Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Z5/D800

  1. #1

    Domyślnie Z5/D800

    Witam szanownych forumowiczów!

    Jestem szczęśliwym posiadaczem aparatu Nikon D800, a ostatnio skusiłem się na nową technologię i zakupiłem Nikona Z5, rzecz jasna z adapterem.

    Fotografuję głównie ludzi, zwierzęta i sporadycznie wydarzenia i sport. Z uwagi na przyzwyczajenie, jestem bardzo wierny mojej lustrzance, ML wprowadzam stopniowo. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że moje korpusy nic wspólnego ze sportem nie mają z racji FPS.

    Posiadam raptem trzy obiektywy tj.

    1/ Nikkor AF-S 50mm/F1.8G
    2/ Nikkor AF-S 70-200/F2.8 VR II
    3/ Nikkor AF-P 70-300/F4.5-5.6

    Proszę was o sugestię, które z w/w obiektywów bardziej pasuje do D800, a który warto używać z Z5 i dlaczego?

    Niestety nie bardzo mam rozeznanie w systemie Z, poza bajerami w postaci znacznie lepszego trybu AUTO (w stosunku do lustrzanki - z tego trybu zazwyczaj nie korzystam) i wykrywania oka.
    Na ten moment zauważyłem jedynie, że podłączając obiektyw z VR (włączona stabilizacja) - pracuje ona cały czas. Tutaj mam obawy o żywotność VR oraz o wzmożony drenaż baterii.

    Serdecznie dziękuję za wszystkie porady i wskazówki!


    EDIT:

    Jak w waszej ocenie wypada Z5 w konfrontacji z D800?
    Ostatnio edytowane przez jannikon ; 23-05-2022 o 23:03

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jannikon Zobacz posta
    Na ten moment zauważyłem jedynie, że podłączając obiektyw z VR (włączona stabilizacja) - pracuje ona cały czas. Tutaj mam obawy o żywotność VR oraz o wzmożony drenaż baterii.
    Pomimo wyłączenia jej fizycznie przełącznikiem na obiektywie? Jeżeli tak to Z5 ma jakiś błąd w firmware, bo Nikkor AF-S 70-200/4 na Z50 normalnie wyłącza stabilizację i każdy inny obiektyw z VR czy OS tak samo.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Schwefel Zobacz posta
    Pomimo wyłączenia jej fizycznie przełącznikiem na obiektywie? Jeżeli tak to Z5 ma jakiś błąd w firmware, bo Nikkor AF-S 70-200/4 na Z50 normalnie wyłącza stabilizację i każdy inny obiektyw z VR czy OS tak samo.
    Raczej chodzi o to, że w lustrzankach stabilizacja jest zatrzymywana po chwili bezczynności w Zetkach pracuje zawsze, gdy aparat jest wybudzony (oczywiście nie jeśli ją włączysz, ale to głupia rozkmina :P). Jaki to ma wpływ na trwalość VR? Nie wiem, jeszcze szczęśliwie nie dotarłem do wpisów o wzmożonej awaryjności stabilizacji przy współpracy z Zetkami. Co do baterii, po prostu będziesz musiał się przyzwyczaić do częstego (z perspektywy D800) ładowania akumulatorów (raczej 2 sztuki zalecałbym jako minimum). Niestety nie masz tu tego komfortu, że jak zobaczysz ostatnią kreskę pojemności baterii to znaczy, że "trzeba zacząć myśleć o ładowaniu" - padnie dość szybko, IS tu pewnie wiele nie zmienia.

    Co do obiektywów - używam AF-P 70-300 i działa bajecznie, AF jest w stanie złapać oko córki na huśtawce (oczywiście z dużą dozą nietrafień, ale mimo wszystko jest super). AF-S 50/1.8G używałem pożyczony przez parę godzin, nie bardzo było na co narzekać. Natomiast co do 70-200 nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Jednak z tego co zaobserwowałem i wyczytałem nikkory na Z działają w najgorszym przypadku tak samo dobrze jak na F, zwykle lepiej*. Pewnie prędko padną rekomendacje nt. wymiany AF-S 50/1.8 na Z 50/1.8s - z testów wynika, że jest to jedna z najlepszych 50. na rynku. Zetkowy 70-200 też świetnie wypada w testach i opiniach użytkowników forum, ale oba drogie w cholerę, używek jak na lekarstwo. No i jest jeszcze Viltrox z AF na Z. Nie wiem jak 50, mam (zepsutą obecnie, pojechała na gwarancję) 85/1.8 i jest spoko, ale AF nie umywa się do żadnego nikkora.

    * Nie dotyczy obiektywów AF - niestety durnie z nikona nie potrafią dodać silnika do adaptera, więc one stają się MF, choć Twoje obiektywy na tym nie ucierpią.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jannikon Zobacz posta
    Jak w waszej ocenie wypada Z5 w konfrontacji z D800?
    To trochę jak porównywać katanę do wakizashi - niby podobne, ale przeznaczenie nieco inne. Katana była główną bronią samuraja, wakizashi - nieco mniejsze, było pomocniczą.
    Analogicznie, D800 to flagowiec dla profesjonalistów, tylko sporo starszy. Z5 jest w założeniu budżetową pełną klatką dla zaawansowanych hobbistów i vloggerów. Czy Z5 dogania D800 z racji tego, że jest dużo nowocześniejszy? Nnnn-nie (z małym zastanowieniem), dopóki używasz starych obiektywów AF-S. Jeśli przeszedłbyś na fenomenalną serię obiektywów S-line do Z-tki, wtedy możnaby mówić o rywalizacji. Na tą chwilę Z5 będzie po prostu łatwiejszy i przyjemniejszy w obsłudze, ale z odpowiednią wiedzą z D800 wyciśniesz więcej (mowa o foto, nie wideo).

    Piszę ogólnikami, bo zagadnienie jest zbyt złożone, by wdawać się w szczegóły na forum.
    D810 --- N 24/2.8D, S 35/1.4 Art, S 105/2.8 Macro, N 200-500/5.6E
    http://photo.rswiecki.com/

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jannikon Zobacz posta

    EDIT:

    Jak w waszej ocenie wypada Z5 w konfrontacji z D800?
    Nie mam Z5, w ogóle nie ma bezlustra, ale od 2013 fotografuję D800, bardzo dobry aparat do krajobrazu

  6. #6

    Domyślnie

    Z5 nie będzie mieć problemów BF/FF
    Z5 ma punkty AF na całej matrycy.
    Oba korpusy mają podobną szybkostrzelność.
    D800 ma lepszą ergonomią
    Z5 ma lepsze ISO

    Każdy z twoich obiektywów IMO będzie się dobrze sprawować z Z5. 70-200 będzie mieć pewnie słabszą ergonomię niż z D800. Choć ja z Z6 nie narzekam (ale u mnie bez FTZ).
    Ja się przestawiłem z D850 na Z6II i nie tęsknię.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Z5 nie będzie mieć problemów BF/FF
    Z5 ma punkty AF na całej matrycy.
    Oba korpusy mają podobną szybkostrzelność.
    D800 ma lepszą ergonomią
    Z5 ma lepsze ISO

    Każdy z twoich obiektywów IMO będzie się dobrze sprawować z Z5. 70-200 będzie mieć pewnie słabszą ergonomię niż z D800. Choć ja z Z6 nie narzekam (ale u mnie bez FTZ).
    Ja się przestawiłem z D850 na Z6II i nie tęsknię.
    W sprawie ergonomii to jeszcze tracisz możliwość zapięcia cywilizowanego gripa, jeśli używałeś, to trochę irytuje. Dobrą robotę robi przedłużka do body, jest za co chwycić

  8. #8

    Domyślnie

    Od wiosny 2010* jestem absolutnym przeciwnikiem gripów. To dla mnie nieistniejący temat.

    *jak trzy tygodnie włóczyłem się po Japonii z tym balastem przyczepionym do korpusu.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Raczej chodzi o to, że w lustrzankach stabilizacja jest zatrzymywana po chwili bezczynności w Zetkach pracuje zawsze, gdy aparat jest wybudzony (oczywiście nie jeśli ją włączysz, ale to głupia rozkmina :P). Jaki to ma wpływ na trwalość VR? Nie wiem, jeszcze szczęśliwie nie dotarłem do wpisów o wzmożonej awaryjności stabilizacji przy współpracy z Zetkami. Co do baterii, po prostu będziesz musiał się przyzwyczaić do częstego (z perspektywy D800) ładowania akumulatorów (raczej 2 sztuki zalecałbym jako minimum). Niestety nie masz tu tego komfortu, że jak zobaczysz ostatnią kreskę pojemności baterii to znaczy, że "trzeba zacząć myśleć o ładowaniu" - padnie dość szybko, IS tu pewnie wiele nie zmienia.
    A no to ok, faktycznie tak jest ale nie tylko z obiektywami AF-S ale i z natywnymi pod bagnet Z.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje wam wszystkim za odpowiedzi.

    Ja nie jestem specjalnie zadowolony z przesiadki na Z5, chociaż mam świadomość, że czas lustrzanek już minął. Mam wrażenie, że tutaj bardziej rozchodzi się o bajery w postaci wykrywania oka no i przede wszystkim pełne pokrycie kadru polami AF.
    Szczególnie rozczarował mnie tryb AF-C dynamiczny w Z5, znacznie gorzej wychodzi mi uzyskanie ostrości, tam, gdzie jej oczekuję, jeśli chodzi o ruchome obiekty, mam wrażenie, że występuje jakieś dziwne opóźnienie w wizjerze, ale być może to tylko moja fanaberia.

    W każdym razie mój źle osławiony na tym forum D800 jest mi bliższy. 36MPX - swoboda przycinania zdjęć, pewny AF, grip, a i nawet mi większe body nie przeszkadza, wiem, że moda na małe rozmiary, ale zapewne użytkownicy zawodowych korpusów, czy serii D8XX, D7XXX mogą mieć mieszane uczucia przechodząc na nieco mniejszy sprzęt.

    Wracając do mojego pytania, czy mogę smiało a'la sportowo-turystyczny obiektyw 70-300 zostawić do użytku z D800, a ze stałką i 70-200 ćwiczyć z Z5?

    Spotkałem się z opiniami, że 70-300 nie nadaje się do D800 z różnych przyczyn, a ja mojego stosunkowo świeżego zakupu nie zdążyłem jeszcze dobrze przetestować.

    Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •