Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olciak Zobacz posta
    Dziękuję wszystkim za pomoc i opinię! Nie ukrywam, jestem jeszcze dość początkująca w kwestii sprzętu, dlatego ciężko jest mi wybrać. Ciężko jest mi nawet powiedzieć jak duża różnica w "oddaleniu" fotografowanego obiektu/osoby jest między 35 a 50 (wnioskuje jedynie po internetowych porównaniach) - ot amator ze mnie. Ale wydaje mi się, że kiedyś uda mi się przeskoczyć od amatora do profesjonalisty problem w tym, gdzie porównać np Sigmę Art 35mm z 50mm. Na stanie w sklepach nie ma z tego co patrzę. Wiem jedynie, że 85mm mnie ogranicza, bo często kończy mi się chodnik czy pomieszczenie, więc wizja moja lub klienta pozostaje niespełniona. No i nie ukrywam, portretówki to to co kocham i robię, a powoli przechodzę już też na imprezy. Ale czy 35mm przy tym fajnym oddaleniu, nie zniekształca trochę twarzy? Mam jeszcze na ten moment siłę i zapał, więc nie przeraża mnie waga obiektywu. Nie zależy mi też na tym, żeby obiektyw był tani, bo uważam to za inwestycję, która kiedyś się zwróci, a wolę jeden przemyślany (i doradzony przez Państwa) niż kilka nierozsądnych zakupów. I przyznaję, że Państwa komentarze wciąż przekonują mnie do Sigmy. Pozdrawiam
    Możesz sobie wypożyczyć oba obiektywy i sprawdzić, to chyba najlepsza metoda żeby się przekonać czy 50 czy 35. W wypożyczalni Cyfrowe można to zrobić wysyłkowo, kurier przywozi i potem odbiera. Jest to trochę upierdliwe, bo trzeba wypełnić parę dokumentów, kaucja, ale nie jest to też jakoś bardzo drogie. Kilka razy korzystałem z takiej możliwości przy niektórych zleceniach.

  2. #12

    Domyślnie

    Niezla opcja z tym wypozeczeniem, ale ja juz wiem, ze 35mm z bliska zrobi z glowy jajo, a 50mm jako tako zachowa proporcje. 35 to juz lekkie UWA. Najbardziej pomoze pozyczenie 24-70. Zreszta, jak sie robi zawodowo to albo 24(20)/35/85/70-200 albo 24-70 kosztem jakosci i troche na skroty Osobiscie 50tki bym nie kupil, tj. wole 85mm i 35. Mam 1.8g, uzywam, ale wole albo 35 nawet dxowe albo cos z 70-200.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bomkallo Zobacz posta
    Niezla opcja z tym wypozeczeniem, ale ja juz wiem, ze 35mm z bliska zrobi z glowy jajo, a 50mm jako tako zachowa proporcje. 35 to juz lekkie UWA. Najbardziej pomoze pozyczenie 24-70. Zreszta, jak sie robi zawodowo to albo 24(20)/35/85/70-200 albo 24-70 kosztem jakosci i troche na skroty Osobiscie 50tki bym nie kupil, tj. wole 85mm i 35. Mam 1.8g, uzywam, ale wole albo 35 nawet dxowe albo cos z 70-200.
    Spotkałam się z wieloma blogami i wpisami, gdzie fotografowie piszą, że nie używają 50 mm, tylko 35 i 85? Dlaczego skoro 35 zniekształca twarz? Wiadomo, czasami przydaje się dodatkowe "oddalenie", które daje 35mm, ale chyba zazwyczaj kąt widzenia w 50mm powinien być wystarczający. Co więc dolega 50-tkom?

  4. #14

    Domyślnie

    Nic nie dolega. Kwestia preferencji. Ja 50 lubię, bo od biedy wszystko się tym obleci. Dla mnie 35 jest mega nijakie, a 85 za krótkie. Ja tam bym wolał set 28mm, 50mm, 105/135mm. Wszystko ofc minimum f/1.8
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olciak Zobacz posta
    Spotkałam się z wieloma blogami i wpisami, gdzie fotografowie piszą, że nie używają 50 mm, tylko 35 i 85? Dlaczego skoro 35 zniekształca twarz? Wiadomo, czasami przydaje się dodatkowe "oddalenie", które daje 35mm, ale chyba zazwyczaj kąt widzenia w 50mm powinien być wystarczający. Co więc dolega 50-tkom?
    Bo bardzo często są to ludzie robiący śluby, którzy chcą mieć szerszy kadr. Piszą, że 35 do portretów, ale wcale nie mają na myśli zdjęcia samej twarzy i to w dodatku jednej osoby. Pamiętaj, że są różne rodzaje portretu. Jest także portret grupowy, 35 mm przyda się do całej postaci itd.
    Jeśli ktoś ma 85 mm to 50 mm jest trochę blisko, więc wydaje się, że 85 i 35 to lepszy duet niż 85 i 50. Ale jesli ktoś nie robi szerszych kadrów (szczególnie we wnętrzach) to zestaw 85 i 50 mm jest lepszy.
    Jak widzisz nie ma jednoznacznego wskazania na to jaki zestaw jest lepszy, bo to zależy od "widzenia" fotografa, od tego jakie kadry preferuje i jakie ma warunki na sesji we wnętrzach. Niestety nie podejmiemy za Ciebie decyzji Musisz to zrobić sama.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    To prawda, decyzji nikt za mnie nie podejmie, jednak bardzo rozjaśniliście mi sytuację. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

  7. #17
    Oszczędny w słowach Awatar metebul
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Dolsk / Poznań
    Posty
    64

    Domyślnie

    Trochę Ci się wcisnę w temat, ale mam podobne rozterki więc nie widzę sensu zakładać nowego. Też mam aktualnie 50 1.8D którą używam z D700. Pasuje mi ta ogniskowa, podoba mi się obrazek jaki z niej dostaje. Rozważałem wymianę na Sigmę Art 50 1.4 z uwagi głównie na szybkość ostrzenia i ostrość/jakość obrazka. Czytając jednak te odpowiedzi tutaj sam się zastanawiam czy warto wydać 2k PLN do tej zmiany, bo z tego co mówicie obiektyw który mam jest faktycznie całkiem ok(i kosztował mnie 350 pln...). Liczyłem właśnie że kupując Sigmę zyskam dużo na jakości i szybkości, pewności AF. Chyba faktycznie pożyczę ją sobie na weekend od Cyfrowych i potestuję.
    D7000 + 18-105 + 35 1.8G + YN-560 + SHERPA 803R + NANEU K4L
    D700 + 70-300 + 35-105 + SB-900 + kilka M42...
    flickR

  8. #18
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    W podpisie nie umieściłeś tego Nikkora 50/1.8. Patrzyłem co tam masz. Widzę, że poza tym szkłem to same ciemne zoomy. Może lepiej zamiast dopłacać do wymiany 50-tki i nadal mieć jeden jasny obiektyw to dokupić do 50 mm Nikkora AF-S 85/1.8? (bo 2 tys na ARTa 85 nie wystarczy, zresztą to wielki klocek).
    Na Flickr widzę, że masakrujesz dzieciaki robiąc im ciasne kadry z bliska i przez to przerysowując. 85 cie odrzuci od modeli. No i masz sporo zdjęć w plenerze, więc nie ma problemu odejścia z 85 mm.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-09-2022 o 15:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #19
    Oszczędny w słowach Awatar metebul
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Dolsk / Poznań
    Posty
    64

    Domyślnie

    Fakt w podpisie go nie dorzuciłem Kupiłem też ostatnio Sigmę 15-30 której tam nie ma. D7000 leży w szafie odkąd kupiłem D700 i praktycznie nie korzystam całkowicie. 35-105 to stara pompka ale obrazek zadowalający - była w komplecie z D700 którego kupiłem używanego. 70-300 staroć na wiertarkę i jakość foto raczej tragiczna, chociaż zdarza się nim zrobić zdjęcie które mi się podoba jak te wróbelki na flickr ( tu powtórzę słowa klucz - mnie się podoba). Raczej mam go do zabawy - z uwagi na jego wartość nie warto nawet sprzedawać. Pewnie że lepiej było by mieć N400 f2.8, ale...
    Jak wspomniałem fotografuję amatorsko, więc jak to nazwałeś masakruję dzieciaki, ale takie foto mi się podobają. Budżet na szkła ograniczony bo na tym nie zarabiam, a mam jeszcze inne wydatki w życiu. Dlatego celuję w dobrą 50'tke i ta ogniskowa póki co mi wystarczy.
    Podsumowując co chciałem powiedzieć wcześniejszym postem: oczekuję dużej różnicy po zmianie z N50 1.8D na S50 A 1.4 a z tego co piszecie to może nie warto wydawać 2k PLN. Dlatego chyba lepiej wydać 200 PLN i pożyczyć sigme na weekend w celu potestowania.
    D7000 + 18-105 + 35 1.8G + YN-560 + SHERPA 803R + NANEU K4L
    D700 + 70-300 + 35-105 + SB-900 + kilka M42...
    flickR

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez metebul Zobacz posta
    Jak wspomniałem fotografuję amatorsko, więc jak to nazwałeś masakruję dzieciaki, ale takie foto mi się podobają.
    ale fotografowanie amatorsko to nie powód/przyczyna robienia zdjęć takich a nie innych. Może to kwestia braku dystansu (emocjonalnego, do własnych dzieci), że uważasz takie zdjęcia za dobre. Choć może faktycznie masz taki styl i taki okres w fotografii (patrzę na Twój avatar).
    Może wrzuć tu na forum zdjęcia, do działu https://forum.nikoniarze.pl/forums/1...Glamour-Beauty zobaczymy co inni powiedzą w temacie tego typu ujęć.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw 50mm
    By Gewcia in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-01-2022, 21:06
  2. Który obiektyw wybrać Yongnuo 50mm f1.4 czy Nikon 50mm f1.8
    By czarny_281 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2021, 13:15
  3. obiektyw 50mm na DX
    By kfroya in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-02-2016, 01:59
  4. nikkor 50mm jaki ai czy d
    By witboy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 03:02
  5. Vivitar 50mm i jaki telekonwerter ?
    By enter in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-08-2010, 01:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •