Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Fotki samochodów jak robić je atrakcyjne?

    Cześć, moja wiedza fotograficzna jest, że tak powiem podstawowa. Wiem co nieco o technice, ale jestem amatorem i żadne ze mnie artysta. Kiedyś się trochę zainteresowałem, ale nie zgłębiałem tematu. Teraz jednak pojawiła się potrzeba. Otóż prowadzę firmę zajmującą się auto detailingiem. Od pewnego czasu prowadzimy też szkolenia z detailingu w formie kilkudniowych kursów. Ogólnie detailing to jest szereg usług polegających na dbaniu o samochód i odnawianiu jego elementów. Chodzi tu takie rzeczy jak odnawianie lakieru, polerowanie, nakładanie powłok ochronnych, detailing wnętrz renowacja plastików, tapicerki, kosmetyka samochodowa itp. W każdym razie jak wspomniałem prowadzimy szkolenia z tego detailingu i chcę je wypromować z użyciem socjal media czyli tam FB, Instagram - główne chyba te się liczą.

    Do tego potrzebne są ładne zdjęcia. Próbowaliśmy publikować zdjęcia ze szkoleń takie przy pracy, w praktyce, ale nie wzbudzało to szczególnie zainteresowania. Przeglądając te portale społecznościowe zauważyłem, że często ładne zdjęcia samochodów mają za to dużo lajków. Dlatego przyszło mi do głowy, żeby zapytać na forum fotograficznym jak robić ciekawe zdjęcia aut. Chodzi mi oto żeby przykuwały uwagę i zaciekawiały ludzi. Może jesteście w stanie mi coś doradzić.

    Zatrudnianie agencji reklamowej z naszej perspektywy mija się z celem kosztowym. To może jest ok jak się prowadzi sklep internetowy, ale nie na potrzeby firmy organizującej szkolenia. Fotografa można wynająć, ale sporadycznie. Na pewno zrobi lepsze zdjęcia, ale my auta mamy na jakiś określony czas i dobrze jakbym ja sam potrafił coś ładnego zrobić. Często przyjeżdżają do nas auta klasy premium, więc są to bardzo ładne samochody. Chciałbym się nauczyć robić im ładne i ciekawe zdjęcia, bo ludzi dzisiaj bardzo trudno zaciekawić.

    Czasem mam wrażenie, że receptą na sukces w socjalmedia jest robienie z siebie idioty, ale to odpada z racji wieku i profilu. Przy czym widywałem takie profile fotograficzne, że ładne zdjęcia naprawdę są bardzo lubiane i popularne. Szczególnie jeśli chodzi o Instagram.
    Zawodowo prowadzę warsztat auto detailingu samochodów. Prowadzę również szkołę auto detailingu, kursy i szkolenia z detailingu samochodów.

  2. #2

    Domyślnie

    Próbowaliśmy publikować zdjęcia ze szkoleń takie przy pracy, w praktyce, ale nie wzbudzało to szczególnie zainteresowania. widocznie było pokazane mało ciekawie, lub dla grupy, która nie była grupą docelową

    jak robić ciekawe zdjęcia aut - pomysł, próby, "warsztat"

    Zatrudnianie agencji reklamowej z naszej perspektywy mija się z celem kosztowym., niestety - zwróć uwagę, że osoby korzystające z Twoich usług, robią to bo nie wiedzą, jak zrobić to samemu, a mają zbyt mało zacięcia, aby na popełnianych błędach się nauczyć

    handel wymienny, coś takiego pomaga
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli robisz detal, a myślę, że tak, to warto robić zdjęcia z rozmyciem tła. Przy zdjęciach z całą sylwetką auta już jest gorzej, tutaj fotograf bardziej by się sprawdził, zwłaszcza z naświetlaniem w ciemnym pomieszczeniu.
    Co do instagrama - widzę dużo różnych profili "fotografów", którzy mają mnóstwo obserwujących i polubień, natomiast ich zdjęcia to shit, totalny brak artyzmu jakiegokolwiek. Więc instagram nie do końca jest wyznacznikiem.
    D810 + nikkor 500 f/4 vr
    instagram: frogifly

  4. #4

    Domyślnie

    Ja kiedyś myłem okna w domu, polerowałem trochę szmatką. Teraz pojawiła się potrzeba wypolerowania auta, bo jakieś takie jest nijakie. Niektórzy jeżdżą takimi fajnymi, lśniącymi się, a na tego mojego nikt uwagi nie zwraca (no jedynie policjanci z radarami). Chciałbym tak zrobić, żeby dziewczyny majtki ściągały na sam widok jak przejeżdżam obok.

    Zatrudnienie firmy do car detailingu z mojej perspektywy mija się z celem kosztowym. To może byłoby ok, gdybym prowadził firmę transportową, ale nie na jednego Mercedesa... Chciałbym się nauczyć car detailingu, żeby móc sobie to samemu ogarnąć...

    A tak na serio, akurat fotografia motoryzacyjna jest trudna, wymaga drogiego sprzętu (bardzo jasnego obiektywu o dłuższej ogniskowej, filtrów polaryzacyjnych), dobrych warunków świetlnych (nie chodzi o jego ilość, a jakość - przede wszystkim światło musi być miękkie), oraz sporo czasu i miejsca, bo samochód trzeba właściwie ustawić, zadbać o tło, żeby na przykład jakiś słup znajdujący się za samochodem nie wyrastał mu z dachu... tych niuansów jest cała masa. Robiłem kilka takich sesji i na jeden samochód schodziło po kilka godzin, wątpię byś miał na to czas jako przedsiębiorca. To nie jest tak, że w trakcie pracy cykniesz kilka fotek i będzie super.
    D810 --- N 24/2.8D, S 35/1.4 Art, S 105/2.8 Macro, N 200-500/5.6E
    http://photo.rswiecki.com/

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, powiem inaczej. Spotkałem się już z kilkoma opiniami przedsiębiorców lokalnych, którzy zainwestowali w agencję wcale niemałe środki, a efekty były średnie delikatnie mówiąc. To też mnie nieco zniechęca. Poza tym trzeba to robić cały czas i systematycznie, a nie że raz się zapłaci za jakąś usługę i z głowy. Dodając stały koszt muszę oczywiście przenieść ten koszt na koszt usługi. W dobie rosnącej inflacji i stałych kosztów i tak już jesteśmy zmuszeni do podnoszenia cen, a to nie zachęca klientów. Auto detailing to nie usługa podstawowa, tylko dodatkowa. Wysokie ceny już teraz powodują spadek zainteresowania i to spory. Fotografa mogę wynająć, ale nie będę tego przecież robił codziennie, bo bym go musiał na etat zatrudnić. Mam świadomość tego, że to nie jest łatwe. Sprzęt też mogę kupić, to akurat wydatek jednorazowy. Można chyba nawet w leasing wziąć. Rzeczywiście nie będę miał czasu poświęcić kilku godzin na robienie zdjęć. Nie łudzę się, że będę robił jakieś piękne artystyczne zdjęcia, ale też wspomnieliście, że te instagramowe zdjęcia to shit i nie ma w nich żadnego artyzmu, tylko wydaje mi się, że dzisiejsze społeczeństwo nawet nie jest wstanie dostrzec artyzmu, sztuki itp. jedynie jednostki.
    Ostatnio edytowane przez Detailing ; 23-05-2022 o 10:18

  6. #6

    Domyślnie

    Przypomnij sobie jak Ty dochodziłeś do detalingu - ile czasu się uczyłeś, czytałeś na forach ile sprzętu musiałeś kupić. Podchodząc do tematu "kupię aparat i zrobię fotki" to jakbym stwierdził, że "kupię pędzelki będę robić detaling". Zdjęcia prosto z aparatu nie będą gotowe, będziesz musiał ogarnąć programy graficzne, nauczyć się z nich korzystać. Jak się dowiesz co się da poprawić w programie, a co zostało zawalone na etapie robienia zdjęcia wrócisz do aparatu, a później znowu do obróbki. Na pewno da się tego nauczyć, na pewno wyjdzie Ci na to na korzyść pod kątem rozwijania własnych umiejętności i poszerzania horyzontów. Ale nie będzie ani szybciej, ani taniej niż wynająć osobę, która ma już sprzęt i umiejętności.

    Są na forum osoby, które robiły już fajne zdjęcia samochodów, choćby @Przemekkk666, który zabierał głos w dyskusji wrzucał kiedyś Mustanga GT, w dziale z technika możesz znaleźć jeszcze trochę prac kolegi @kalZakath (przykładowe co mi wpadło pod mysz: Toyota Supra, czy Audi). Możesz ich podpytać ile jest pracy z takimi zdjęciami.

  7. #7

    Domyślnie

    Może nie warto bawić się w agencję, która robi wszystko i nic, tylko poszukać fotografa specjalizującego się w zdjęciach motoryzacyjnych. Na pewno w Katowicach działa ich wielu - bo tam prowadzisz swoją firmę, tak? Wyszukaj na instagramie "car photo katowice" i załatwione. Myślę, że bez problemu dogadasz się z taką osobą finansowo, będzie przyjeżdżał do Ciebie kilka razy w tygodniu i dostarczał zdjęć do postów. Grunt to jasno przedstawić swoje oczekiwania, pokazać jakiego rodzaju posty publikowałeś dotychczas i co chciałbyś zrobić lepiej. Na 100% wyjdzie taniej i lepiej niż agencja.

    A jeżeli naprawdę chcesz spróbować swoich sił, to... nikt Ci tu nie pomoże - nie z braku chęci, zawiści, pazerności czy czegokolwiek, tylko dlatego, że nie wiadomo na jakim poziomie jesteś, co już wiesz i nad czym musiałbyś popracować. Nie wiadomo jakim sprzętem dysponujesz, jakie masz obiektywy, co musiałbyś dokupić. Skoro zadałeś takie pytanie, to zapewnie wiesz bardzo niewiele i myślisz, że zrobienie dobrego zdjęcia to kwestia wciśnięcia przycisku z odpowiednią siłą...
    Spróbuj tak. Kup książkę "Ekspozycja bez tajemnic" Petersona Bryana - kosztuje 29 zł. Jest napisana przyjaznym językiem nawet dla laika. Nie nastawiaj się, że przeczytasz pierwszy rozdział i od razu zaczniesz trzaskać foty na jak z reklam firm motoryzacyjnych. Po prostu zacznij robić zdjęcia. Z czasem zaczniesz uzyskiwać coraz lepsze efekty. To temat rzeka i niekończąca się droga rozwoju. Albo Cię porwie i stanie się równie ważna co sama działalność, albo zrozumiesz, dlaczego potrzebujesz do tego człowieka.
    D810 --- N 24/2.8D, S 35/1.4 Art, S 105/2.8 Macro, N 200-500/5.6E
    http://photo.rswiecki.com/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HungryHyena Zobacz posta
    to zapewne wiesz bardzo niewiele i myślisz, że zrobienie dobrego zdjęcia to kwestia wciśnięcia przycisku z odpowiednią siłą...
    No nie zupełnie. Wiem co to przysłona, czas naświetlania, ISO, GO, ekspozycja, działki, ogniskowa itp. Potrafię obsługiwać PS na poziomie warstw i masek. Moja wiedza jest dość podstawowa i brak mi praktyki. Znajomość podstaw technicznych nie jest zapewne wystarczająca do robienia dobrych zdjęć. Poniekąd oczywiście macie rację, z tym fotografem. Rozważę to też. Przy czym jestem dość upartą osobą, więc też spróbuję. Dziękuję za porady, książkę sobie też kupię. Zdjęcia innych też będą dla mnie bardzo cenne jako źródło pomysłów. Tak jak powiedziałem nie mam ambicji na robienie zdjęć na wystawy, czy do czasopism. Instagram jest pełny zdjęć ze smartfona, więc jakiś artystycznego poziom reprezentują tam właśnie tylko fotografowie.

  9. #9

    Domyślnie

    Może spróbuj skoncentrować swoje zdjęcia właśnie na detalach?
    Ciekawie oświetlenie, wydobycie szczegółów z tła, faktura przeszyć na skórze siedzeń, jakieś detale drewniano-chromowanych elementów auta?
    Jakaś mahoniowa gałka zmiany biegów itp.
    Pooglądaj zdjęcia z tego zakresu fotografi w internecie i zobacz co Tobie sie najbardziej podoba.
    Dla mnie osobiście fajnie pokazany detal auta robi większe wrażenie niż "auto na polu"
    Pozdrawiam. Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  10. #10

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Atrakcyjne Punkty Widokowe
    By merkator in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-04-2016, 23:07
  2. [ Przyroda ] Co robić żeby nie robić, czyli Mania zamiast pisania :)
    By ruda# in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-02-2010, 00:01
  3. atrakcyjne ceny monitorów DELL
    By dominikpl72 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-12-2009, 15:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •