Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie ASUS ZB 15 OLED UX535 lub Dell Vostro 7510 WVA

    Chciałbym zapytać, który z poniższych laptopów będzie lepszy do obróbki zdjęć? W warunkach domowych obróbka będzie wykonywana na laptopie
    podłączonym do monitora graficznego, ale chciałbym też mieć możliwość obróbki w trakcie wyjazdów gdy mam dostęp tylko do laptopa.


    1) Laptop ASUS ZenBook Pro 15 OLED UX535LI-H2231T 15,6 " Intel Core i7 16 GB / 1024 GB szary/ GTX 1650 I 4 GB
    Matryca OLED UltraHD 4K, 3840 x 2160, błyszcząca,

    lub

    2) Dell Vostro 7510 i7-11800H/32GB/512/Win11P RTX3050
    Matryca WVA (odpowiednik IPS), 1920 x 1080 (FullHD), jasność matrycy 300 cd/m²

    Odnośnie matryc OLED w laptopach, chciałbym zapytać czy są to awaryjne matryce? Komputer będzie często używany.
    Dziękuję za wskazówki

  2. #2

    Domyślnie

    Za krótko są OLED-y w laptopach na rynku aby mówić o trwałości. W telewizorach utrwalają się dość szybko, w/g moich obserwacji ze 2-3x szybciej niż plazmy. W starszych tabletach AMOLED też 4 liter nie urywa. Mam lapka z OLED od ok roku, ale sporadycznie używam, tylko na wyjazdach, w domu / pracy normalny komp. Ergonomia pracy na laptopie nie istnieje, nawiasem mówiąc. Wracając do laptopa, po roku na razie nie widzę żadnych problemów.

    Co do wyboru laptopa, najważniejsze aby miał jakieś sensowne wyjście do monitora, DP, mDP, TB3.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 27-04-2022 o 11:54
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #3

    Domyślnie

    Jakiś rok temu przymierzałem się do gigabyte aero 15 i ostatecznie zrezygnowałem ze względu na matrycę OLED którą początkowo uważałem za zaletę. Znalazłem kilka zagranicznych użytkowników którym powypalały się matryce w ciągu kilku miesięcy użytkowania. W mojej ocenie z komputerem jest dużo gorzej niż z TV bo mamy znacznie więcej stałych fragmentów na ekranie. Gwarancji oczywiście na takie zużycie matrycy brak.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje. Czy możecie polecić jakiś w miarę dobry laptop do obróbki zdjęć do kwoty 8.500 zł? Zastanawiałem się nad laptopem z matrycą OLED ponieważ wygląd tego co jest wyświetlane
    w porównaniu z IPS jest moim zdaniem znacznie lepszy.

  5. #5

    Domyślnie

    Znalazłem laptop Dell, ma rozdzielczość ekranu 3840 x 2400 (4K UHD+), jasność matrycy 500 cd/m², karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Intel UHD Graphics, Pamięć karty graficznej 4 GB GDDR6, 32 GB RAM z możliwością rozszerzenia do 64 GB, procesor Intel 7 11800H. Czy macie może jakieś informacje jak wytrzymała jest taka matryca 4K UHD+ ? Czy takie matryce nadają się do obrabiania zdjęć?

  6. #6

    Domyślnie

    Ekrany laptopowe nie nadają się do pracy ze zdjęciami. Najlepsze jakie są, w Macbookach Pro, są równe, liniowe, niby wszystko super, ale są zbyt jaskrawe, zbyt kontrastowe. Zupełnie nierzeczywiste. Wszystko na nich wygląda cudownie.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informacje, myślałem że można za pomocą nowych matryc/ekranów w laptopach uzyskać efekty zbliżone w jakimś stopniu do uzyskiwanych na monitorach graficznych. Pozostaje w takim razie obróbka na monitorze.
    Ostatnio edytowane przez JanekK1980 ; 27-04-2022 o 21:11

  8. #8

    Domyślnie

    Osobiście interesowałem się też msi creator 17 z matrycą mini led. Niestety nie mogłem nigdzie trafić lokalnie aby obejrzeć na żywo a w sieci było mało na jego temat i ostatecznie odpuściłem. Generalnie miałem zapędy podobnie do Twoich ale ostatecznie pogodziłem się z tym że laptop będzie miał spore ograniczenia jeśli chodzi o matrycę.

  9. #9

    Domyślnie

    Minusem wszelkiego rodzaju matryc OLED jest właśnie ich wytrzymałość. Psują się po znacznie krótszym czasie niż IPS, a na dodatek są bardziej wrażliwe na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, co łatwo doprowadza do uszkodzeń. Coraz większa liczba artykułów takich jak ten wspomina właśnie o tej wadzie matryc OLED. A skoro mowa o laptopie, to tym większe ryzyko uszkodzeń, bo jednak w czasie jakiejś trasy urządzenie jest narażone na zmiany temperatur, na wilgoć i na wiele innych potencjalnie niszczących czynników.

  10. #10

    Domyślnie

    Aspekty mechaniczne są akurat najmniej ważne. OLED ma dużo więcej cech dyskwalifikujących jako monitor. Parę lat już czekam na dopracowanie techniki, ale niestety nic się w tej kwestii nie rusza.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Podobne wątki

  1. OLED vs IPS vs ???
    By tomgol in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-03-2020, 19:28
  2. monitory OLED
    By L0st in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-05-2011, 14:46
  3. Oled
    By miron19j in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 13:45
  4. monitor Dell Dell M993s uzywa ktos?
    By R in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-08-2008, 22:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •