Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie filtry typu clip-in

    Szanowni,

    Mam dylemat, czy do (za niedługo) zmodyfikowanej na full spectrum "zetki" zaopatrzyć się w filtry montowane bezpośrednio przed matrycą (np. takie od Kolari Vision) czy lepsze będą nakręcane na obiektyw? Na razie chciałbym mieć filtry typu hot-mirror, IR - 590 nm i H-alfa.

    W sieci są różne opinie na ten temat, jedni chwalą filtry clip-in inni niekoniecznie. Za filtrami typu clip-in przemawia ich uniwersalność - jeden filtr dla wszystkich obiektywów, te nakręcane są trochę tańsze.

    Niezależnie jakiego typu będą to filtry, chciałbym używać ich z obiektywami 24-70/4, 20/1.8 i 105/2.8, ale docelowo myślę również o 14-30/4.

    Ma ktoś może doświadczenie z filtrami tego typu?

    Dobre rady mile widziane, bo filtry kosztują parę złotych i trzeba je ściągać ze Stanów, a nie chciałbym by był to zakup chybiony.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem czy to pomoże, ale niedawno widziałem recenzję takich filtrów do Sony
    https://sonyalpha.blog/2022/05/07/ko...-sony-cameras/
    Na tej stronie jest też recenzja konkurencyjnych filtrów Kase.
    Filtry jako takie działają zapewne podobnie jeśli chodzi o ich jakość niezależnie od aparatu, co do mocowania musisz pogrzebać w necie.

  3. #3

    Domyślnie

    Może doprecyzuję.

    Tu bardziej chodzi o to czy filtr typu clip-in (IR i H-alpha), będzie dobrze współpracował z każdą ogniskową. Tu zdania są podzielone, spotkałem się z opiniami, że instalacja filtrów clip-in IR ma sens powyżej ogniskowej 50 mm (zdania całkowicie odrębne też się pojawiają).

    Na stronie podanej przez Ciebie recenzują filtry szare i tu mogę się spodziewać, że będą one działały dobrze na każdej kamerze.
    Ostatnio edytowane przez chemik74 ; 21-05-2022 o 21:43 Powód: literówki

  4. #4

    Domyślnie

    fitry intereferencyjne powinno się montować jako clip-in bo przy takim montażu ogniskowa obiektywu ma najmniejszy wpływ na działanie filtra.
    Zamontowe z przodu obiektywu fitry interferencyjne będą działały poprawnie od ogniskowej około 100 mm, ale być może zależy to również od pasma które filtr ma przepuszczać.

    Robiłem zdjecia z filtrem h-alpha zamontowanym z przodu obiektywu na ogniskowej 180mm - nie było widać niczego niepokojącego.
    Dla filtra UHCS - podobnie zamontowny z przodu, "poprawnie" działał od około 70-100mm
    Filtra IR nie używałem z przodu obiektywu więc się nie wypowiem.

    wiem że to odkopywanie wątku ale może sie komuś przyda

  5. #5

    Domyślnie

    Finalnie zdecydowałem się na filtry (IR) nakręcane, jako "bezpieczniejsze", albo raczej bardziej przewidywalne. Działają od ogniskowej 20 do 105.
    Natomiast w (mam nadzieję, że niedalekiej) przyszłości chciałbym kupić filtr(y) typu clip-in i wypróbować naocznie.

Podobne wątki

  1. Filtry typu cokin marki TianYa
    By wuel in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 15-02-2015, 02:10
  2. Filtry typu Cokin do Sigmy 15-30
    By KUBAS95 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-12-2011, 18:23
  3. Szare filtry typu cokin
    By Fumar in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-07-2009, 14:49
  4. skąd filtry typu mrocznego
    By pytajaca in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-06-2009, 15:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •