Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie co zamiast 70-200 ?

    Cześć,

    Szybka piłka - w planach wypad na safari, ale za Chiny ludowe nie chce mi się dźwigać 70-200VR1 .
    Jakieś alternatywne szkło co nie będzie tyle ważyć, a zdjęcia robić podobnej jakości ?

    Mój sprzęt to ten sam niezmiennie staruszek d700, na wycieczki razem z 20-35 2.8, 135 3.5 (AI) i 50 1.8.
    Ten zestaw mam zawsze jak gdzieś jadę i daje rade to wszystko dźwigać, ale dorzucenie 70-200 jakoś sobie nie mogę wyobrazić

    Jakieś propozycje ?

  2. #2

    Domyślnie

    No to chyba można by spróbować Nikkora 70-300 VR... Albo w 70-200 wybrać wersję F4... Obie opcje będą lżejsze niż 1.5kg w f2.8.

  3. #3

    Domyślnie

    Sigma 100-400 też ciekawa, używam z powodzeniem tam gdzie nie chce mi sie nosić ciężkich szkieł, trochę ciemna ale na safarii pewnie da radę, waży ok. 1100g.

  4. #4

    Domyślnie

    Też polecam 70-200/f4. Dobre szkło Nikkora, ale na safari nie wiem czy nie lepsze byłoby 200-500 też Nikkora, bo 200 może być czasami za krótka, ale trzeba będzie dźwigać. Na safari najczęściej jeździ się jeepami (odległości i bezpieczeństwo), więc nosić aż tak dużo nie trzeba. Tam gdzie nie potrzebna duża luffa możesz zawsze zapiąć krótsze szkło.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez locos Zobacz posta
    Cześć,

    Szybka piłka - w planach wypad na safari, ale za Chiny ludowe nie chce mi się dźwigać 70-200VR1 .
    Jakieś alternatywne szkło co nie będzie tyle ważyć, a zdjęcia robić podobnej jakości ?

    Mój sprzęt to ten sam niezmiennie staruszek d700, na wycieczki razem z 20-35 2.8, 135 3.5 (AI) i 50 1.8.
    Ten zestaw mam zawsze jak gdzieś jadę i daje rade to wszystko dźwigać, ale dorzucenie 70-200 jakoś sobie nie mogę wyobrazić

    Jakieś propozycje ?
    Każdym z tych szkieł zrobisz ciekawe zdjęcia, podobnie jak tymi proponowanymi. Pytanie ile kadrów umknie...

    Nie wiem jakie masz doświadczenie z safari, dokąd jedziesz, jaka jest ogólnie logistyka i co jest największą atrakcją danego rezerwatu (tak, Afryka tak wygląda, że poza rezerwatem niewiele sfotografujesz zwierząt, może ptaki) . Najczęściej po rezerwacie poruszasz się samochodem i nie możesz z niego wysiadać, więc targanie sprzętu jest mniej bolesne. Ale są miejsca, gdzie idziesz z przewodnikiem, choć to rzadkość. Jeśli jedziesz autem, podjeżdżasz do wodopojów, itd. co jest najczęstsze, jakaś długa lufa nie jest wybitnie potrzebna. 100-400 lub 70-300 spokojnie wystarczy o ile nie fotografujesz ptaków albo drapieżników, te nie zawsze ładnie pozują. Wszystko zależy od miejsca, powinieneś poczytać różne opinie, pooglądać zdjęcia.

    Ogólnie z tych obiektywów co wymieniłeś to moim zdaniem będziesz miał taki sobie pożytek, zwłaszcza jeśli zostawisz 70-200 w domu . Przepinanie szkieł w trakcie fotografowania jest nie najszczęśliwszym pomysłem, nawet kiedy siedzisz we własnym aucie. Nie to, że nie ma czasu, ale lepiej jest po prostu pogapić się na zwierzęta niż walczyć z obiektywami. Stałki mają jak dla mnie ograniczony sens w takich sytuacjach, po zmroku i tak nie możesz przebywać w rezerwacie a tele ma wystarczająco małą GO. Gdybym stał przed zakupem jednego uniwersalnego szkła na typowe safari, chyba byłoby to 70-300 (choć N af-s jest klocowaty) lub nawet jakiś super zoom typu N28-300 (nie wiem jak z jakością, ale nie masz wymagającej matrycy) lub T35-150 (choć tu może być ciut za krótko, ale znowu pojawia się pytanie o konkretne miejsce na safari i jego specyfikę. Udanych kadrów!
    Ostatnio edytowane przez poste ; 01-08-2022 o 09:52

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zeberek1 Zobacz posta
    No to chyba można by spróbować Nikkora 70-300 VR... Albo w 70-200 wybrać wersję F4... Obie opcje będą lżejsze niż 1.5kg w f2.8.

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Też polecam 70-200/f4 Dobre szkło Nikkora, ale na safari nie wiem czy nie lepsze byłoby 200-500 też Nikkora, bo 200 może być czasami za krótka, ale trzeba będzie dźwigać. Na safari najczęściej jeździ się jeepami (odległości i bezpieczeństwo), więc nosić aż tak dużo nie trzeba. Tam gdzie nie potrzebna duża luffa możesz zawsze zapiąć krótsze szkło.

    średnio mi się chce wydawać pieniądz na f4 (afs za parę kilo plnow to taki sobie deal mając f2,8 (plus różnica w ciężarze jest dość drobna szczerze mówiąc, porównując do 70-300)
    fakt, nie napisałem ze wydawanie kasy na słoiki zastępcze chciałbym ograniczyć do minimum


    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Każdym z tych szkieł zrobisz ciekawe zdjęcia, podobnie jak tymi proponowanymi. Pytanie ile kadrów umknie...
    wiadomo, ale moim priorytetem nie są zdjęcia, a zwiedzanie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Nie wiem jakie masz doświadczenie z safari, dokąd jedziesz, jaka jest ogólnie logistyka i co jest największą atrakcją danego rezerwatu (tak, Afryka tak wygląda, że poza rezerwatem niewiele sfotografujesz zwierząt, może ptaki) . Najczęściej po rezerwacie poruszasz się samochodem i nie możesz z niego wysiadać, więc targanie sprzętu jest mniej bolesne. Ale są miejsca, gdzie idziesz z przewodnikiem, choć to rzadkość. Jeśli jedziesz autem, podjeżdżasz do wodopojów, itd. co jest najczęstsze, jakaś długa lufa nie jest wybitnie potrzebna. 100-400 lub 70-300 spokojnie wystarczy o ile nie fotografujesz ptaków albo drapieżników, te nie zawsze ładnie pozują. Wszystko zależy od miejsca, powinieneś poczytać różne opinie, pooglądać zdjęcia.
    Żadnego doświadczenia , pierwszy raz na czarnym ladzie bede. Targanie sprzetu moze i nie bolesne, ale safari to nie jedyny cel wycieczki (a jedynie 3-4 dni) i mam co nieco obaw o zostawianie szkiełka typu 70-200 w hotelu czy prywatnej kwaterze.

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Ogólnie z tych obiektywów co wymieniłeś to moim zdaniem będziesz miał taki sobie pożytek, zwłaszcza jeśli zostawisz 70-200 w domu . Przepinanie szkieł w trakcie fotografowania jest nie najszczęśliwszym pomysłem, nawet kiedy siedzisz we własnym aucie. Nie to, że nie ma czasu, ale lepiej jest po prostu pogapić się na zwierzęta niż walczyć z obiektywami. Stałki mają jak dla mnie ograniczony sens w takich sytuacjach, po zmroku i tak nie możesz przebywać w rezerwacie a tele ma wystarczająco małą GO. Gdybym stał przed zakupem jednego uniwersalnego szkła na typowe safari, chyba byłoby to 70-300 (choć N af-s jest klocowaty) lub nawet jakiś super zoom typu N28-300 (nie wiem jak z jakością, ale nie masz wymagającej matrycy) lub T35-150 (choć tu może być ciut za krótko, ale znowu pojawia się pytanie o konkretne miejsce na safari i jego specyfikę. Udanych kadrów!

    Obiektywy, które wymieniłem, najczęściej lądują w moim plecaku ze sprzętem, bo tam gdzie do tej pory byłem sprawdzał się ten zestaw bez większych problemów.
    Pytanie z innej beczki, bo mam wrażenie ze byleś na safari - jakieś specjalne patenty na zabezpieczenie sprzętu ? cos mi się wydaje, że kurz i syf w powietrzu w parkach jest wszędobylski.

    @all
    Dzięki za podpowiedzi i sugestie, wychodzi na to, że optymalnym wyborem jednak będzie 70-300, tylko nie wiem tylko czy jest aż taka przepaść jakościowa miedzy afs a starszymi wersjami ??
    Ostatnio edytowane przez locos ; 03-08-2022 o 23:03

  7. #7

    Domyślnie

    Co do ostatniego pytania. Miałem N70-300 AF ED i to naprawdę był kiepski obiektyw nawet z d80, wątpię żebyś po podpięciu do d700 był zadowolony.

    Mała dygresja. Bardzo długo jeździłem ze starym d80 w całkiem fajne miejsca, aż w pewnym momencie pojawiła się refleksja typu "przecież ja już tu nigdy w życiu nie przyjadę, fajnie mieć dobrej jakości zdjęcia". Dało mi to kopa do zmiany sprzętu, te stare zdjęcia jednak sporo straciły w odbiorze. Kilka pewnie się obroni kadrami, ale niewiele z tym można zrobić w kwestii np. druku w większym formacie, zabawy obróbką itd.

    Kurz jest, ale znowu to już zależy od konkretnych warunków i miejsca. Poza tym jeździsz autem, nawet w takim odkrytym siedzisz dość wysoko i moim zdaniem nic nie trzeba dodatkowo zabezpieczać. Po prostu unikaj przepinania szkieł, jeśli obiektywy mają uszczelnienie nie złapiesz brudu.

    3-4 dni na safari to sporo czasu, prawdopodobnie będzie to najatrakcyjniejszy punkt programu. Moja żona, która generalnie nie jest jakąś dużą miłośniczką dzikiej przyrody w Polsce, tamtejszymi zwierzętami się zachwyciła w stopniu, który wręcz mnie zaskoczył i chciałaby pojechać znowu.

    Nie znam za bardzo Afryki, mogę podpowiedzieć ewentualnie coś bardziej szczegółowo odnośnie Namibii.

  8. #8

    Domyślnie

    To jeszcze rozważ Tamrona 70-210 f4. Używany będzie kosztował poniżej 2000 PLN. Świetna ostrość, relatywnie mały i lekki. Bardzo dobrze działająca stabilizacja.
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez locos Zobacz posta
    Dzięki za podpowiedzi i sugestie, wychodzi na to, że optymalnym wyborem jednak będzie 70-300, tylko nie wiem tylko czy jest aż taka przepaść jakościowa miedzy afs a starszymi wersjami ?
    Jest dość spora różnica w jakości na korzyść AF-P NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6E ED VR, jednak w na 300 mm, mimo że lepiej niż w starszych wersjach tego szkła, jest raczej średnio, często jakość zdjęcia psuje zamglenie. Nie jest to żaden kloc, waga papierowa w porównaniu do 70-200/2.8, czuje się, że to głównie plastik.

  10. #10

    Domyślnie

    To oczywiste, że AF-P jest najlepszy, ale kolega pytał o coś innego. AF-S też jest w miarę ok (z d700 powinno być całkiem dobrze), przy czym swoje waży i mierzy.

    Moim zdaniem kupno 70-200(210)/4 dla posiadacza 70-200/2.8 ma taki sobie sens. Zyskuje się na wadze i rozmiarze, ale czy naprawdę warto na to przeznaczyć 2-3k? Oczywiście kto zabroni bogatemu

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Co zamiast sb-400
    By marszull in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-01-2011, 18:29
  2. [ Krajobraz ] Zamiast.
    By jurek1906 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 12:06
  3. co zamiast N 18-70/3.5-4.5 ED ?
    By Kropla in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 15-03-2009, 20:05
  4. 85 1.4 - cos zamiast HN-31
    By fafniak in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-02-2009, 23:14
  5. ISO 400 zamiast 200
    By mattromanow in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-03-2008, 13:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •