Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
No to jest nas dwóch, super zdjęcie. Swoją drogą patrząc na nie fajnie się ogląda tę architekturę, taką (w większości) dziwnie pasującą i przemyślaną. Tak jakby jednak się dało ogarnąć jakiś sensowny plan zagospodarowania przestrzennego, a nie tylko puścić grunt pod młotek dla patodeveloperów...
Ciesze się że dostrzegłeś to co i ja
Pisałem o tym na swoim fanpejdżu, a mianowicie że jestem pod wrażeniem całej tej dzielnicy. Najpierw uchwalono plany Barcode - ogólne założenie, wskazówki, zasady - a potem każdy budynek został zaprojektowany przez inną pracownię. I mimo że są od siebie tak różne, jakoś wręcz perwersyjnie do siebie pasują, przeplatają się i łączą w jedno dzieło architektoniczno-urbanistyczne.
I nie jest to jedyny taki przypadek, gdyż ten rząd wieżowców jest tylko częścią większej dzielnicy Bjorvika, która powstała praktycznie od zera - najpierw schowano pod fiordem trasę szybkiego ruchu, a potem dodatkowo zasypano część wody i wybudowano kilka kwartałów - biura, muzea, ale też wielka biblioteka, opera, muzeum, i sporo mieszkań. Oczywiście, można sobie powiedzieć "a tam, mają ropę i gaz więc ich na to stać", ale szczerze, czy wyobrażacie sobie żeby u nas ktoś konsekwentnie budował założenie urbanistyczne rozplanowane na ponad 30 lat prac? I tak naprawdę, nie sądzę żeby koszty budowy tych biurowców były znacząco wyższe od tych widywanych np u nas (pomijając fakt że tam wszystko jest droższe, no i koszty zasypania morza) - w środku nie ma jakichś marmurów i innych złotych klamek, to zwykły średni standard biurowy.