Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie swiatłomierz unittic cds100

    Dzień dobry na początku chciałem się przywitać to mój pierwszy post
    jestem amatorem i zapewne długo się to nie zmieni no ale do rzeczy czy może mi ktoś wytłumaczyć jak działa ten światłomierz nie mogę nic znaleźć na jego temat chodzi mi dokładnie o wskazówkę co ona pokazuję
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220331_190302.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,66 MB
ID:	61389


    ogólnie uczę się na nikonie d200 z sigmą 18-250 ale mam też zenita z heliosem 44-4 i nie ukrywam że zależy mi na zrobieniu nim kilku fotek

  2. #2

    Domyślnie

    Wskazówka powinna się wychylać proporcjonalnie do natężenia oświetlenia. Im jaśniej tym więcej w prawo i odwrotnie. Światłomierz wygląda na dość prosty jednozakresowy
    miernik z selenowym ogniwem. Jeżeli wskazówka nie reaguje na światło to prawdopodobnie selenowy element światłoczuły jest już nieczynny lub z dużym prawdopodobieństwem
    może dawać błędny pomiar. Gdzieś na tej obrotowej tarczy powinien być index, który naprowadzało się na pole przy którym zatrzymała się wskazówka.

  3. #3

    Domyślnie

    Jakoś przegapiłem w tytule, że to światłomierz oparty na ogniwie CdS . Przede wszystkim zacząłbym od bateryjki, sprawdzić i przeczyścić styki i oczywiście włożyć odpowiednia.
    Przyjrzałem się też tym oznaczeniom na obrotowej tarczy i wygląda to na dwuzakresowy miernik. Przy niskim poziomie wykorzystywało się czarowną strzałeczkę przy literze L, a przy wysokim
    poziomie oświetlenia, strzałeczkę przy literce H należało ustawić na przeciw pola gdzie zatrzymała się wskazówka. Pola opisane jako BC wykorzystywało się do kontroli baterii. Gdzieś z boku
    lub pod spodem jest przycisk do tego służący. Ustawiając strzałeczkę przy literce H na przeciw czerwonego pola BC, po przyciśnięciu przyciski kontrolnego wskazówka powinna się ustawić
    na przeciw BC na tarczy pod wskazówką. Jest też możliwość, że światłomierz po prostu padł. Mam dwa profesjonalne Gosseny bez oznak jakiegokolwiek życia.

  4. #4

    Domyślnie

    Światłomierze jako odrębne urządzenia wykorzystywało się w czasach, gdy aparaty fotograficzne nie miały wbudowanego takiego urządzenia. Czyli minęło sporo więcej, jak 30 lat.

    Dzisiaj ich sprawność i dokładność może być problematyczna, niezależnie czy to siarczkowo-kadmowe, czy tym bardziej selenowe.
    Tyle, że dzisiaj natężenie światła można mierzyć dowolnym innym sprzętem foto i co istotne - również telefonem. Jest kilka fajnych apek na Androida do tego celu, na ogryzek pewnie też. Niektóre pokazują nawet w miarę dokładnie.

  5. #5

    Domyślnie

    dziękuję bardzo za pomoc faktycznie są aplikacje na telefon ale po prostu szkoda mi go nie używać przy zenicie
    kazzi myślę że po tym co napisałeś dojdę do tego jak go używać i w celu sprawdzenia czy pokazuje w miarę poprawnie porównam z aplikacja i pomiarem z nikona myślę że to wystarczy jeszcze raz dzięki za pomoc

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli ten światłomierz jest na baterie rtęciowe - a pewnie jest, to będzie problem z zasilaniem... Nie do kupienia w tzw. świecie zachodnim. Podobno zamiennikiem są baterie (o ile pamiętam) cynkowo-powietrzne, ale były i drogie i szybko się wyczerpywały (parę miesięcy). Były też jakieś inne zamienniki (nie pamiętam już jakie), ale raz - że nie trzymały napięcia (w więc z biegiem czasu - fałszowały pomiar), a dwa - miały inne napięcie niż rtęciówki i to też wymuszało konieczność jakiejś korekty.
    D850 | D750 | D70 | N18-35/3.5-4.5G | N24-70/2.8G | N24-120/4G | N70-300/4.5-5.6E | N105/2.8G Micro | N85/1.8G | N50/1.4G | N35/1.8G | N20/1.8G | SB-800
    F6 | F100 | F90x | F80 | F50 | N20-35/2.8D | N35-70/2.8D | N85/1.8D | N50/1.8 | N35/2D | N20/2.8D | SB-80DX

Podobne wątki

  1. światłomierz
    By volvo in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 16:24
  2. Światłomierz
    By prezes4444 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-08-2008, 22:13
  3. d50-swiatłomierz
    By toomool in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-07-2008, 08:54
  4. Światłomierz
    By R in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-01-2008, 16:51
  5. Światłomierz
    By Adams in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-12-2007, 23:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •