Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia w świetle UV

    Hej, mam pytanie ? Planuję sesję z wykorzystaniem światła uv i farb uv. Czy światło uv jest bezpieczne dla oczu i sprzętu foto? Domyślam się, żeby nie świecić bezpośrednio latarką czy lampą uv w oczy czy obiektyw, ale czy bezpieczne jest światło odbite, czyli świecenie jakoś bokiem lub odbijanie światła uv od ściany czy blendy? Będę wdzięczy za podpowiedzi ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiotrekW Zobacz posta
    Hej, mam pytanie 🙂 Planuję sesję z wykorzystaniem światła uv i farb uv. Czy światło uv jest bezpieczne dla oczu i sprzętu foto? Domyślam się, żeby nie świecić bezpośrednio latarką czy lampą uv w oczy czy obiektyw, ale czy bezpieczne jest światło odbite, czyli świecenie jakoś bokiem lub odbijanie światła uv od ściany czy blendy? Będę wdzięczy za podpowiedzi 🙂
    Podejrzewam, że planujesz sesje z udziałem UVA i UVB. Na wszelki wypadek napiszę, żebyś w żadnym razie nie używał lamp bakteriobójczych z udziałem UVC. Ponieważ co do zasady to każde UV jest szkodliwe dla oczu to warto założyć okulary odcinające to pasmo. Co do sprzętu to unikałbym po prostu bezpośredniej ekspozycji, z tego co wiem to matryca jest zabezpieczona filtrem UV więc raczej realnego niebezpieczeństwa tu nie ma.

  3. #3

    Domyślnie

    Jakiego chcesz użyć aparatu i obiektywu
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Jakiego chcesz użyć aparatu i obiektywu
    D5100 i n 50 1.8

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Nasze aparaty odcinają UV. Stąd nie ma konieczności używania w górach filtrów UV, a producenci filtry na obiektywy nazywają teraz ochronnymi.
    Zakładam, że to co określamy jako zabawę w fotografię UV to jednak jest już zakres światła widzialnego.
    @ andystar zajmujesz się IR, wiesz więcej, napisz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nasze aparaty odcinają UV. Stąd nie ma konieczności używania w górach filtrów UV, a producenci filtry na obiektywy nazywają teraz ochronnymi.
    Zakładam, że to co określamy jako zabawę w fotografię UV to jednak jest już zakres światła widzialnego.
    @ andystar zajmujesz się IR, wiesz więcej, napisz.
    Szukam takiej lampy lub żarówki, która będzie miała zakres fali powyżej 400, czyli zgodnie z tym co piszą w internetach, będzie to widzialne światło fioletowe i z założenia nie powinno być szkodliwe. Tylko pytanie, czy to co producent podaje na opakowaniu jest zgodne z prawdą. Czytam o wzroście zachorowań na czerniaka spowodowanych stosowaniem lamp u kosmetyczek z falą poniżej 350. A jednocześnie każda dyskoteka ma lampy uv i tam nikt się nie zastanawia jakie jest światło i ludzie masowo nie biegają do okulisty po każdej wizycie w klubie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiotrekW Zobacz posta
    A jednocześnie każda dyskoteka ma lampy uv i tam nikt się nie zastanawia jakie jest światło i ludzie masowo nie biegają do okulisty po każdej wizycie w klubie.
    Myślę że się mylisz myśląc że nikt tam się nie zastanawia. Właściciel czy zarządca takiej dyskoteki na pewno się zastanawia bo gdyby to światło było szkodliwe to mógłby mieć kłopoty. Generalnie na dyskoteki to są lampy UV z filtrem przepuszczającym tylko tą część promieniowania uv która jest praktycznie nieszkodliwa.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Myślę że się mylisz myśląc że nikt tam się nie zastanawia. Właściciel czy zarządca takiej dyskoteki na pewno się zastanawia bo gdyby to światło było szkodliwe to mógłby mieć kłopoty. Generalnie na dyskoteki to są lampy UV z filtrem przepuszczającym tylko tą część promieniowania uv która jest praktycznie nieszkodliwa.
    Zobacz, dyskotekowa lampa uv za 1500 zł
    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/a...20Cutsheet.pdf
    W opisie stoi UV (395-405nm), czyli nie jest to w pełni bezpieczne światło dla człowieka.
    Nie znajduję tu żadnych informacji o filtrze.

  9. #9

    Domyślnie

    No to poczytaj sobie o tych długościach i zakresach na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet

    Jak dla mnie 395-405nm jest z zakresu bezpiecznego, zwłaszcza dla oka. Dla skóry może nie jest zbyt bezpieczny, ale myślę ze światło słoneczne promieniuje znacznie większym natężeniem UV-A niż ta lampa. A ona to nawet "nie łapie" się na UV-A. Znacznie groźniejsze jest opalanie się niż udział w dyskotece z lampami UV.

    Odnośnie filtra w tej konkretnej lampie, to tutaj go nie potrzeba gdyż ona jest LED-owa. Ledy mają zazwyczaj bardzo wąskie spektrum promieniowania. Białe LEDy mają specjalną konstrukcję żeby świeciły w szerszym spektrum. Białe LEDy to są LEDy UV z luminoforem podobnym jak w zwykłej świetlówce. Świetlówki bez filtrów stosowane są w szpitalach do odkażania i one są zabójcze. Dawniej lampy UV na dyskoteki to były świetlówki ze specjalnym filtrem. Różniły się one od normalnej świetlówki tym właśnie że miały filtr a nie luminofor. Gdy taka świetlówka nie świeciła to wizualnie była ona czarna.

  10. #10

    Domyślnie

    Od ok. miesiąca próbuję kupić w firmach optycznych filtry przepuszczające tylko UV, żeby zastąpić nimi "hot mirror".
    Na razie poszukiwania sÄ… bezowocne.
    Sporo kupowałem na alibaba.com więc tam jeszcze złożę tzw. ogólne zapytanie i wtedy ewentualnie wszyscy co mają możliwość produkcji takich filtrów powinni dać ofertę.

    Ale to chyba jest trudny w produkcji filtr.
    Tak samo było gdy chciałam kupić filtry apodyzacyjne. Nie ma możliwości zakupu.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wÄ…tki

  1. zdjęcia w słabym świetle
    By mocnyvito in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-10-2020, 21:40
  2. Nikon D90 i zdjęcia przy słabym świetle
    By Miko120Rt in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 15-01-2014, 13:41
  3. [ Krajobraz ] O świetle ...
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-07-2012, 17:29
  4. [ Grafizacja ] w swietle UV
    By chemik227 in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-05-2011, 15:29
  5. Zdjęcia przy świetle księżyca
    By madmips in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-10-2005, 17:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakÅ‚adać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomoÅ›ci
  • Nie możesz dodawać zaÅ‚Ä…czników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •