Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21

    Domyślnie

    Chyba jest podświetlany. Podświetla text a nie tło, nie widziałem jak to działa, szkoda.

    E-ink is the world's best ambient-light-reflecting display technology. lt drives ink droplets inmicrocapsules by voltage to make natural, clear images on the screen, illuminated by lighting the environment rather than a backlight. "
    Ostatnio edytowane przez Cosnek ; 12-05-2022 o 11:44

  2. #22

    Domyślnie

    Idź sobie do jakiegoś elektro-marketu i pooglądaj dobre czytniki e-booków. One właśnie tak działają i chyba niczego lepszego, czyli mniej inwazyjnego, nie znajdziesz.
    Jacek

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Chyba jest podświetlany. Podświetla text a nie tło, nie widziałem jak to działa, szkoda.
    Podświetlenie jest po całości. Istnieją e-inki bez podświetlenia, jak również inne urządzenia z ekranami transreflektywnymi. Potężną zaletą jakich ekranów jest doskonała widoczność w pełnym słońcu, czyli odwrotnie niż LCD. Im jest jaśniej, tym ekran transreflektywny jest coraz lepiej widoczny, kiedy LCD jest coraz mniej czytelny. Sytuacja zmienia się diametralnie w domu, wieczorem, gdyż bez podświetlenia na transreflektywnym nie nic prawie nie widać. Wówczas w grę wchodzi podświetlenie. Podświetlany e-ink wygląda źle a ergonomicznie nie ma żadnej różnicy w stosunku do poprawnie ustawionego monitora LCD.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 12-05-2022 o 13:30
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #24

    Domyślnie

    Od 10 lat czytam wyłącznie e-booki. Czytam codziennie, 40 - 50 tytułów rocznie. Pierwszy czytnik mialem bez podświetlenia, obecny od kilku lat już z podświetleniem i jednak różnica między podświetlonym e-inkiem, a LCD jest spora. Mogę przez kulka godzin czytać nawet jak jedynym źródłem światła jest ekran czytnika. LCD już po kilkudziesięciu minutach męczy wzrok.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #25

    Domyślnie

    To nie kwestia zastosowanej techniki tylko różnicy jakości konkretnych urządzeń.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #26

    Domyślnie

    Po porównaniu kilku monitorów, kupiłem Philipsa 288E2UAE. Podobno kryje 100% sRGB. Wybrałem wersję budżetową, za Nec czy Eizo musiałbym zapłacić 3x tyle. Pierwsza różnica to rozdzielczość, stary monitor był Full HD a nowy 4K. Czy mniej męczy oczy, nie wiem jeszcze, okaże się po jakimś czasie. Na razie jestem zadowolony, dobra matryca, matowa z naturalnymi kolorami.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Podobno kryje 100% sRGB.
    Tylko co to oznacza?

    https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/367
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Tylko co to oznacza?
    Nie wiem, nie znam się, i dlatego napisałem "podobno".

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cosnek Zobacz posta
    Po porównaniu kilku monitorów, kupiłem Philipsa 288E2UAE. Podobno kryje 100% sRGB. Wybrałem wersję budżetową, za Nec czy Eizo musiałbym zapłacić 3x tyle. Pierwsza różnica to rozdzielczość, stary monitor był Full HD a nowy 4K. Czy mniej męczy oczy, nie wiem jeszcze, okaże się po jakimś czasie. Na razie jestem zadowolony, dobra matryca, matowa z naturalnymi kolorami.
    Zmęczenie wzroku powodują trzy rzeczy - kontrast, kontrast, oraz kontrast.

    To, czy używa się takiego czy srakiego monitora, podświetlanego czy nawet e-inkowego ma znaczenie marginalne.
    Zmęczenie wzroku następuje na skutek przestymulowania komórek zwojowych ON siatkówki oka w przypadku czarnego lustra tekstu na jasnym tle, bądź komórek zwojowych OFF w przypadku białego lustra tekstu na ciemnym tle. Szare lustro tekstu na jasnym tle w neutralnym otoczeniu niweluje problem. Na polu mimo potencjalnie wyższych kontrastów problem nie występuje, bo natura nie składa się z czarnych liter na białym tle i statystycznie kontrasty lokalne są niewielkie. Rzecz jest dokładnie opisana i poparta wynikami badań w tym artykule:
    https://www.nature.com/articles/s41598-018-28904-x

    1) Najważniejsze to ustawić czerń monitora tak, by była szara lub przyciemnić biel tak, by była szara


    2) Ustaw interfejs, tło i wszystko co się da na jasne, rozświetl ambient wokół monitora światłem 5000-5500K. Dopasuj ze sobą jasność ambientu i jasność monitora tak, by 50% szarość monitora (RGB 120, 120, 120) powinna zlewać się z otoczeniem. Zbyt ciemne tło lub interfejs powodują szersze otwarcie źrenic oczu, co potęguje zwiększenie nieczytelności przez wady wzroku, szczególnie w przypadku astygmatyzmu

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Monitor do obróbki "amatorskiej" zdjęć
    By QUADLENIUM in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-05-2015, 16:24
  2. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 19:31
  3. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  4. Jaki monitor 19"-22" wybrać ?
    By kerry123 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 08-02-2009, 18:21
  5. "Zdjecie odrazu na monitor"
    By Adamson in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-12-2008, 21:17

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •