Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zoom do reportażu (ale niskobudżetowy)

    Jestem tutaj nowy, więc chciałbym powiedzieć wszystkim dzień dobry, a może raczej dobry wieczór, bo za oknem jest już raczej ciemnawo

    W życiu już trochę systemów przerobiłem, od analoga - M42, Yashikę, przez bezlusterkowce (micro4/3, Fuji, Sony), a stanęło na... lustrzankach Nikona. Tak mi pasuje z kilku względów, w tym finansowych, bo jestem raczej zwolennikiem rozwiązań względnie tanich, ale spełniających swoje zadanie.
    Moim planem co do obiektywów było 28 2,8 i 50 2,8 na początek, bo do wcześniejszych systemów miałem więcej sprzętu, ale się musiałem zredukować, a w stosownym czasie zamiana 50 na 58 1,4G, a 28 na 1,4E i pozostanie z takim zestawem do końca życia (a trochę mi jeszcze zostało ). Interesują mnie głównie reportaże, stąd taki pomysł. W międzyczasie okazało się, że muszę z pewnych względów, nazwijmy to służbowych, zacząć fotografować sport, więc doszło niedawno 80-200 2,8. No i w zasadzie byłoby super, ale okazało się, że i tu muszę dokonać korekty i do reportaży i innych zastosowań potrzebuję zooma. W zasadzie to nie sądziłem, że kiedykolwiek to stwierdzę, bo raczej zawsze starałem się trzymać stałe.k Przyszedłem tu po weryfikację obecnych poglądów na temat zakupu - pierwszy pomysł to 35-70 2,8 - zweryfikowany, obiektyw przyszedł, pomimo zapewnień sprzedawcy, ze skazami na optyce, podziękowałem, odesłałem. Może i byśmy się nawet polubili, ale chyba szukam czegoś nieco solidniejszego i niepodatnego na uszkodzenia. Na późniejsze zoomy o światłosile 2,8 wyprodukowane przez Nikona musiałbym wydać sporo, więc pomyślałem raczej o czymś takim jak Tokina 28-80 2,8. Nie jestem fanem żyletkowych zdjęć, ani perfekcyjnej jakości optycznej, obiektyw może mieć jakąś specyfikę, a na pewno nie musi być tak "laboratoryjny" jak Sigmy ART, ani ostry, ani nic podobnego. Szukam raczej czegoś co najmniej użytecznego. Może się mylę, ale 2,8 jest raczej najciemniejszym obiektywem na jaki mogę sobie pozwolić, żeby zachować uniwersalność (robiłem już na koncertach, meczach, uroczystościach i nie zawsze było super ze światłem, na fotografii nie zarabiam też jakoś wybitnie często, raczej okazjonalnie). Obiektyw nie musi mieć stabilizacji.

    Korzystam z Nikona D610.

    Czy to jest dobry kierunek? Na zoomach się za bardzo nie znam, jeżeli ta Tokina to jakieś totalne bagno, to proszę o odwiedzenie od tego pomysłu.

    Pozdrawiam,
    Wincenty

  2. #2

    Domyślnie

    Od lat standardem do reporterki jest 24-70/2.8 i to się nie zmienia.
    Ogniskowa 28 mm na szerszym to będzie jednak często za wąsko.
    Tak więc jak wyżej plus drugi obiektyw 70/80-200/2.8 i masz całą podstawę.
    Najlepiej firmowe. Tokina nie jest zła, używałem kiedyś 80-200/2.8 i obrazek był porównywalny do ówczesnego Nikkora, ale za pół ceny.

  3. #3

    Domyślnie

    Może nie do końca jasno się wyraziłem, 80-200 Nikkora już mam, teraz szukam tej drugiej połowy zakresu, czyli np. Tokiny 28-80 itd.

  4. #4

    Domyślnie

    To tak, jak wyżej.
    W pierwszym zdaniu.

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli zostaje tylko Nikkor w tym zakresie? To chyba wyjdzie "ciut" drogo... Jestem w stanie raczej ten węższy kąt zaakceptować, skoro dotąd sobie radziłem ze stałoogniskowym 28.

  6. #6

    Domyślnie

    Ta Tokina ma AF na wiertarkę. Z D610 za szybkie to nie będzie.
    Najsensowniejszy chyba Tamron 24-70/2.8 VC USD G1 ~2k używka.
    Możesz też Tamrona 28-75/2.8 poszukać, ale też ma różne opinie. ¯\_(ツ)_/¯
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie napisałeś jaki masz budżet, w sumie mógłbym się tego domyślić, gdybym się orientował ile wspomniana Tokina jest warta, ale się nie orientuję

    Zmierzam w każdym razie do tego, że za około 3000 zł z hakiem da się już znaleźć Nikkora 24-70 2.8, trzeba tylko trochę poczytać o jego najczęstszych usterkach (jest o tym wątek na tym forum), żeby uważać na pewne mankamenty, które się temu modelowi przytrafiają (niby pancerne szkło reporterskie, ale mimo wszystko jednak trochę delikatne). Może warto troszkę dozbierać i mieć bardzo dobry obiektyw systemowy.

  8. #8

    Domyślnie

    Ten 28-75 to chyba taki rozsuwający się przy zmianie ogniskowej plastik-fantastik, jak dobrze kojarzę. Tego drugiego Tamrona też brałem pod rozwagę, ale jakaś posucha sensownych ofert sprzedaży. Albo tyle co za Nikkory, albo rysy na przedniej soczewce i to niemałe.
    Jeżeli wytrzymuję z 80-200 w pierwszej wersji, które łapie dość powoli na śrubokrętowym AF, to chyba nic "gorszego" (gorszego w cudzysłowie, bo wcale nie jest tak źle) mnie już nie spotka...
    A jakie body lepiej sobie radzą z takim autofokusem d300/d500/d3/d4 itd.?

    EDIT: Budżet 2k maks., raczej zawsze wolałem uczyć się na tym co kupowałem za mniejsze pieniądze i później wymieniałem to na lepszy sprzęt. To nie ma być raczej docelowy obiektyw tylko coś na przeczekanie, dozbieranie.
    Ostatnio edytowane przez wede ; 30-06-2022 o 22:18

  9. #9

    Domyślnie

    Z takim budżetem, to może Nikkor 24-120/4? Może być na przeczekanie, może być na zawsze. Sam stosuję go w reportażu i daje radę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wede Zobacz posta
    EDIT: Budżet 2k maks., raczej zawsze wolałem uczyć się na tym co kupowałem za mniejsze pieniądze i później wymieniałem to na lepszy sprzęt. To nie ma być raczej docelowy obiektyw tylko coś na przeczekanie, dozbieranie.
    Ta tokina o której wspominałeś jest pancernie zbudowana. Ale optycznie i "sprawnościowo" AF dość słaby. To chyba wolałbym tamrona kupić choć jest plastik fantastic

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. zoom 24-70 2.8 wymiana gumki zoom
    By ulead in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 13:50
  2. Niskobudżetowy zestaw do zajeżdżenia :)
    By Moskvich in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 15:58
  3. Tbiektyw Tamron AF Aspherical Zoom 1:3,5 - 5,8 f-28-80 średnica 58mm zoom 0,7m (2,29f
    By wilczeg1 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-03-2009, 20:45
  4. ZOOM w całości czy ZOOM składany?
    By h2o in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 10-01-2009, 22:14
  5. Co szerokiego do reportazu N17-55 CZY N14-24
    By robert16 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 06-02-2008, 08:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •