Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Fotografia w UV

  1. #11

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że trochę pomieszaliście UV z IR.
    W każdym razie dla fanów IR polecam ten kanał na YT:
    https://www.youtube.com/c/RobSheaPhotography
    i stronę autora:
    https://www.robsheaphotography.com

    Dla początkujących polecam @andystara i jego przerabiane d70/80.

  2. #12

    Domyślnie

    Zrobiłem kilkadziesiąt przeróbek na podczerwień aparatów D70 i D70s.
    Wszystkie działają dobrze.
    Miałem nawet "dziwnych" klientów. Między innymi prokuratura i firma produkująca panele fotowoltaiczne (coś sprawdzają w tych panelach w podczerwieni).
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #13

    Domyślnie

    Trochę liczyłem, że jednak ktoś nakieruje mnie na opcję z filtrami - to by było najprostsze rozwiązanie. Ale może jednak jest? Czytałem ten wątek https://forum.nikoniarze.pl/threads/...o-IR-z-filtrem i z IR teoretycznie można było uzyskać w miarę zadowalające efekty.
    IR to coś innego niż UV, przynajmniej jeśli chodzi o czułość matryc na dany zakres promieniowania.
    Foto w IR jest o tyle prostsze że pasmowoprzepustowe filtry "IR pass" znajdziesz dosłownie w czipsach, pasmowoprzepustowe UV niekoniecznie. Z dostępnością wiąże się także cena.
    67mm nakrętka potrafi kosztować 300 baksów, a pamiętać musisz że potrzebujesz starszego obiektywu z którym też różnie może być cenowo i nie trafisz na odpowiedni od razu.

    Zakładając że masz taki filtr to nie potrzebujesz andystara - po prostu będziesz naświetlał swoje zdjęcia przez minutę
    Przewaga astromoda którą robi nasz forumowy kolega jest taka że czasy eskpozycji będziesz miał normalne i być może upiecze Ci się bez kupowania filtra. Zakładając ze badany słonecznik bedziesz miał w idealnie ciemnym pomieszczeniu, wystarczy oświetlić go ultrafioletem - wszak pełnozakresowy aparat nie "wyczaruje" brakujących długości fal z monochromatycznego światła.

    A właśnie - monochromatyczne. Być może wystarczą Ci świetlówki do dezynfekcji pomieszczeń jakie swego czasu można było spotkać w szpitalach, ale coś czuję że mogą za bardzo siać. z definicji lasery mają większą selektywność emisji, tylko znowu - lasery 260nm to nie jest coś co kupisz w kazdym sklepie z laserami, więc jak już coś znajdziesz to licz się z taczką forsy którą będziesz musiał za takie coś zostawić

    Podsumowując - jak potrzebujesz zawodowo to na wszystko bierz faktury i przynajmniej część Ci się zwróci w postaci kosztów.
    Jak hobbystycznie - to mam nadzieję że śpisz na forsie

    Zobacz jeszcze to, może wystarczy Ci mniej profesjonalny sprzęt i najtańszy filtr za jedyne 199$?
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  4. #14

    Domyślnie

    Problem jest taki, że hot mirror na matrycy blokuje zarówno większość promieniowania IR i UV. W przypadku IR można użyć specyficzny filtr do IR, np. 750 nm, ale procedura jest podobna jak przy używaniu filtra UV na pełnozakresowej matrycy, bo w wizjerze po założeniu filtra praktycznie nic nie widać. Dodatkowo skutkuje to długimi czasami ekspozycji i trzeba fotografować ze statywu. W przypadku UV jest jeszcze gorzej, bo współczesne obiektywy mają dodatkowo powłokę blokującą UV, przez co użycie filtra przepuszczającego UV jest praktycznie bardzo wątpliwe. Są takie specyficzne filtry jak np. filtr Baadera w cenie ok. 1500 zł. Można też szukać szkła przepuszczającego UV, UV-Nikkor 105 mm f/4.5, i wtedy użyć filtra Baadera. Jednak modyfikacja aparatu to najłatwiejsza i chyba najtańsza opcja.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 25-03-2022 o 11:56

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Jednak modyfikacja aparatu to najłatwiejsza i chyba najtańsza opcja.
    Ale dalej nie rozwiązuje problemu obiektywu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #16

    Domyślnie

    Nikon AF 50mm F/1.8D jest dobry zarówno w fotografii IR jak i UV
    A stare Heliosy 2/58 szczególnie te bez powłok jeszcze lepsze.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Fotografia uliczna vs Fotografia Ślubna - różnice i podobieństwa.
    By cranium84 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-04-2020, 08:15
  2. Fotografia Miesiąca - Fotografia Roku: Prolog.
    By OjTam in forum Fotografia miesiąca
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-01-2019, 20:10

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •