Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hikary3 Zobacz posta
    To może doprecyzuję - sprzęt jaki mam i którym chcę robić zdjęcia to nikon d7100 + Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro no i statyw bo chcę robić zdjęcia od góry. Na początek chciałbym robić zdjęcia małym przedmiotom (kilka pomysłów mi wpadło i chciałbym je realizować) 2-10cm wielkości. Budżet to powiedzmy do 400-600zł na lampy/softboxy/statywy do softboxów.
    Ogólnie chciałbym osiągnąć efekty takie jak w przykładowych zdjęciach, nauczyć się pracy ze światłem i zrobić podejście do stworzenia małego domowego studia w przyszłości do fotografii produktowej. Tak aby to co kupię mogło być używane w przyszłości.
    W wolnej chwili zagłębię się w wątki Wujto.
    Światło powinno być dopasowane do fotografowanych motywów. Jeśli fotografujesz przedmiot o wysokości metra i używasz tam źródeł oświetlenia o wielkości metra to wstawiając miniaturkę 1:10 tego przedmiotu na plan światło też musisz zmniejszyć do 1:10. Wtedy efekt artystyczny będzie zbliżony. Można przyjąć, że podstawowy reflektor powinien być wielkości co najwyżej przedmiotu na planie. A prawdę powiedziawszy trochę mniejszy. Wtedy poprzez założenie odpowiednich końcówek można wygodnie regulować wielkość używanego strumienia światła. Jak damy tubusy to można go wygodnie pomniejszyć (powiedzmy, że 3x) a jak blendę to powiększyć (nawet 10-20 x).

    Wobec tego jeśli chcesz fotografować przedmioty 10 cm to Twój podstawowy reflektor powinien być bardzo mały. Mógłby to być PAR 16 albo np coś takiego https://allegro.pl/oferta/lampa-punk...21a14291fbf951. Przed takim reflektorem można dać małą blendę albo zastawki, powiększając bądź ograniczając światło. Do tego jakieś statywy z niewielkimi boomami i można tym wygodnie dojść do planu z każdej strony. Ponieważ jest to małe to będą tanie. Można to nawet ogarnąć samemu.

    Przy przedmiotach 2 cm to idealne byłyby jakieś latarki diodowe w miarę przyzwoitym Ra. Lub systemy światłowodowe. Idealny tu był system Q50 Manfrotto. Ale teraz budowałbym coś na diodach LED. Tematy 2 cm to już dość trudna sprawa. Ale zasady kreowania planu są identyczne jak przy planach dużych. Jeśli fotografujesz ludzika lego, który jest 50 x mniejszy od człowieka to powinieneś mieć reflektor 50 x mniejszy od lampy kompaktowej. Ta ostatnia ma podstawowy reflektor około 20 cm. Czyli tu warto byłoby mieć snop 0,5 cm. Pozwala to podświetlić już w dowolny sposób figurkę. Tutaj masz przykład roboty, którą zrobiłem przy pomocy zbudowanego (na wzór q50) zestawu. W sumie nawet lepszego od oryginału. Jednak to całkiem spory plan bo figurki miały pewnie z 20 cm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJI_9949v1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	2,03 MB
ID:	62392

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0003.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,34 MB
ID:	62393

    Tutaj jak widzisz światło było mocno ograniczone, przy białym tle i takiej packshotowej stylistyce nie byłoby aż takich wymagań. Ale co do zasady fotograf studyjny powinien móc zrobić to co chce.

    Tutaj masz przykład mniejszego planu gdzie światło miało 0,5 cm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJD_6110-11 kopia.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,05 MB
ID:	62394
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 06-05-2022 o 09:05

  2. #12

    Domyślnie

    Cześć,
    zajmuję się fotografią produktów na co dzień. Ostatnio rozwijam trochę swój blog i mam artykuł, w którym opisuję cały proces powstawania zdjęcia produktowego, sprzęt itp więc może Cię zainteresuje jako wstęp do tematu

    ciach

    Jeśli chodzi o zdjęcia, które chcesz uzyskać to może Cię zaskoczę, ale nie ma większego znaczenia czy ten ludzik będzie stał czy leżał.
    Dlaczego? Ponieważ możesz go i tak wyciąć z tła, podłożyć białe oraz następnie dodać spójne cienie i masz efekt "leżącego" na plecach.
    Najważniejsze na czym musisz się tu skupić to obiektyw makro lub np stałka okolice 50 mm + pierścienie. I druga rzecz oświetlenie - jeszcze ważniejsze. Nie zza swoich pleców bo spłaszczysz obraz i zabraknie przestrzenności - będzie to wyglądało jak wydruk ludzika na kartce a przecież nie to chcemy.
    Spróbuj oświetlić z obu stron równomiernie lub z przewagą jednej strony. Można użyć softboxów aby ładnie podkreślić krawędzie ludzika - zwiększymy przestrzenność

    Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 22-06-2022 o 16:04
    https://forum.nikoniarze.pl/announcement.php?f=3

  3. #13

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    Kryptoreklama?
    Tak to wygląda.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-04-2022, 20:00
  2. Fotografia produktowa GSM
    By akaboczek in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-04-2015, 19:06
  3. Fotografia produktowa
    By dariuszroman in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-04-2014, 21:46
  4. Fotografia produktowa - początki
    By lordjoker in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-11-2011, 17:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •