Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Siemianowice
    Posty
    90

    Domyślnie D7500 czy coś innego? - prośba o rozwianie wątpliwości

    Cześć!

    Padł mi mój D90, który leżakował trochę i po 10 latach zrobił kilka fotek i zablokowało się lustro.
    Nie chcę na razie tego robić, bo chciałbym nowszy sprzęt, głównie przez niskie ISO w D90 - wiadomo, że to inna epoka.

    Na pewno chciałbym iść w APS-C - głównie fociłem na tele, więc FF dużo mi zabierze.
    Na starość chciałbym sobie trochę pobawić w timelapsy, czy lekkie astrofoto (nie tylko na tele, ale całego nieba - z drogą mleczną itp.).

    Zależy mi na dużym ISO, więc wybór padł na 7500, ale on ma też kilka lat. Może warto iść w coś innego?
    Może sprzedać to co mam i uciekać od lustra? Nie chciałbym, ale wszystko na to wskazuje, że lustra chylą się ku końcowi... D7500 miał kilka lat temu premierę i cisza...

    Czy ktoś z Was orientuje się jak można przy timelapsach oszczędzać migawkę i lustro np. w D7500?
    Da się robić timelapsy z podniesionym lustrem i jechać na elektronicznej migawce oszczędzając lustro i migawkę mechaniczną? Jest taka opcja?
    I przy okazji - z ciekawości - czy filmy właśnie tak są nagrywane?

    Co byście zrobili w moim wypadku? Mam Nikkory do FX jak i DX np. 24-70/2.8, 70-300 VR, 10-24, ale też dużo manuali zarówno z M42 np. Pentacon 500/5.6, czy kilka ze średniego formatu.
    7500 będzie dobrym wyjściem, czy może sprzedaż to w cholerę i iść na inny system (Sony, Canon, Pentax), czy może na Z Nikona?

    Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem podobny dylemat i wybrałem Z50. Jednak u Ciebie dużo robi zestaw obiektywów. Więc jeśli nie masz sakiewki z szeklami idź w D7500. Jak pieniądze nie grają roli to po pół roku użytkowania Z50 poszedłbym jeszcze raz bez zastanowienia w bezlustra.
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

  3. #3

    Domyślnie

    Do manuali i innych dziwactw Z50 może być lepszym wyjściem. Pozostałe szkła podepniesz przez FTZ. Pentax jest już żywą skamieliną, więc raczej nie spoglądałbym w tę stronę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Do manuali i innych dziwactw Z50 może być lepszym wyjściem. Pozostałe szkła podepniesz przez FTZ. Pentax jest już żywą skamieliną, więc raczej nie spoglądałbym w tę stronę.
    Z tego co mi wiadomo Pentax się rozwija dość intensywnie. Wiem o FF Pentaxa ale też o średnim formacie. Szkła też produkują niczego sobie. A odnośnie nikona DX, warto sprawdzić czy posiadane obiektywy są AF-S czy to jest jeszcze śrubokręt. Bo w tym drugim wypadku, nie będzie autofokusa z korpusami Z, i nie z wszystkimi lustrzankami.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Z tego co mi wiadomo Pentax się rozwija dość intensywnie.
    Ja tam nie mam uprzedzeń do Pentaxa, bo miałem trzy różne lustrzanki i nawet je lubiłem mimo wad, ale wydaje mi się, że Leonard wyżej ma rację z tymi skamielinami na dzisiaj. Dlatego nie bardzo wiem, o co chodzi z tym intensywnym rozwojem. Przepraszam...

  6. #6

    Domyślnie

    Popatrzmy na tego Pentaxa:
    645Z - 2014. W sumie matryca się aż tak nie zestarzała, to ta sama ~50mpix używana w X1D czy Fujikach 50
    K-1II - 2018. Odświeżona lustrzanka z 2016 (choć wygląda w sumie fajnie).
    K-3III - 2021. Niezły, ale kilka lat za późno.

    Szkła? Szkła pod pełną klatkę i APS-C w Pentaxie to w dużej mierze przepakowane Tamrony i Tokiny. Co w sumie nie jest złe, bo to dobre szkła.

    O bezlustrach cisza. Ciężko to nazwać intensywnym rozwojem .¯\_(ツ)_/¯

    PS. Dużym plusem dla Pentaxa może być fakt, że to obecnie najtańszy system średnioformatowy na rynku. Zakładając, że się uda 645D znaleźć.
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 08-07-2022 o 23:11
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Z tego co mi wiadomo Pentax się rozwija dość intensywnie.
    Aleś mnie Pan rozbawił... Kilkanaście lat w tym systemie siedziałem, więc ciekaw jestem gdzie Ty dostrzegasz ten rozwój? W aplikowaniu AF Nikona sprzed paru lat we flagowej lustrzance APS-C? Czy może w tłuczeniu kolejnej wersji K-1, który jest jedynym FF w tym systemie i już w momencie premiery odstawał od konkurencji?
    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Szkła też produkują niczego sobie.
    Masz na myśli rebrandowane Tamrony, czy coś innego?

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Siemianowice
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Behaviour Zobacz posta
    Miałem podobny dylemat i wybrałem Z50. Jednak u Ciebie dużo robi zestaw obiektywów. Więc jeśli nie masz sakiewki z szeklami idź w D7500. Jak pieniądze nie grają roli to po pół roku użytkowania Z50 poszedłbym jeszcze raz bez zastanowienia w bezlustra.
    Dzięki za info! A co Ci się tak podoba w Z50? Wiesz, nie miałem go jeszcze w ręce. Wychowałem się na Zenicie jakieś 25 lat temu i jestem ciekaw jak się w ogóle patrzy przez ten wizjer elektroniczny (właśnie się wybieram zobaczyć na żywo).
    Mogę dokupić adapter FTZ, więc mogę przenieść szklarnię

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Do manuali i innych dziwactw Z50 może być lepszym wyjściem. Pozostałe szkła podepniesz przez FTZ. Pentax jest już żywą skamieliną, więc raczej nie spoglądałbym w tę stronę.
    Dzięki! Czyli kolejny głos za Z50

  9. #9

    Domyślnie

    @Ratel wizjer elektroniczny przydaje się w pełnym słońcu, poza tym wygodniej jest kadrować na głównym, gibanym ekranie. Czyli trochę na odwrót niż w lustrzankach. Przyzwyczaisz się. Z50 to naprawdę fajny, ergonomiczny sprzęt.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja akurat nie potrafię robić zdjęć na zwykłym ekranie, 99% zdjęć to wizjer. Nie jest to lustrzanka, ale w większości sytuacji nie robi mi to problemu. Tutaj największym minusem są oczywiście szybko poruszające się obiekty jak ptaki w locie czy dynamiczne sportowe akcje o czym ogólnie wiadomo, że w bezlustrach takie sytuacje kuleją chyba że ma się Z9

    Co do szklarni to tak, FTZ to jedna z opcji ale ja stwierdziłem że jak już przeskakuje na nowy system to z duchem czasu i technologicznego postępu będę brać to co wyjdzie na zetkę. Nawet kitowe obiektywy zbierają bardzo dobre recenzje więc warto to rozważyć. Teraz czekam na szeroki kąt i mam dylemat czy brać teraz Viltroxa 13mm czy czekać na zapowiadanego Nikkora Z 12-28, oraz na Nikkora Z 200-600, alternatywnie rozważam 100-400 choć do tanich nie należy.

    Na plus przejścia z D80 na Z50 jest to, że ten zestaw jest malutki i znacznie częściej robię teraz zdjęcia niż starszym sprzętem, a o to chyba w naszym hobby chodzi. Nie wspominając już o parametrach bo to przeskok o lata świetlne. Przyzwyczajenie się do Z50 po kilkunastu latach z D80 zajęło mi jakiś miesiąc.

    Jedynym minusem który faktycznie mi przeszkadza to brak stabilizacji obrazu w body, co mocno ogranicza wykorzystanie obiektywów Z. No ale taka polityka firmy, może niebawem w ślad za Canonem wyjdzie bezlusterkowe APS-C z IBISem, taki następca D500. Wtedy rozważę przeskok na nowe body. Do tego czasu nie widzę lepszego sprzętu na moje potrzeby niż Z50.

    Jest mnóstwo filmików na YT gdzie ludzie chwalą Z50 właśnie za to, że robi dobre zdjęcia i jest "kieszonkowym" aparatem. Warto pooglądać.
    Ostatnio edytowane przez Behaviour ; 09-07-2022 o 10:49
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. co innego w wizjerze, co innego na zdjęciu
    By barteqzw in forum Serwis
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-08-2018, 14:02
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-01-2016, 20:48
  3. Rozwianie wątpliwości- yn568 czy...
    By Sordon in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-12-2015, 17:16
  4. SB-700 -prośba o rozwianie wątpilowości
    By 88y in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-02-2012, 01:19
  5. 18-105 wątpliwości
    By genom in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-03-2011, 12:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •