Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie [wspinaczka] Digital Crack

    "Digital Crack" to najwyżej w Europie położona sportowa droga o wycenie 8a, wytyczona przez Thierry'ego Renault i Alaina Ghersen w 1990 roku na iglicy skalnej Arête des Cosmiques na Aiguille du Midi (wys. 3800 m n.p.m.). Już od wielu lat chciałem zrobić zdjęcie tego niesamowitego granitowego monolitu, jednakże wysokie trudności techniczne, angażująca (i kosztowna niestety) logistyka, niestabilna pogoda sprawiały, że przez długi czas był to tylko jeden z wielu projektów odłożonych "na kiedyś". W tym roku wreszcie się udało - po wylądowaniu na Midi i dotarciu pod iglicę czekał nas magiczny zachód słońca, biwak na grani oraz sesja zdjęciowa o wschodzie słońca. Wielkie gratulacje należą się Michałowi Czechowi, jednemu z najwybitniejszych polskich alpinistów, młodego pokolenia, bez którego pomocy i zaangażowania ten projekt znów by nie wypalił. Nie da się ukryć, że wspinanie po cieniutkich ostrych granitowych brzytwach, w jakie obfituje ta droga, o 4 rano, na wysokości 3800 m n.p.m. było sporym wyzwaniem. Cała akcja była spełnieniem jednego z moich wieloletnich marzeń, ale jednocześnie powodem głębokiego smutku i w sumie przerażenia. Do Chamonix wróciłem po 15 latach przerwy i dramatyczny stan lodowców wprawił mnie w osłupienie. Dość powiedzieć, że w normalnych warunkach grań jest zupełnie pokryta śniegiem, z którego wystają tylko skalne iglice wchodzące w skład Arête des Cosmiques. Po zjeździe na linie ok 40 m nieopodal tarasu kolejki resztę drogi pokonuje się już wygodnie idąc po śniegu. W tym roku śniegu zostały smętne resztki między kamieniami, a całe dojście odbywało się po zupełnie odsłoniętych skałach... co sporo utrudniło znalezienie i zajęcie mi odpowiedniej pozycji (jak również sprawiało, że biwak na skalnych platformach nie był tak komfortowy, jaki byłby na śniegu), ponieważ błądzenie dookoła odbywało się w skalnym, eksponowanym terenie... W takich sytuacjach widać, że zamordowaliśmy tą planetę...

    Michał Czech na "Digital crack" 8a, asekuruje Kinga Biernat.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC0672readySMALL.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	2,02 MB
ID:	65373

  2. #2

    Domyślnie

    Fenomenalne
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  3. #3

    Domyślnie

    Genialne miejsce, świetne warunki, wyborny opis. BRAWO!

  4. #4

    Domyślnie

    A zrobiłeś jakieś ujęcia na długich ogniskowych?
    Dołączam do zachwytów.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    A zrobiłeś jakieś ujęcia na długich ogniskowych?
    Dołączam do zachwytów.
    Dziękuje bardzo W tym ujęciu w zasadzie nie, na to zdjęcie miałem dość precyzyjnie przemyślaną koncepcję - skąd mniej więcej chcę focić, jaki efekt uzyskać, o jakiej porze dnia - dlatego całą uwagę skupiłem na tym kadrze. Wschód słońca trwa bardzo krótko i nie miałem już czasu eksperymentować. Mam kilka zdjęć zrobionych tele już na sam koniec, kiedy Michał był na szczycie, poza tym mam jeszcze serię zdjęć, które wykonaliśmy chwilę później, kiedy już miałem podwieszoną poręczówkę i fotografowałem Michała i Kingę z góry. Jestem w trakcie selekcji i obróbki, więc wkrótce mogę dorzucić.

    @notdot @poste dzięki piękne

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Jestem w trakcie selekcji i obróbki, więc wkrótce mogę dorzucić.
    no to czekamy
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Bardzo czekamy
    Uwielbiam wysokogórskie krajobrazy. Marzy mi się trekking w Himalajach. Znajoma stewardesa wrzuciła zdjęcia z takiego trekkingu. Tylko te koszty ...
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Numeruj zdjęcia, będzie łatwiej komentować.

    Wolę 1-kę i kolorystykę niebiesko-żółtą.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Mi przypasowało bardziej drugie, świetne zdjęcie!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Sport ] [wspinaczka] Ice Man
    By sruba in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-03-2021, 12:37
  2. [ Sport ] [wspinaczka] X
    By sruba in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-11-2020, 11:23
  3. [ Przyroda ] wspinaczka
    By Stryj in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 16:58
  4. wspinaczka
    By LWO in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-09-2009, 20:34
  5. [ Sport ] Wspinaczka
    By LWO in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-09-2009, 16:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •