Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Dabrowa Górnicza
    Posty
    223

    Domyślnie Body Nikon D500 dziwna diagnoza serwisu Nikona

    Witam, posiadam body D 500. Z uwagi na fakt,iż zauważyłem duże przypadki nietrafiania autofokusa w trybie AFC postanowiłem wysłać body do serwisu nikon podejrzewając jakieś rozkalibrowanie , być może zanieczyszczenie czujników autofokusa. W trybie AFS nie stwierdziłem żadnych problemów, nieprawidłowości. I nagle zong gdyż otrzymałem emailem pismo z serwisu nikona cyt. " informujemy, że na podstawie ekspertyzy stwierdziliśmy, iż sprzęt został uszkodzony przez siły zewnętrzne (uderzenie lub nadmierny nacisk).Wymiana uszkodzonego bagnetu.Wymiana elementu obudowy.Wymiana wyklejek koszt 861 zł. Dziwi mnie to gdyż nigdy aparat nie upadł, nie był uderzony a tu taka diagnoza. Nie było nigdy problemu z zapinaniem obiektywów. Czy to możliwe ? Może ktoś się wypowie i miał podobny przypadek ?

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, możliwe - nie musiałeś uderzyć. Wystarczyła jakaś siła na obiektyw/body (np. w transporcie), wtedy zawsze bagnet cierpi.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli masz dłuższe i cięższe obiektywy, to bagnet można uszkodzić, trzymając samo body. Nie ma to jednak żadnego wpływu na pracę AF i jakość zdjęcia. Przesunie się jedynie lekko płaszczyzna ostrości (jak przy zastosowaniu pierścieni pośrednich). W skrajnych przypadkach może to spowodować brak ostrzenia na nieskończoność przy najmniejszych ogniskowych (zwłaszcza na starych manualach) i lekki efekt TILT. Ale w punkcie AF ostrość musi być poprawna.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    @Daro69

    Sprawdziłbym jak bagnet siedzi w korpusie i czy dookoła (na obwodzie) wygląda tak samo. Możliwe że np. z jednej strony siedzi ciasno a z drugiej możesz wsadzić paznokieć między bagnet a korpus.
    To że zapinasz obiektyw bez oporu, nie stanowi o tym w jakiej płaszczyźnie siedzi tylna soczewka, względem płaszczyzny matrycy oraz komory lustra i małego lustra dla układu AF.

    D500 ma komorę lustra z metalu czy raczej z tworzywa? Wiele zależy od tego czy bagnet zamocowany jest np. do tworzywa przy pomocy słynnych malutkich śrubek. Warto to sprawdzić.
    W necie wyczytałem, że w D500 jest to plastik. Jeśli masz ciężkie obiektywy, możliwe jest iż bagnet nie siedzi już w takiej płaszczyźnie, w jakiej zamocowano go w fabryce.

    Jeśli aparat nie upadł i jesteś pewien swego to albo rzeczoznawca albo niezależny serwis. Pozostaje kwestia gwarancji...

    Załóżmy jednak, iż wymienisz komorę lustra i jest ona plastikowa. Z czasem może wydarzyć się to samo i tak w kółko. Warto wziąć pod uwagę dłuższy horyzont czasowy...


    Poczytaj sobie dyskusję na dpreview, o recesji w jakości wykonania aparatów, m. in. D500: https://www.dpreview.com/forums/thread/3948389?page=2
    Ostatnio edytowane przez KaarooL ; 11-07-2022 o 00:52

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-07-2019, 14:17
  2. POMOCY!!! Nikon D70s Czyszczenie matowki-alternatywa dla serwisu nikona
    By mini21 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 05-05-2007, 20:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •