Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zakup aparatu Nikon D810 do fotografii krajobrazu i architektury

    Witajcie,

    chciałbym prosić o poradę w kwestii zakupu aparatu Nikon D810. Dotychczas fotografowałem sporo Nikonem D7100, ale uległ awarii
    i nie chcę naprawiać aparatu. Mam możliwość nabyć nowy aparat Nikon D810 za kwotę 6.000,00 zł. Posiadam kilka obiektywów do lustrzanek
    i przez kilka następnych lat chciałbym fotografować lustrzanką. Rozważam też zakup aparatu Nikon D850. Fotografuję głównie krajobrazy
    i architekturę; większość zdjęć wykonuję przy użyciu statywu. Aparaty i obiektywy pozostałyby ze mną do ich (lub mojej) śmierci technicznej.
    Czy jest znaczna różnica w jakości zdjęć pomiędzy wskazanymi aparatami? Dziękuję za wszelkie sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    W sytuacjach o których piszesz moim zdaniem nie odczujesz wielkiej różnicy. 36 vs 45 Mpix to wprawdzie nie jest mała różnica ale w sytuacji gdy będziesz miał panowanie nad ustawieniem się, nad wypełnieniem kadru itp. to nie ma aż takiego znaczenia. Też kiedyś mialem 7100, później 810 i 850. Do moich zastosowań w fotografii samolotów wygrał oczywiście 850. Potrzebuję kadrowania, dobrego autofokusa, lepszej serii. W tym jest przewaga 850. W temacie jakości samego obrazka jak dla mnie to różnica do pominięcia przy tym co robię.
    Nie wiem jakie teraz ceny 850 ale co do 810 to 6000 zł to moim zdaniem ciut dużo. Ja bym poszukał taniej, ceny w ogłoszeniach to raczej życzenia sprzedających niż kwoty realnie do uzyskania. Za swój w bardzo dobrym stanie, z oryginalnym gripem wziąłem niewiele ponad 4000.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki. Nowy Nikon D850 kosztuje obecnie około 12.000 zł. Oglądałem na YT zdjęcia architektury wykonane tymi aparatami i osoba testująca aparaty wskazała na niewielkie różnice w jakości zdjęć. Sporo zdjęć drukuję dla siebie i w przypadku zakupu D810 zaoszczędzone środki mógłbym przeznaczyć jako częściowy wkład na dobry monitor do obróbki zdjęć.
    Ostatnio edytowane przez JanekK1980 ; 05-04-2022 o 15:06

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JanekK1980 Zobacz posta
    Dotychczas fotografowałem sporo Nikonem D7100 (...)
    Posiadam kilka obiektywów do lustrzanek
    Jakie masz te obiektywy? D7100 to DX (APS-C), D810 i D850 to FX (FF). Krop w obu aparatach będzie miał mniej niż 24Mpix ale D850 będzie znacznie bliżej.

  5. #5

    Domyślnie

    Zacznij od tego, jak duże wydruki zdjęć będziesz robić. Jeśli to tylko internet, to żadnej różnicy w obrazku nie będzie - no może poza swobodnym mocnym kadrowaniem podczas obróbki, ale jeśli robisz zdjęcia ze statywu, to jest to niewielka korzyść, bo masz czas na sensowne kadrowanie już podczas robienia zdjęć. Jeśli to np. katalogi formatu A4, to też żadnych różnic nie zauważysz i lepiej poszukać nawet jakiegoś D750, bo powinien być wyraźnie tańszy. Ale jeśli myślisz o wydrukach formatu A1, czy A0 np. na wystawy, o plakatach, czy wielkoformatowych wydawnictwach to najlepszym wyborem będzie D850. Wtedy nawet nie ma nad czym się zastanawiać. AF-em się nie przejmuj, bo krajobrazy, czy architektura "nie uciekają", a AF każdego z nich będzie lepszy, niż w starym D7100. Szybkostrzelność też nie jest żadnym argumentem, bo nie będziesz robił krajobrazów, czy architektury szybkimi seriami. Najpierw pomyśl do czego ci ta puszka potrzebna, bo zamiast dopłacać do D850 może warto kupić tańszą puszkę i dodatkowy obiektyw z korekcją perspektywy. Na przykład. Ale można też pomyśleć o Z5, Z6, czy Z7. To wybór zdecydowanie bardziej perspektywiczny.
    Jacek

  6. #6

    Domyślnie

    Rzadkośc to ostatnimi czasy z mojej strony ale muszę to powiedzieć - weź pod uwagę rady @JK
    Ja się zafiskowałem tylko na tych modelach o które pytasz bo łatwo było mi o nich pisać bo miałem wszystkie trzy jakie wymieniłeś. Ale może rzeczywiście nie potrzeba tyle pikseli? D750 to nadal bardzo dobry wybór.
    No i wymienione przez kolegę bezlustra do rozważenia. Jeśli obiektywy masz pod APSC to ja bym w budżecie ujął również ich wymianę. Bez sensu po zakupie aparatu z miliardem pikseli przełączać go od razu w tryb DX.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    ale co do 810 to 6000 zł to moim zdaniem ciut dużo.
    Jeśli chodzi o tą samą aukcję z alle, co i ja znalazłem, to to jest 6k za nówkę. Ale z Chin, więc finalnie więcej pewnie wyjdzie.

    PS. Ceny używanych puszek też coś ostatnio skoczyły.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8

    Domyślnie

    Używam obiektywy N14-24, N16-35, N24-70 i N80-200. Obiektywy kupiłem z zamiarem nabycia aparatu FF. Z powodu późniejszych wydatków na inne cele kupiłem używany aparat D7100 i przez trzy lata fotografowałem mimo ograniczeń aparatu DX. Obecnie aparat uległ awarii i z tego powodu chciałbym zakupić już aparat FF. Jeśli chodzi o wydruki, to drukuję na Epsonie w formatach A4, A3 i jedynie sporadycznie A3+.
    Ostatnio edytowane przez JanekK1980 ; 05-04-2022 o 17:27

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JanekK1980 Zobacz posta
    Używam obiektywy N14-24, N16-35, N24-70 i N80-200. Obiektywy kupiłem z zamiarem nabycia aparatu FF.
    No ten temat jest już wyjaśniony. Nie pozostaje nic innego niż zakup D8x0. Ja osobiście bym brał D850.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli zakup 810 pozwoli na zakup dobrego monitora, to ja bym był za tą opcją - szczególnie, że chcesz fotografie drukować. Mam 810 i niezmiennie jestem z niego zadowolony.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zakup pierwszego aparatu Nikon
    By Tomasz1973 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 12-08-2020, 10:47
  2. Szerokokątny zoom do fotografii krajobrazu do d810
    By black_mamba_24 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 30-11-2016, 21:28
  3. Nikon 7100+obiektyw do fotografii krajobrazu/przyrody
    By SwampRabbit in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-12-2015, 18:32
  4. obiektyw do d40 do architektury i krajobrazu
    By Ann87 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-07-2012, 09:01
  5. Szeroki kąt do architektury/krajobrazu?
    By m-zylinski in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 18-07-2007, 15:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •