Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie PC dla fotografa amatora przez duże A

    Chciałbym sklecić w miarę tanio i dobrze (wiem, to chyba niemożliwe komputer stacjonarny do obróbki zdjęć. Programy, które używam to DXO LAB i Luminar.
    W wątku okazje komputerowe użytkownik forum podał AMD Ryzen 5 5600G z grafiką AMD Radeon (6x 3,9 GHz) 19 MB gniazdo AM4 CPU BOX.
    Czy ten procesor z grafiką obsłuży przyzwoicie te programy?
    Czy karta graficzna ma wpływ na wyświetlanie zdjęcia na monitorze?
    Czy przy obróbce zdjęcia pobierana jest pamięć z karty graficznej, czy tylko z zainstalowanej pamięci?

    Jak widać jestem kompletnie "zielony" w tej dziedzinie. Gdyby jednak ktoś się pochylił nad tymi pytaniami i dał odpowiedź będę bardzo wdzięczny.
    Nikon Z50

  2. #2

    Domyślnie

    Bez problemu Ryzen 5600G poradzi sobie, na jednym komputerze mam ten procesor i nawet można na nim pograć w mniej wymagające gry.
    Podpowiem ci taką standardową konfigurację
    - płyta główna na B550 i tu zwracasz uwagę jedynie na wyjścia jakie potrzebujesz, ogólnie bardzo podobne wszystko jest, więc nawet można brać wybierając po cenie i też nie trafisz w nic złego.
    - procesor Ryzen 5600G
    - pamięć DDR4 3200MHz CL16
    - dysk SSD najlepiej jeden na wszystko 1TB na złączu M.2 PCIe NVMe o wydajności przyzwoitej przynajmniej 2500Mb/s odczyt/zapis
    - zasilacz 450-550W może być obojętne jaki od SilentiumPC bo dobra jakość i dobre ceny
    - obudowa, klawiatura i mysz jak ci się podoba
    - można chłodzenie też zamontować inne niż w zestawie z procesorem, bardzo dobre będzie SilentiumPC Spartan 4 Max

    Temat monitora to inna kwestia i tu jak ma być budżetowo to u mnie sprawdziły się monitory BenQ serii PD mimo że używam też dość dobrych i dużo droższych monitorów NEC.
    Ostatnio edytowane przez PoPan ; 17-05-2022 o 18:08

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PoPan Zobacz posta
    Bez problemu Ryzen 5600G poradzi sobie,...........
    Dziękuję bardzo za cenne wskazówki. Niewykluczone, że jeszcze o coś zapytam Teraz muszę to wszystko ogarnąć. Dzięki!
    Nikon Z50

  4. #4

    Domyślnie

    A czy nie prościej i taniej kupić np. dobry komputer stacjonarny, polisingowy DELL
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    Taki szrot wychodzi zazwyczaj drogo jeśli porównamy wydajność sprzętu, a do tego mamy coś używanego często składanego dosłownie ze śmieci.

  6. #6

    Domyślnie

    Weź pod uwagę, ze ten Luminar jest bardzo wolny, niezależnie od konfiguracji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Weź pod uwagę, ze ten Luminar jest bardzo wolny, niezależnie od konfiguracji.
    Teraz mam Luminar Neo i jest postęp w wydajności. Nie jest źle.
    Nikon Z50

  8. #8

    Domyślnie

    Luminar Neo - warto zapłacić parę pln za ten program?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Luminar Neo - warto zapłacić parę pln za ten program?
    Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie.
    Jest dosyć wolny. Mam nadzieję, że nowy PC trochę przyspieszy procesy sztucznej inteligencji.
    Do, powiedzmy to, "masowej obróbki" korzystam z DXO LAB 4.
    Jednak efekty uzyskane w Luminar Neo są niepowtarzalne.
    Jedno z moich zdjęć, obrabianych w Luminar Neo, zostało przez użytkownika forum dodane do listy fotografii miesiąca maja, a w konkursie "wywołaj Rawa" zdobyłem drugie miejsce
    Trzeba tylko uważać, żeby nie przedobrzyć
    Ponieważ z Luminar związany jestem dosyć długo to przy zakupie nowego programu dostawałem duże zniżki.
    Programiści Luminara pracują w Kijowie. Mimo wojny wprowadzają co jakiś czas aktualizacje. Chwała im za to.
    Nikon Z50

  10. #10

    Domyślnie

    PoPan dlaczego w zestawieniu komputera stacjonarnego dla fotografa amatora nie uwzględniłeś karty graficznej i optymalnego połączenia z monitorem (hdmi, usb-c, displayport) ?
    Z6 N24-70S N50 1,8SN70-180 2,8 D7200 N18-105 N50 1,8D N85 1,8G N70-300 N10-20 S105 2,8EX S150-600 5-6,3C

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Diy dla fotografa amatora
    By Maly.Psikus in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-03-2016, 20:59
  2. Odpowiedzi: 107
    Ostatni post / autor: 23-12-2015, 10:36
  3. [ Krajobraz ] Bal fotografa-amatora
    By stroop in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 18:18
  4. Pasja przez duże P
    By lodzermensch in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-01-2011, 21:12
  5. [ Foto-żart ] Sztuka przez duże K
    By Jarema in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-04-2009, 20:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •