Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Szelki do tele

  1. #1

    Domyślnie Szelki do tele

    Witam, szukam pomysłu na wygodne noszenie aparatu z obiektywem 200-500 na czas kilku kilometrowych wędrówek.
    Chodzi o to żeby stopkę obiektywu zaczepic na piersi, polecacie jakieś szelki ?
    Dzięki
    Nikon D7000/D500+mb-d17 /N 35/1.8G /N 18-105 VR /N 105 VR macro/N 70-300 VR /N 200-500 VR/SB 910/YongNuo YN-560 III /MT055cxpro3+MN410 Junior

  2. #2

    Domyślnie

    Co prawda nie szelki, ale dobry i prawie darmowy sposób na noszenie teleobiektywu w terenie. Osobiście korzystam z tej porady chodząc po lesie z D7500+T150-600 i sprawdza się bardzo dobrze.

    https://youtu.be/VaQQydOzL3I

    _______
    listkiewicz.eu

  3. #3

    Domyślnie

    Sam jako amator takich zdjęć chętnie poczytam jak to zrobić, ale mam wątpliwości czy takie mocowanie na szelkach ma sens. Pokazany w linku sposób nie jest zły, ale pokazane efekty na zdjęciach są racze dokumentacyjne i należy zauważyć, że były robione w słoneczny dzień w zimowym lesie bez liści i w lesie pokrytym śniegiem. Ze swojego doświadczenia powiem, że od zauważenia zwierzaka w lesie w takim marszu do zrobienia serii zdjęć mamy mniej więcej 1 sekundę. To dość sporo czasu, ale mnie starcza na szybkie przyklęknięcie i zrobienie serii. Przy ogniskowej w okolicach 500 mm i przysłonie np. F6 nawet przy stabilizacji obiektywu w lesie jest potrzebna podpórka przynajmniej monopodem. Dlatego moja metoda jest taka, że noszę aparat na pasku Peak Design ktorego długość można łatwo regulować w czasie marszu, a do aparatu jest na stałe zamontowany monopod albo niekiedy statyw wyregulowany na wysokość "do oka" w przyklęku. Zestaw trzymam częściowo na pasku, a częściowo podtrzymując ręką monopod. W czasie wedrowki mozna zmieniać łatwo długość paska i podtrzymanie monopoda, co trochę eliminuje efekt statycznego obciążenia ręki. Chetnie poczytam jak to się robi profesjonalnie, chociarz mam poważne wątpliwości czy profesjonalne zdjęcia w lesie można robić z marszu (podchodu). Trzeba pewnie do tego bardzo dużo marszu i jeszcze więcej szczęścia.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    ...czy profesjonalne zdjęcia w lesie można robić z marszu (podchodu). Trzeba pewnie do tego bardzo dużo marszu i jeszcze więcej szczęścia.
    Nie mówię, że profesjonalne, ale 95% moich zdjęć (ssaki) to, podchód. Znając dobrze teren, po którym się poruszasz i zwyczaje zwierzaków jesteś w stanie robić zdjęcia z podchodu.
    Jeżeli wiem, że będę filmował to zawsze mam przy sobie statyw, a zestaw oczywiście na statywie. Noszę to w ten sposób, że wsuwamy rękę pomiędzy rozstawione nogi statywu tak, że jego kolumna (używam krótkiej) opada na ramieniu/łokciu. Wielka wadą tego rozwiązania jest ciężar spoczywający na ręce. Często zmieniam - lewa/prawa, ale i tak dorobiłem się tzw. łokcia tenisisty


    _______
    https://listkiewicz.eu

Podobne wątki

  1. Szelki na aparat
    By manfred in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 21-05-2021, 12:32
  2. Szelki reporterskie
    By nikoniarz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 14-01-2020, 12:36
  3. Szelki - polecam
    By piter670 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-10-2011, 21:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •