Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Wystawa starych fotografii a prawo

    Przygotowuje dla osiedlowego domu kultury wystawę fotografii z lat 1910 - 1950, na których są grupy osób w większości już nieżyjących. Jakie zgody muszę posiadać dla takiej wystawy ?. Fotografie otrzymałem od rodzin z ustnym oświadczeniem do wykorzystania na takiej wystawie. Czy mogę pod niektórymi zdjęciami podać nazwiska rozpoznanych nieżyjących osób ?. Czy RODO ma tu zastosowanie ?.
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

  2. #2

    Domyślnie

    Prawo nie powinno działać wstecz. W tamtych latach ochrona wizerunku nie istniała.

    Mam podobne problemy przy odsprzedaży praw do publikacji zdjęć mojego Taty.
    Gdy przychodzi umowa w której jest wzmiankowana ochrona wizerunku (bo to są umowy typu kopiuj/wklej) - odpisuję zgodnie z prawdą że w okresie do lat 80/90 nie było ochrony wizerunku. I zwykle firmy wykasowują ten punkt.
    Czy jest to w pełni zgodne z prawem, nie jestem pewny, ale na zdrowy rozum nie można wykreować czegoś czego nie było.
    Co do podpisów - poproś ludzi choćby o mailowe zgody. Będziesz spokojniejszy

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za informacje. Mam kontakt z tymi, którzy przekazali mi te stare fotografie i poproszę ich o pisemne zgody.
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

  4. #4

    Domyślnie

    Osoby zmarłe tracą prawo do ochrony wizerunku. Jedynie rodzina ma prawo do tzw. dobrego imienia np. swoich rodziców, dziadków itp. Ale musieliby wykazać, że prezentacja zdjęć naraża ich na jego utratę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Mam podobne problemy przy odsprzedaży praw do publikacji zdjęć mojego Taty.
    Gdy przychodzi umowa w której jest wzmiankowana ochrona wizerunku (bo to są umowy typu kopiuj/wklej) - odpisuję zgodnie z prawdą że w okresie do lat 80/90 nie było ochrony wizerunku. I zwykle firmy wykasowują ten punkt.
    Moim zdaniem to błędne rozumowanie, natomiast prawa do ochrony wizerunku są osobiste i wygasają z chwilą śmierci danej osoby.

Podobne wątki

  1. Wystawa fotografii LO-FI (film 16 mm)
    By kriss8 in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-10-2014, 17:24
  2. Skanowanie starych fotografii
    By Szuwar in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-07-2009, 21:50
  3. Prawo autorskie do fotografii sprzed 94 roku
    By Foton in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 18:39
  4. Sprzedaż fotografii a prawo
    By Yoshizaki in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 06-12-2007, 09:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •