Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kupiłem Nikona D300 w 2022 roku!

    Cześć! Żeby nie było, że tylko siedzę w krzakach i podglądam nastolatki, postanowiłem coś napisać.

    Przygodę z robieniem zdjęć zacząłem od iPhone w 2014 roku, potem był D3300, który prawie zabił u mnie zajawkę na ambitniejsze fotografowanie, ale też co nieco nauczył. W międzyczasie odkryłem, że obrabianie RAW-ów sprawia mi dużą frajdę i potrzebuję lepszego sprzętu. Doszedłem do wniosku, że chcę wejść w fotografię całym sobą - niech to będzie hobby, które mnie definiuje. Obejrzałem całego Youtuba, przeczytałem parę książek i kilkadziesiąt magazynów i ostatecznie uznałem, że jedząc tynk ze ścian, przez kilka następnych lat, da się przeżyć, kupiłem więc Nikona Z 6 II, niedługo po premierze. Najpierw były retro-obiektywy na M42, potem kilka dobrej klasy, natywnych stałek i Nikkor 200-500 5.6E, bo choć fotografuję wszystko co się rusza lub stoi w miejscu, to największą frajdę sprawia mi dzika przyroda. Wszystko fajnie, pięknie, ale... po pierwsze nie zawsze chcę, idąc w miejsca, w których można dostać po łbie, brać ze sobą aparat, na który mnie nie stać, a po drugie, to ciągłe przepinanie obiektywów w terenie, kładzenie wielkiego, ciężkiego Nikkora 200-500 na ziemi, walka z kurzem na matrycy, zaczęły doprowadzać mnie do szału. Stwierdziłem, że potrzebne jest drugie body.

    Sprzedałem więc adapter FTZ a za odzyskaną kasę kupiłem Nikona D300, żeby go podpiąć pod tego 200-500 raz i już nie odpinać.
    No i przyznam szczerze, że to był strzał w dziesiątkę. Jakość zdjęć jest świetna, niewiele straciłem w stosunku do Z 6 II, bo - może i ma mniej megapixeli, ale jest cropem więc mam większy zasięg i nie muszę już odcinać brzegów kadru, żeby wyeksponować temat, na jedno więc wychodzi. Strata jest bardzo duża w czułości ISO, Z-tka pozwalała mi uzyskać akceptowalną jakość na ISO 3200, a D300 kończy się na ISO 800, ale i tak, jak paranoik dążyłem zawsze do fotografowania na najniższej wartości. Myślę, że w fotografowaniu przyrody da się z tym żyć. Nie będę przecież szukał w lesie łosi nocą...

    Są rzeczy, które wypadają nawet lepiej niż w czternastokrotnie droższej i 14 lat młodszej Z-tce. Po pierwsze autofocus w D300 przy fotografowaniu dzikich stworzeń jest lepszy, efekt "szukania" punktu ostrości jest krótszy i częściej zatrzymuje się we właściwym punkcie, a nie przelatuje przez niego. No i wizjer optyczny, tu byłem sceptyczny, gdy ludzie o tym pisali, ale faktycznie do fotografowania np. ptaków dużo lepiej się sprawdza. Długie obserwowanie i czajenie się przy wizjerze elektronicznym w Z-tce szybko spalało akumulator i irytowało tym, że aparat usypiał zawsze wtedy, gdy zaczynało się coś dziać. Obudzenie go też trwało za długo.
    Ogólnie rzecz ujmując, jestem zachwycony tym aparatem, jego ergonomią i jakością zdjęć oraz jego stanem technicznym i ceną! Gdybym posiadał tą wiedzę, którą mam teraz przed wydaniem tych wszystkich pieniędzy, nie wiem czy nie poczyniłbym bardziej rozsądnych zakupów. Jednym z wniosków, jakie wyciągnąłem z tej lekcji jest taki, że najważniejszy jest dobry obiektyw, body to sprawa małej wagi.

    Zaznaczam, że ta euforia jest wynikiem testów z długą ogniskową. Domyślam się, że nie byłoby tak pięknie, gdyby chodziło o zakres 20-100mm oraz szkła manualne.
    Miewacie podobne historie?
    D810 --- N 24/2.8D, S 35/1.4 Art, S 105/2.8 Macro, N 200-500/5.6E
    http://photo.rswiecki.com/

  2. #2

    Domyślnie

    dokonałeś profanacji, nikt Ci więcej nie odpisze, żaden poprzedni Nikon już nie robi zdjęć
    ps" mam 2 x d200 i 2 x d300 i dodatkowo używam d7100
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli jest się świadomym ograniczeń takiego aparatu, lubi fotografię w której trzeba trochę więcej pomyśleć (bo nie wszystko idealnie załatwi automat) to czemu nie - zabawa jest przednia

    Ale myślę, że nie przebijesz większych wariatów. Ja tam w bieżacym roku zakupiłem Kodaka DCS Pro 14N. To jest dopiero maszyna
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    Kodaka DCS Pro 14N.
    Czyli pierwszy cyfrowy pełnoklatkowiec z bagnetem Nikon F.
    Gratki.
    Masz 256MB bufora, czy 512?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Gratki.
    Masz 256MB bufora, czy 512?
    To tak, jakbyś pytał o moc silnika w Rolls-Royce.
    Odpowiedź brzmi: wystarczająca.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    To tak, jakbyś pytał o moc silnika w Rolls-Royce.
    Odpowiedź brzmi: wystarczająca.
    Oj, pytam bo bufor mógł tylko serwis zmienić. I ciekaw jestem, czy ktoś się w to bawił.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Moj juz 512MB ma. Pewnie ktos zmienil duzo wczesniej bo z tego co czytalem to taki upgrade "must have".
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    @RMC Mega zazdro z tym Kodakiem oO
    Ale to już biały kruk, da się to jeszcze kupić gdzieś?
    D810 --- N 24/2.8D, S 35/1.4 Art, S 105/2.8 Macro, N 200-500/5.6E
    http://photo.rswiecki.com/

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HungryHyena Zobacz posta
    @RMC Mega zazdro z tym Kodakiem oO
    Ale to już biały kruk, da się to jeszcze kupić gdzieś?
    Dzięki Myślę, że i Ty będziesz zadowolony ze swojej D300. Bo to świetny sprzęt.

    Kodaka kupić faktycznie nie tak prosto. U nas ich niewiele, więcej ofert za granicą (najwięcej widziałem z USA ale koszt przesyłki robi to chyba nieopłacalnym).

    Ja swojego jednak kupiłem na Allegro. I to o dziwo za całkiem przystępną cenę. Wisiał trochę na aukcji, udało mi się coś tak cenę znegocjować w dół i mam

    Niewiele się nim jeszcze pobawiłem ale zdjęcia robi:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fiat_00.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	1,89 MB
ID:	62602
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  10. #10

    Domyślnie

    Gratuluję zakupu Na pewno da się tym aparat zrobić jeszcze nie jedno wspaniałe zdjęcie.

    Cytat Zamieszczone przez HungryHyena Zobacz posta
    Z-tka pozwalała mi uzyskać akceptowalną jakość na ISO 3200, a D300 kończy się na ISO 800, ale i tak, jak paranoik dążyłem zawsze do fotografowania na najniższej wartości. Myślę, że w fotografowaniu przyrody da się z tym żyć. Nie będę przecież szukał w lesie łosi nocą...
    O kurczę... wiem że są różne progi akceptacji degradacji jakości obrazka, ale iso3200 z z6 ?! Chyba warto popracować nad obróbką bo mam wrażenie że w wielu sytuacjach to z D300 można by wyciągnąć bardzo ładne iso3200, a co dopiero z Z6
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Witam kupiłem nikona d80 body i proszę o dobór obiektywu...
    By piotrmarlon in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-07-2008, 19:42
  2. Kupiłem nikona d80.Jakie szkło do tego?
    By Dawid Różański in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-10-2006, 13:33
  3. kupiłem NIKKORA 60/2,8 DO NIKONA F601
    By anorektus in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-01-2006, 15:38

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •