Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
  1. #1

    Question Witam i o obiektywy z bagnetem Z pytam ;-)

    Witam serdecznie,

    Jestem bardzo początkującym „nikoniarzem” jako że dopiero kilka tygodni temu wszedłem w ten system.
    Jeżeli chodzi o fotografię jako taką to jest to moje hobby od ponad 20 lat, więc w tym temacie taki początkujący nie jestem Fotografuję głównie przyrodę, krajobrazy i portrety.
    Posiadam dużo (a nawet dużo za dużo) sprzętu fotograficznego, historycznie przez większość mojej przygody z fotografią siedziałem w Canonie, kiedy bezlusterkowce pojawiły się na rynku równolegle wszedłem również w Sony i Fuji, oraz systemy MFT Olympusa / Panasonica (zależało mi na małych rozmiarach teleobiektywów ze względu na kontuzję barku).
    Jakiś czas temu przypadkowo natrafiłem na Nikkora AF-S 500 f5.6 PF VR ED. Ten obiektyw był tak mały i lekki, że zdecydowałem się wejść w system Nikon’a i kupiłem go razem z Nikonem Z9.
    Co mogę powiedzieć – był to strzał w 10 – Z9 + 500 f5.6 PF jest tylko bardzo nieznacznie większy niż mój Olympus M1X z M. Zuiko 300 F4 Pro, a za to ponad dwa razy lżejszy niż mój Canon R5 z EF 500 F4 L IS USM którego bez statywu z gimbalem nie dało się w zasadzie używać. Teraz nie muszę już wybierać czy zabrać lekki sprzęt z malutką matrycą czy pełną klatkę, bo zestaw Nikona daje mi obie rzeczy na raz – dużą matrycę i mały rozmiar i wagę, i bez problemu można go godzinami używać fotografując z ręki w czatowni.

    Zainteresowałem się więc Nikonem na poważnie, bo stwierdziłem, że siedzenie na raz w wielu systemach zaczyna się powoli robić męczące, czasami człowiek głupieje, kiedy bierze aparat innej firmy do ręki i mu się guzikologia miesza.
    Zakupiłem Nikona Z7II z Nikkorem Z 24-70 f2.8 S, i jestem bardzo zadowolony z jakości i uniwersalności jaką daje mi ten zestaw do fotografii wyjazdowej / krajobrazowej.

    Teraz zostałem z tylko jednym problem, który powstrzymuje mnie przed sprzedaniem wszystkich innych aparatów i przejściem 100% na Nikona – fotografia portretowa.
    Bardzo lubię odjechany bokeh, używam jasnych obiektywów stałoogniskowych których mam w tym celu kilka – Sigma Art 35 f1.2, Sigma Art 85 f1.4, Sigma Art. 105 f1.4, i Sigma Art 135 f1.8.
    Te obiektywy używam na Sony A7R III / Canonie R5 poprzez adaptery (Canon EF / RF, i Sigma MC-11 Canon EF / Sony E).
    To są bardzo dobre obiektywy i działają naprawdę znakomicie zwłaszcza na Canonie R5 gdzie AF jest błyskawiczny, bo na Sony jest trochę wolniej, zapewne jest to kwestia adaptera.
    Postanowiłem sobie już nie kombinować i mieć wszystkie obiektywy z jednym bagnetem, żeby nie używać adapterów.
    Z tego co widzę Nikon w systemie Z oferuje tylko jedną portretówkę – 85mm f1.8. To już coś, chociaż trochę ciemno jak dla mnie (85mm zdecydowanie wolę f1.2).
    Do tego pozostałe obiektywy nie mają odpowiednika w systemie Z według mojej wiedzy, a kupowanie wersji F i używanie przez adapter to coś czego chcę uniknąć.

    Co w takim razie? Bo chwilowo jestem w kropce i nie widzę dobrego rozwiązania.
    Wydaje się że na chwilę obecną najrozsądniej będzie nie robić nic, używać obecnej szklarni na Canonie / Sony, i po prostu poczekać aż Nikon wypuści na rynek więcej obiektywów z bagnetem Z – podobno są plany wypuszczenia Nikkora Z 85mm f1.2, chociaż nie wiem czy to plotki czy prawda. Na to, żeby Sigma zaproponowała swoją linię ART z bagnetem Z chyba nie ma co liczyć w ciągu następnego roku czy nawet dwóch. A może się mylę albo czegoś nie wiem?

  2. #2

    Domyślnie

    Na Arty z bagnetem Z to chyba nie ma faktycznie co liczyć.
    Ale... Adaptery z Canona EF czy Sony E na Z istnieją, jakby co.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Niby tak, ale praca z adapterami to jak lizanie loda przez szybę.
    Do tego zamiana obecnych oficjalnie wspieranych i obsługiwanych adapterów na jakieś kombinowane firm trzecich to raczej nie jest dobry pomysł.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...Nikkora AF-S 500 f5.6 PF VR ED. Ten obiektyw był tak mały i lekki, że zdecydowałem się wejść w system Nikon’a i kupiłem go razem z Nikonem Z9.
    Co mogę powiedzieć – był to strzał w 10...
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Niby tak, ale praca z adapterami to jak lizanie loda przez szybę...
    Coś mi się tu nie zgadza.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  5. #5

    Domyślnie

    Kurde jak Ty taki bogaty to może to będzie kolejnym strzałem w 10?

    https://www.nikon.pl/pl_PL/product/n...-f-0-95-s-noct


    Za poradę przyjmę chętnie arta 105/1.4 xd
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Kurde jak Ty taki bogaty to może to będzie kolejnym strzałem w 10?

    https://www.nikon.pl/pl_PL/product/n...-f-0-95-s-noct


    Za poradę przyjmę chętnie arta 105/1.4 xd
    Fociłbym...
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Coś mi się tu nie zgadza.
    Ale co Ci się nie zgadza? Dużo bardziej wolałbym z bagnetem Z. Powiem szczerze widać negatywny wpływ adaptera na to jak zachowuje się aparat, ale tak czy inaczej jestem zadowolony bo da się używać.
    Co nie znaczy że nie może być lepiej

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Kurde jak Ty taki bogaty to może to będzie kolejnym strzałem w 10?

    https://www.nikon.pl/pl_PL/product/n...-f-0-95-s-noct


    Za poradę przyjmę chętnie arta 105/1.4 xd
    Panie, po co komu obiektyw dający papierową GO który nie ma AF To jakiś żart, nie wiem kto to kupi.
    Ja fotografuję dzieci które w miejscu nie usiedzą, to nie dla mnie.
    Gdyby nie brak AF to już by ten obiektyw leżał u mnie na biurku...
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 16-04-2022 o 20:34

  8. #8

    Domyślnie

    Nie znam się, więc się wypowiem. Używasz tych Sigm z adapterami na Canonie i Sony - czy cos przeszkadza by tak używać ich z Nikonem?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jo44 Zobacz posta
    Nie znam się, więc się wypowiem. Używasz tych Sigm z adapterami na Canonie i Sony - czy cos przeszkadza by tak używać ich z Nikonem?
    No przeszkadza. Żeby te Sigmy jako tako działały, to musiałbym je sprzedać, kupić takie same z bagnetem F, i używać z adapterem FTZ.
    Używanie Sigmy z bagnetem do Canona na Nikonie Z przez jakieś "szemrane" adaptery mało znanych firm moim zdaniem nie ma sensu.
    Ja wiem że podobno AF jakoś tam działa, ale jednak to nie jest to.
    Do tego adaptery Canon EF / Nikon Z nie są uszczelnione (no w każdym razie te które ja widziałem), a ja co do zasady nie używam sprzętu bez uszczelnień.

  10. #10

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dwa stare obiektywy z bagnetem F
    By ostatni_wolny_login in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-01-2022, 17:51
  2. Ja sie pytam ... ?
    By Motorniczy in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-03-2012, 11:24
  3. Pytam bo nie wiem
    By Rajczakowski in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-01-2009, 23:13
  4. Witam i pytam.
    By Kuba^ in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-10-2007, 17:29
  5. Witam i pytam:)
    By Mythos in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 24-08-2007, 22:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •