Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Mały i lekki statyw do bezlusterkowca - Manfrotto Element Traveller czy może coś innego?

    Cześć,
    na samym początku pragnę zaznaczyć, że poczytałem trochę wątków o statywach na forum, których jest kilka, ale żaden nie wyczerpuje tematu, dlatego postanowiłem założyć nowy.
    W dużym skrócie - przesiadłem się z D810 i kilku szkieł, na Z5 i jednocześnie mocno ograniczyłem ilość i wielkość szklarni. Na tę chwilę mam Nikkora 35 S, Viltroxa 85 i Voigtlandera 15. Możliwe, że w przyszłym roku dokupię 50 i 21 albo 24. Jak widać żadne szkło nie będzie z tych cięższych, a cały zestaw w najciężej opcji będzie pewnie w okolicach 1kg.
    Posiadam statyw Benro A550, który służy mi od ponad 10 lat i ogólnie, mimo tego, że przeszedł naprawdę sporo, co widać gołym okiem, to dalej działa.
    Szukam jednak czegoś mniejszego, lżejszego, bardziej "pakownego" itd. Głównie do UWA - landszaft, miasto itd.
    Trochę popatrzyłem i na tę chwilę najbardziej spodobał mi się Manfrotto Element Traveller w wersji small.
    Manfrotto - wiadomo - dobra marka. Miałem przyjemność wiele razy używać 055, który ogólnie był naprawdę super (z wyjątkiem wagi )
    Specyfikacja wygląda całkiem ciekawie.
    32cm po złożeniu, waga niecałe 1,2kg (idę w alu), 143cm wysokości max (jasne, że chciałbym więcej, ale wiadomo, że jak ma być mały po złożeniu, to nie będzie wysoki).
    Ma głowicę z opcją panoramy, co jest "must have".
    No i teraz pytania
    1. Czy ktoś może ma taki statyw? Jeśli tak to serdeczna prośba o jakąś opinię.
    2. Może macie jakieś fajne alternatywy (sprawdzone) dla ww Frotki?
    Patrzyłem na Benro, ale Slim Travel, nie ma panoramy i jest trochę niższy. Z podobnych upatrzyłem też Sirui 5ax czy Rollei, ale jakoś nie jestem przekonany a opinie różne. Na tę chwilę najbliżej mi do Manfrotto.

    Będę wdzięczny za wszelkie opinie, porady, sugestie itd.

    Pozdrawiam
    Michał
    Z5; Voigt15; N35/1.8S; Vil85/1.8; SB700; Statywy; torby; plecaki itd.itp

  2. #2

    Domyślnie

    Wygląda to Manfrotto bardzo podobnie do Sirui Traveler 5A. Popatrz jeszcze na tę markę, bo całkiem solidna i robią ten typ statywu od dłuższego czasu, może znajdziesz starszy podobny model w lepszej cenie. Generalnie jak zrobisz rajd po warszawskich sklepach foto to mają sporo na stanie i można pomacać, tak chyba jest najlepiej.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć,
    zanim zrobię rajd, to chciałem zrobić mały wywiad i uzyskać informacje od posiadaczy. Nie wszystko wyjdzie podczas "macania". Zazwyczaj pewne problemy wychodzą z czasem.
    Sirui - z panoramą to chyba jest ta głowica z "x". Cena praktycznie identyczna jak Manfrotto. Jak pisałem - biorę pod uwagę, ale na pierwszym miejscu dalej mam frotkę.
    Z5; Voigt15; N35/1.8S; Vil85/1.8; SB700; Statywy; torby; plecaki itd.itp

  4. #4

    Domyślnie

    Obydwa statywy Sirui mają głowice podobnej konstrukcji (z możliwością panoramowania), choć są to różne modele. Nie wiem czym się różnią, nie porównywałem.

    Od kilku lat mam Sirui T-005 z podobną głowicą. Moim zdaniem tego typu statyw jest pewnym kompromisem, jest mały ale trudno oczekiwać takiego komfortu używania jak z solidnymi tripodami ważącymi 2-3 razy więcej. Robiłem nim nocne zdjęcia i spokojnie daje radę, natomiast trzeba to wszystko dobrze i z wyczuciem dokręcać i kontrolować. Dla mnie zdecydowanie wygodniejsza jest głowica 2d, tak na marginesie. Zaletą kulowej jest kompaktowy rozmiar.

    Moim zdaniem, niezależnie który statyw wybierzesz (są bardzo podobnej konstrukcji), do pionów zdecydowanie lepiej jest używać L-bracket. Niby oczywistość, ale oszczędza sporo frustracji.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    Szukam jednak czegoś mniejszego, lżejszego, bardziej "pakownego" itd. Głównie do UWA - landszaft, miasto itd.
    jak rozumiesz "mniejszego" i jak to zamierzasz pakowac?

    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    Trochę popatrzyłem i na tę chwilę najbardziej spodobał mi się Manfrotto Element Traveller w wersji small.
    Manfrotto - wiadomo - dobra marka.
    skad to wiadomo?

    przerabialem w zyciu statywy i glowice Hamy, Velbona, Benro, Sirui i ww Manfrotto. Manfrotto to jest jakosciowo moze liga Hamy, ale nie upieram sie. kolo Velbona to to nie lezalo, a do Sirui to jest roznica jak miedzy Opypkami Dolnymi a San Francisco


    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    2. Może macie jakieś fajne alternatywy (sprawdzone) dla ww Frotki?
    zaczalbym od glownego pytania: jak to zamierzasz przewozic i jak czesto uzywac?
    od sposoby przewozenia zalezy kwestia wyboru jaka wielkosc i waga sa zaporowe.

    od siebie jako maniakalnego landszafciarza, spedzajacego nad statywami kilkaset godzin rocznie, powiem raczej tak: czasem lepiej troszke pokombinowac i poswiecic nieco wiecej kasy zeby miec lepszy statyw. to nie musi oznaczac zakupu drozszego statywu, moze np oznaczac zakup torby/plecaka z lepszym mocowaniem statywu. a juz bezdyskusyjnie duzo uwagi trzeba poswiecic solidnej glowicy, bo to wlasnie ona ma gigantycze znaczenie dla niewygody pracy (w przypadku gonitwy za "jak najmniejszym i najlzejszym" statywem podroznym nie mowimy o wygodzie pracy, moze byc tylko srednio lub nawet gorzej ;/ ). akurat Manfrotto mialem w zyciu dwie glowice (o dwie za duzo), dostatecznie mnie straumatyzowaly zeby od 15 lat tej firmy nie tykac patykiem. mialem rozne male glowice innych firm pod katem podroznych nog, z dosc rozymi efektami, ale i to da sie zrobic (np Triopo robi bardzo solidne glowice w niskiej cenie!)

    osobiscie zamienilem sobie ostatnio amelinowe Sirui T-1004X na karbonowe T-1204XL i to sa super leciutkie nogi w komplecie z fajna glowica. ale po zlozeniu jednak ma te 45cm wiec woze przyczepiony do plecaka (albo w sakwie na rowerze). dzieki lekkiej wadze to na plecaku (LowePro Flipside 400) tego w ogole nie czuc ale ten plecak wlasnie byl pod takim katem wybierany.
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 26-07-2022 o 11:42

  6. #6

    Domyślnie

    @poste - z tego co widziałem na zdjęciach i YT, to Sirui tylko z A (lub C dla carbonowych) ma jedno pokrętło na głowicy. te z X mają już dwa, co dla mnie oznacza brak, lub posiadanie opcji panoramowania. Przy jednym pokrętle jakoś nie tego nie widzę
    L-bracket - przy statywie tego typu biorę to pod uwagę. Raczej jako must have @akustyk - mniejszy od obecnego, czyli Benro. W sumie szukam możliwie najmniejszego i lekkiego (w okolicach 500pln), do chodzenia. Czy to w góry, czy na inne wypady. Najchętniej do plecaka - turystyczny Osprey.
    Marka - kieruję się doświadczeniami, które miałem z Manfrotto - np. wspomniany 055. Z sirui nie miałem żadnej styczności, stąd ten wątek, temat alternatywy itd.
    Przewożenie i używanie. Plecak, noszenie z buta, czy może czasem Rower. Nie będzie szczególnie często używany, bo ostatnio mało mam czasu na zdjęcia.
    Głowica - to oczywiście ważny temat. w tym podróżnym chcę kulkową. Biorąc pod uwagę, że Z5 z Voitkiem15 waży mniej niż 1kg, to zakładam, że nie powinno to być jakieś szczególne wyzwanie dla głowicy czy nóg. Mylę się?
    Z5; Voigt15; N35/1.8S; Vil85/1.8; SB700; Statywy; torby; plecaki itd.itp

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    mniejszy od obecnego, czyli Benro. W sumie szukam możliwie najmniejszego i lekkiego (w okolicach 500pln), do chodzenia. Czy to w góry, czy na inne wypady. Najchętniej do plecaka - turystyczny Osprey.
    no to tak jak kminisz... amelinowe nogi i zeby po zlozeniu bylo kolo tych 35cm. waga az tak bardzo ci nie robi chyba, wielkosc juz moze.

    no chyba ze w tym Ospreyu mozesz miec jakos z boku mocowany statyw (nie do komory, tylko wzdluz) no to wtedy mozna sie nie modlic az tak nad rozmiarem. a zyskujesz sporo na stabilnosci - w uczciwym statywie jak sa 4 segmenty i sklada sie to do 45cm, to masz robocza wysokosc spokojnie 120cm na stabilnych nogach i bez wyciagania zadnej kolumny centralnej. w tym Manfrotto masz 5 segmentow w 32cm wiec najciensze segmenty rurki 10mm. no to jest juz tak sobie. lekko tupniesz kolo statywu (albo wiatr powieje) i wszystko lata. nie mowiac o stawianiu na trawie itd. itp. podejrzewam, ze jesli nie bedziesz wyciagal tego ostatniego segmentu (czyli jestes ciut ponizej 1 metra) no to tragedii nie bedzie. tylko to jest wtedy okolo 90cm wysokosci, no to jesli nie masz wzrostu czolgisty to nawet przy odchylonym ekraniku musisz sie troche pochylic

    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    Marka - kieruję się doświadczeniami, które miałem z Manfrotto - np. wspomniany 055. Z sirui nie miałem żadnej styczności, stąd ten wątek, temat alternatywy itd.
    IMHO jesli ograniczeniem jest te 35cm no to wyzej d* nie podskoczysz. ja bym kminil nad czyms takim ewentualnie
    https://www.cyfrowe.pl/statyw-sirui-traveler-5c-p.html
    podobna specyfikacja, tylko jakos mam wieksze zaufanie do jakosci. Sirui pakuje kase w R&D nie w marketing
    a jesli opcja z mocowaniem wzdluz plecaka to tak (tylko juz drozej i kolo 1.5kg)
    https://www.cyfrowe.pl/statyw-sirui-traveler-7c-p.html


    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    Głowica - to oczywiście ważny temat. w tym podróżnym chcę kulkową. Biorąc pod uwagę, że Z5 z Voitkiem15 waży mniej niż 1kg, to zakładam, że nie powinno to być jakieś szczególne wyzwanie dla głowicy czy nóg. Mylę się?
    tak i nie. udzwig nie jest problemem. problemem jest sztywnosc glowicy i dokladnosc zaciskow. im mniejsza kulka tym wiecej znaczenia ma precyzja wykonania, bo jak jest na go* poziomie (czyt. jakosc Manfrotto) to bedzie sraka. zaciskasz glowice, siegasz do polara zeby go obrocic.... i pod lekkim naciskiem palca obiektyw zaczyna zjezdzac w dol... albo zaciskasz wajche panoramy, a potem niechcaco zawadzasz o aparat i calosc zaczyna sie obracac w bok (bo zacisk bynajmniej nie trzyma). przy tych malych glowicach to jest czesta przypadlosc, gdzie w duzych kulkach takich problemow zupelnie nie ma.

    ale ja bym kminil tak - w tego typu zestawie glowica jest ulamkiem ceny. bedzie do d* to sobie zmienisz na cos lepszego, pilnujac tylko zeby w razie czego bylo rozmiarowo zblizone (coby nie zawadzalo nogom jak je bedziesz zwijal o 180 stopni przy skladaniu statywu do plecaka). moze byc tak, ze przy sporadycznym uzywaniu nie bedzie cie to az tak wk*
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 26-07-2022 o 12:48

  8. #8

    Domyślnie

    Skoro ma być możliwie najmniejszy i najlżejszy a do tego do sporadycznego użycia to ja bym po prostu kupił tańszy, co nie znaczy, że zły, model. Sirui to nie jest firma krzak. Od chyba 7-8 lat mam t-005, który wygląda trochę jak starszy brat modelu zaproponowanego kilka postów wyżej, i nic mu nie dolega. Kupiłem za jakieś psie pieniądze w Singapurze, akurat potrzebowałem, a nie chciałem stracić za dużo pieniędzy podczas późniejszej odprawy, bo leciałem bez bagażu rejestrowanego (wtedy jeszcze różnie patrzono na tego typu rzeczy w bagażu podręcznym). Ale się udało i jest ze mną do tej pory. I spełnia swoją funkcję a przy tym jest bardzo lekki i "pakowny". I dźwigał znacznie więcej niż bezlustro z UWA. Jeśli to nie ma być "pełnoprawny" wół roboczy, tak jak tego używa Akustyk, to nie ma się co ładować w coś dużo droższego. Jedyne co to doczytałbym na temat tej głowicy, bo w sumie nie wiem jak w niej realizowane jest to panoramowanie. O ile faktycznie jest tam tylko jedno pokrętło. Pewnie jest na to jakiś patent, ale zbyt kiepski ze mnie inżynier żeby się tego domyśleć a czytać się nie chce. Tej frotki też bym nie skreślał, skoro mieści się w widełkach cenowych a parametry odpowiadają. Kilka osób z tego forum używa tych lżejszych frotek w podróży, typu befree, i nawet chwalą więc chyba nie jest tak źle z tą firmą. Przynajmniej nie na tyle źle, że nie da się tym zrobić nieporuszonych zdjęć a chyba o to w ostatecznych rozrachunki chodzi? Dopłacać można w nieskończoność, kończąc na jakimś wypasionym gitzo, które kosztują tyle co połowa bayraktara. Pytanie czy warto skoro to ma być używane tylko od czasu do czasu?

  9. #9

    Domyślnie

    Na polskim Amazonie jest teraz promocja na Rollei Compact Traveler No. 1. Tylko 283zł z darmową wysyłką, ale za to statyw czarno-pomarańczowy, nie każdemu taka kolorystyka pasuje
    Z tego co widzę, głowica ma osobne pokrętło do panoramowania.
    https://www.amazon.pl/gp/product/B00B70OQXY/

  10. #10

    Domyślnie

    Cześć,
    mały update
    Podjechałem do sklepu, w kórym był Manfrotto i po szybkim macaniu został zakupiony. Zależało mi na czasie bo zaraz ruszam na urlop :P
    Wygląda OK i ogólnie pasuje do przyjętego założenia.
    Jak będzie się spisywał, to się okaże w najbliższym czasie.
    Dam znać.
    Dzięki wszystkim za opinie, uwagi itd.

    Pozdr.
    Michał
    Z5; Voigt15; N35/1.8S; Vil85/1.8; SB700; Statywy; torby; plecaki itd.itp

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Mały lekki statyw na wakacje
    By Krzysztofh in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-03-2018, 20:43
  2. Manfrotto Element Traveller Big Carbon
    By nick-on in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-11-2017, 00:35
  3. Mały i lekki statyw
    By Badol in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 22-10-2015, 13:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •