Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1

    Domyślnie Lampa błyskowa (reporterska) do Nikona Z

    Od niedawna używam Nikona Z i nie mam jeszcze lampy błyskowej.
    Nauczony doświadczeniami z Canona wolę się spytać - czy mogę kupić dowolną systemową i będzie dobrze?
    Wbrew pozorom to nie jest bez sensu pytanie, bo w Canonie po przejściu z lustrzanek na bezlusterkowce moja systemowa Speedlite 580EX w trybie ETTL zwyczajnie nie doświetla zdjęć tak o 2EV, tak samo wszystkie inne Yongnuo z TTL pod Canona które są w moim posiadaniu.
    Nie upieram się koniecznie przy lampie systemowej, chodzi mi o to aby lampa była dość mocna, miała TTL i HSS (dopalam czasami przy portretach w słoneczne dni), obracany palnik na wszystkie strony do wygodnego odbijania od sufitu / ściany, no i aby dobrze współpracowała z systemem Z.
    Jeżeli lepiej systemową to w porządku, cena raczej nie gra roli, natomiast nie mam uprzedzenia do innych firm.
    Będę wdzięczny za wszelkie porady.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III

  2. #2

    Domyślnie

    Ogólnie współpraca Zetek z lampami jest trochę dyskusyjna, bo Zetki nie współpracują z lampą w zakresie pomiaru warunków przez lampę. Nie działa podczerwień. Sam aparat jest wspomagany zieloną diodą, ale ta jest umieszczona po lewej stronie, inaczej niż w lustrzankach i z racji mniejszych wymiarów body często może być zasłonięta ręką lub szerokim obiektywem lub tulipanem. Widziałem nawet patenty na przeniesienie tego światła kabelkiem w inne miejsce, np. na samą lampę, ale dla mnie to kuriozalne rozwiązanie bardziej do studia ewentualnie a nie na warunki polowe. Piszę tu o doświadczeniach Z7 z sabinką 910. W zasadnie parę testów w domu, bo tak na prawdę jak potrzebuję użyć lampy to sięgam po lustro. Poza tym dochodzi też ergonomia. Zetki są małe i z lampą robi się średnio wygodnie, ale to tylko moje zdanie.

  3. #3
    Zbanowany
    Dołączył
    10 2005
    Miasto
    Sulejówek
    Posty
    8 198

    Domyślnie

    Rzeczywiście nie działa wspomaganie AF w lampie, ale reszta działa normalnie. Oczywiście dotyczy to lamp systemowych Nikona, a nie jakichś chińskich wynalazków (tego nie mam, nie używam, nie sprawdzałem). Nawet stare SB-800 i SB-600 działają jak należy, nie mówiąc już o aktualnej ofercie Nikona.

  4. #4

    Domyślnie

    Aktualna oferta Nikona to...Profoto .
    Profoto lampy umie robić, Nikon przekazał swoje algorytmy. Drogo, ale pewnie porządnie.
    Ja z Z6II używam czasem SB910 lub jakiegoś zestawu studyjnego przez sterowniki YN i wszystko działa poprawnie. Ale też tak rzadko używam, że mogłem czegoś nie zauważyć, zwłaszcza, że zwykle mam lampy w manualu.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Rzuć okiem na lampy Quadralite: https://store.quadralite.eu/pl/766-lampy-stroboss. To chinole, ale wyrób chiński nie oznacza teraz kompletne badziewie. Wychodzi znacznie taniej niż np. SB5000, też produkowana w Chinach.

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    10 2005
    Miasto
    Sulejówek
    Posty
    8 198

    Domyślnie

    Jasne. A później będzie lament, że lampy nagle przestały działać, bo Nikon soft w aparacie zmienił. A takie fajne i tanie były te chińskie lampy.
    Mało razy już to słyszeliśmy?

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to Nikon nie produkuje już lamp i należy kupić lampę firmy Profoto?
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III

  9. #9

    Domyślnie

    Ja przy sporadycznym używaniu i kilku systemach poradziłem sobie w ten sposób, że mam jedną lampę Nikona pracującą z dowolnym aparatem w trybie automatyki własnej, z pominięciem układu TTL.

  10. #10

    Domyślnie

    @Ligo przyznam że nie rozumiem - co to znaczy w trybie automatyki własnej bez TTL? Masz aparat w trybie manualnym i do lampy wprowadzasz dane o ISO, czasie i przysłonie?
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lampa błyskowa ... SB-600 do nikona d7100?
    By Tuśka in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-05-2017, 07:56
  2. Lampa Błyskowa do nikona D5300
    By kasiula13311 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 09-12-2015, 14:26
  3. Lampa błyskowa z TTL do Nikona
    By piodro in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 15-08-2015, 18:17
  4. lampa błyskowa do Nikona D3000
    By majolcia in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2011, 13:37
  5. Jaka Lampa Błyskowa do Nikona D40
    By alkarn in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 26-07-2008, 16:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •