Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Może warto zapytać laureatów tego konkursu https://www.fotopolis.pl/inspiracje/...hy-awards-2021 ?
    Fotografowanie to przede wszystkim sztuka patrzenia, a tego można się nauczyć nawet bez aparatu. To raz. Dwa - w trybie manualnym ustawisz czas, ISO, balans bieli, skorygujesz ekspozycję. Mało? Edycja w darmowym Snapseedzie i możliwość podzielenia się z rówieśnikami efektem (co dla nastolatków jest równie ważne jak samo naciśnięcie migawki). Patrząc przez pryzmat uczestników kółka fotograficznego - większość odbija się od ustawień aparatu, a im ten aparat starszy tym mniej przyjazny dla użytkownika. A kombinacja: stary, słaby aparat+taka sobie optyka to dobra droga do frustracji i zniechęcenia. Sam zaczynałem od Smieny 8m i gdybym miał na początku drogi coś bardziej zaawansowanego, to bym pewnie dał sobie spokój.
    Dobry pomysł. Budżet 1000 zł na aparat i obiektyw dla dorastającego syna to takie, masz kierownicę i sobie z nią biegaj. Samochód dostaniesz, jak dorośniesz.

  2. #22

    Domyślnie

    Kiedyś tu dawno temu mawiało na tym forum się "onanizm sprzętowy" ja proponuje i stawiam na smartfon - najpierw nauka kadrowania i szukanie ciekawych ujęć z wykorzystaniem automatyki, a dalej jak podstawowa apka smartfonu nie ma możliwości ręcznych ustawień to open camera i tam jest wszystko, jak się spodoba młodemu człowiekowi to dalej już sam będzie wiedział co chce.

    Ps. ostatnio na spacerze rodzinnym w centrum miasta paradowałem z D5600 - młodzież na mnie spoglądał jak na jakiegoś dinozaura z innej epoki a ich uśmieszki były wymowne, podejrzewam że nawet niektórzy nie wiedzieli co trzymam

  3. #23

    Domyślnie

    Ale jeśli smartfon to dobrze żeby miał opcje raw bo jpg będą stopniowo frustrujące. Chyba mlodemu fotografowi, który już polubił fotografię nie chodzi tylko o zdjęcia na tik toka czy Instagrama.
    Dygresja bo odrzucamy ten sprzęt.

    Samsung nx300, 500, fuji xa5 lub starsze - może koło 1tys zł coś się uda

  4. #24

    Domyślnie

    Ze smatphonem jest jeden ale zasadniczy problem o którym nikt nie mówi: nie ma regulowanej przysłony. Dla mnie to skreśla użycie go do architektury czy landskejpu.

  5. #25

    Domyślnie

    Ze względu na rozmiar matrycy i wynikające z tego ogniskowe, GO w smartfonach na odległościach ostrzenia typowych dla architektury czy landszaftu jest na tyle rozległa, że regulowana przysłona nie jest wg mnie potrzebna. Żeby w smartfonie uzyskać rozmyte tło, ale takie wynikające z fizyki a nie sztucznej inteligencji, to trzeba się postarać.

  6. #26

    Domyślnie

    Zrób telefonem zdjęcia np. zachodzącego słońca i obejrzyj na monitorze. Przestaniesz opowiadać takie herezje.

  7. #27

    Domyślnie

    I co ma do tego regulowana przysłona, a raczej brak takiej funkcjonalności?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    I co ma do tego regulowana przysłona, a raczej brak takiej funkcjonalności?
    Ręce opadają...

  9. #29

    Domyślnie

    Generalnie to dla mnie smartfon to ostatnia rzecz do robienia zdjęć, bo jestem stary przyzwyczajony do czego innego ale młodzi łapią takie technologie w lot. Smartfon nie ma wielu aspektów tradycyjnego aparatu to wiadomo - przysłona regulowana to jedno, "zoom" optyczny (można stosować cyfrowy lub nożny) itp. ale właśnie z drugiej strony ograniczenia mogą dawać powód do innego fotografowania, nauki i kreatywności.
    I w myśl twierdzenia mądrego człowieka najlepszy aparat to taki jaki masz przy sobie

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Ręce opadają...
    Spodziewałem się jednak merytorycznej odpowiedzi, chociaż jednego zdania, ale cóż.

    Dopytam jeszcze, ale nie musisz odpowiadać, w sumie to sam sobie odpowiem

    Po co domykasz przysłonę w architekturze/krajobrazie?
    Dla maksymalnej GO? To już chyba wyjaśniliśmy.
    Dla jak najlepszych właściwości optycznych obiektywu? Wybacz, ale obiektywy w smartfonach są na tyle nieskomplikowane konstrukcyjnie, że domknięcie o 1-2-3 działki nie polepszy sprawy IMO.
    Wspomniałeś o zdjęciu zachodzącego słońca. Domyślam się, że chodzi Ci o dużą rozpiętość tonalną sceny i taką sobie jakość zdjęć ze smartfona. Tutaj chyba bezdyskusyjnie się zgodzimy, że to nie zależy od obiektywu i możliwości regulacji przysłony.

    Jeśli nie o to Ci chodziło, to napisz o co w takim razie. Ja nie mam problemu z tym, żeby przyznać komuś rację, gdy jestem w błędzie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    No i jeszcze zdjęcie ze smartfona bez regulacji przysłony. Nie z zachodzącym słońcem, ale pod słońce. Full res „prosto z puszki”.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20CAB3E2-7B0F-4DC7-8E53-8F4F3174011A.jpeg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	4,34 MB
ID:	63206
    Ostatnio edytowane przez lukasz_kk ; 27-05-2022 o 17:35

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D80 dla młodego???
    By artur0372 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 06-10-2016, 14:22
  2. [ Portret ] Cierpienia Młodego Wertera
    By Sapphiron in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 14-03-2013, 07:31
  3. Jak wybrać fotografa ślubnego
    By Wojtek Marzec in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 261
    Ostatni post / autor: 20-04-2011, 22:21
  4. [ Portret ] Mustasz u młodego
    By artur678 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-08-2010, 20:07
  5. Zestaw młodego fotografa - czyli co kupić aby wyposażyć studio?
    By Adriano Pinatto in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 12-03-2010, 17:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •