Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Klasyczne AiS-y na wspólczesnych matrycach - jesteście zadowoleni ?

    Klasyki AI, AIS a nawet Non-AI, wpięte do jakiegoś cyfrowego fullfrejma, jak to chodzi?
    Ostrość po winkle, flarowanie ? Akctowalne czy kiszka?

    tak szczerze mówiąc, to FF mam Canona, i wszelkie MF Nikory, Soligory mogę przypiąć. Powiedziałbym, ze Nikon jest bardziej kompatybilny z Canonem, niż Canon (FD)
    Z Soligora C/D 135/2.8 wer nikonowska jestem bardzo zadowolony.
    Któryś manualny szeroki kąt z firm niezależnych szczególnie jest wart pochylenia się?

    Myślę o krajobrazie, i myślę o ogniskowych 20, 24 (nie sądzę, aby 28, to chciałbym mieć w AF)
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 26-06-2022 o 20:18
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Klasyki AI, AIS a nawet Non-AI, wpięte do jakiegoś cyfrowego fullfrejma, jak to chodzi?
    Ostrość po winkle, flarowanie ? Akctowalne czy kiszka?

    tak szczerze mówiąc, to FF mam Canona, i wszelkie MF Nikory, Soligory mogę przypiąć. Powiedziałbym, ze Nikon jest bardziej kompatybilny z Canonem, niż Canon (FD)
    Z Soligora C/D 135/2.8 wer nikonowska jestem bardzo zadowolony.
    Któryś manualny szeroki kąt z firm niezależnych szczególnie jest wart pochylenia się?

    Myślę o krajobrazie, i myślę o ogniskowych 20, 24 (nie sądzę, aby 28, to chciałbym mieć w AF)
    Może Tokina 17/3.5 SL? Mam i nieźle działała na d610/750.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego czego sie po takich starych obiektywach oczekuje. Najłatwiej jest ich używać na bezlustekowcach. Sam posiadam kilka manualnych Nikkorów i czasem je podpinam do Z6. Jesli się nie oczekuje żylety na pełnym otwarciu to spokojnie dają radę. A testowałem i takie staruszki jak Nikkor-S auto 1.4/50 albo Nikkor-P auto 2.5/105.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja regularnie używam Ai 28/2; 55/1.2; 105/2.5 na D700 ale wsadziłem sobie matówkę od FM3A z klinem i rastrem. Wszystko wyregulowałem tak że praktycznie mam 100% trafień i to na przysłonie 1.2
    Optycznie bardzo mi się podoba ten zestaw, wiadomo że 55/1.2 na pełnej dziurze jest słabsza niż po drobnym przymknięciu...ale ma coś w sobie magicznego. W odpowiednich warunkach kreuje piękny obraz.

    Wadą takiej matówki jest to że klin zaciemnia się z obiektywami ciemniejszymi niż 2.8, ale mnie to nie dotyczy bo nie mam ciemnicy.

    To mój stały zestaw wypadowy, do zadań specjalnych mam AF20-30/2.8D i AF80-200/2.8D.
    Aaa i zapomniałem, uzupełnieniem jest Fuji X100
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zeberek1 Zobacz posta
    A testowałem i takie staruszki jak Nikkor-S auto 1.4/50 albo Nikkor-P auto 2.5/105.
    Miałem staruszka pre-iAI 50/1.4, być może ten sam typ. Trafił się z bardzo czystymi szkłami, ani miligrama mgiełki itd... nie bał się (ku zdziwieniu) mieć trochę swiatła w kadrze
    Ale że na DX to portret, a mało aktywny w tym jestem, się wziął i sprzedał ... jakby wiedzieć, że wróci nowość czyli pełna klatka ....
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Klasyki AI, AIS a nawet Non-AI, wpięte do jakiegoś cyfrowego fullfrejma, jak to chodzi?
    Ostrość po winkle, flarowanie ? Akctowalne czy kiszka?

    tak szczerze mówiąc, to FF mam Canona, i wszelkie MF Nikory, Soligory mogę przypiąć. Powiedziałbym, ze Nikon jest bardziej kompatybilny z Canonem, niż Canon (FD)
    Z Soligora C/D 135/2.8 wer nikonowska jestem bardzo zadowolony.
    Któryś manualny szeroki kąt z firm niezależnych szczególnie jest wart pochylenia się?

    Myślę o krajobrazie, i myślę o ogniskowych 20, 24 (nie sądzę, aby 28, to chciałbym mieć w AF)
    No ja to głównie na tych obiektywach pracuję, niestety zła wiadomość dla Ciebie jest taka, że mój zestaw zaczyna się od 28mm. Mam wprawdzie manualny AIS 20mm, ale to Voigtlander, a nie Nikkor. Kupiłem go głównie dlatego, że w momencie, gdy mi był potrzebny N 20 2.8 AIS był nie do zdobycia, a Vojtek akurat się na forum pojawił - ale z tego, co pamiętam z poszukiwań w sieci, Nikkor wprawdzie wyglądał lepiej w środku, ale za to gorzej na brzegach, a że też do krajobrazu, więc był to argument, żeby nie czekać na Nikkora. Generalnie manulane 20-tki Nikona były raczej słabe, miałem w ręku 20 3.5 i mydlił na brzegach, 20 4.0 podobnie, choć ponoć czasem trafia ostra sztuka; tylko 20 2.8 był pod tym względem akceptowalny. Natomiast 24-ki mają bardzo dobre recenzje, aczkolwiek na razie nie mam, więc nie potwierdzę.

    Generalnie są to dobre obiektywy, niektóre nawet bardzo. 35 2.8 AI czy 55 2.8 ostre od brzegu do brzegu nawet na pełnym otworze, choć można się zastanawiać po co... no dobrze, może do astrofoto się to może przydać Polityka projektantów była wtedy rozsądna - obiektyw ma być ostry tam, gdzie go się faktycznie używa, i wszystkie, które znam (a jest tego trochę) są ostre w centrum kadru nawet na pełnym otworze, choć w przypadku portretówek, jak 85 2.0 czy 180 2.8, z ograniczeniem dla mniejszych odległości przedmiotowych. Po przymknięciu wszystkie mają dobrą albo bardzo dobrą ostrość w całym kadrze.

    Jeśli chodzi o pracę pod światło, to tu nie mam autorytatywnego zdania, bo od czasu, gdy ich używam, zmieniłem sposób pracy i rzadko fotografuję pod ostre światło. Ale z tego, co kojarzę, to raczej utrata kontrastu niż flary są problemem.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja z kolei u kolegi próbowałem się z AI-S20/2.8 i spostrzeżenia mam jak kolega powyżej - na rogach miękko. Niestety na D700 nawet domnięcie do f/5.6 czy f/8 nie naprawiało tego w pełni. Nie było dramatu ale rewelacji też żadnej. Co ciekawe kolega używał tego obiektywu z soniakiem i tam: w jego opinii było bez porównania lepiej, w mojej faktycznie trochę na plus (ale próbki oglądaliśmy tylko na wyświetlaczach aparatów, więc porównanie takie sobie). Może też być tak, że akurat tamta sztuka nie była wybitnie dobra. Później gdzieś czytałem o obiektywach z czasów kliszy i elektronicznych matrycach: sensory w cyfrówkach są przewidziane do rejestracji światła padającego na nie prostopadle, kliszy wszystko jedno, byleby świeciło. Z tego powodu dłuższe stare obiektywy radzą sobie lepiej niż szerokie kąty, w któych brzegów nie wyciągniesz z powodu odbijanego światła. Było tam chyba jeszcze o pokryciu matryc Leiki (być może i sony właśnie?) mikrosoczewkami kierunkującymi padające promienie, przez co te korpusy lepiej sobie radzą ze starą optyką.

    Podsumowując: do architektury, czy astro raczej się nie nadają, do krajobrazu... pewnie już bardziej, ale za tę 20mm przyjdzie Ci zapłacić w granicach 800-1000zł pewnie (ja osobiście pewnie bym brał AFa do lustrzany), i choć moja propozycja przebija ten budżet dwukrotnie, to może warto rozważyć świetnego Tamrona 17-35/2.8-4, który niedawno wjechał na OLX, ponoć prawie nieużywany (podejrzewam, że jak dobrze zagadasz to do 2k zejdziesz z ceną), a co ważne na gwarancji? Ten obiektyw trzyma f/2.8 od 17 do okolic 20mm i jest świetny w całym zakresie ogniskowych i otworów przysłony Ogólnie pewnie długo nie powisi, bo nowych sztuk właściwie już nie ma, a używki się rozchodzą. Ja swojego kupiłem kilka stówek taniej, ale za nie miał pełnej, 5-letniej gwarancji. Może mieć tez dla Ciebie znaczenie, że na najnowszym sofcie działa na FTZ, jeśli planowałbyś kiedyś przygodę bez lustra

Podobne wątki

  1. Endomondo- jesteście?
    By thor88 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 13-05-2016, 17:37
  2. Czy są zadowoleni uzytkownicy D7000 ?
    By vega30 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 20-02-2012, 11:41
  3. D70 vs D80 - różnice w matrycach
    By Grygolas in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 18-03-2010, 16:57
  4. Ex Canonierzy, jesteście tu?
    By Rafał_Sz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 126
    Ostatni post / autor: 11-03-2007, 23:47
  5. Ciekawy artykul o matrycach
    By pn in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-08-2005, 11:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •