Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Fotografia w UV

  1. #1

    Domyślnie Fotografia w UV

    Cześć,
    chciałem prosić o poradę - szukam i szukam i nie mogę znaleźć szczegółowych informacji... Chciałbym spróbować zrobić zdjęcia w spektrum UV. Chodzi o coś takiego jak tu: https://fotoblogia.pl/15991,jak-robi...zi-ludzkie-oko
    Dokładnie chodzi mi o zdjęcia kwiatów, czyli imitacja tego jak je widzą owady.
    Wszystkie opisy które znalazłem są dość ogólne - zastanawia mnie czy faktycznie konieczna jest modyfikacja aparatu czy wystarczy nałożenie filtru na obiektyw?
    Poza tym problem jest z samym filtrem - przez to że jest mnóstwo filtrów, które blokują UV ciężko jest znaleźć filtr który przepuszcza tylko UV. Nie udało mi się znaleźć w PL żadnej oferty, więc może ktoś z Was wie kto mógłby to oferować? Czy jest to tak rzadki produkt, że faktycznie trzeba go zamawiać za granicą (też nie ma wiele ofert, ale znalazłem np. https://kolarivision.com/product/uv-...s-lens-filter/).
    Dzięki za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Konieczna jest modyfikacja aparatu
    Przerabiam aparaty do fotografii w podczerwieni.
    To samo można zrobić dla UV np. zastosować "365nm UV Pass Filter"
    Obecnie mam tylko filtry IR 590nm i 720nm ale myślę, że w ciągu miesiąca mógłbym mieć filtry 365nm UV
    Wtedy zamienia się hot mirror przed matrycą na filtr "UV pass" i fotografuje się jak normalnym aparatem z pełna widocznością przez wizjer.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #3

    Domyślnie

    Masz trzy opcje do wyboru:
    1. Konwersja aparatu na full spectrum, czyli usunięcie filtra hot mirror sprzed matrycy i zastąpienie go szklaną płytka przepuszczającą pełne spektrum światła. Jest to najlepsza metoda, bo tak zmodyfikowany aparat możesz używać do fotografii UV, IR i normalnej, używając odpowiedniego filtra na obiektywie.
    2. Tak jak powyżej kol andystar - modyfikacja aparatu na UV przez zamianę filtra hot mirror na filtr UV 365 lub 350-400 nm.
    3. Zakup używanego Fuji S5 Pro UV/IR (bardzo trudna sprawa) lub już skonwertowanego aparatu np. stąd: https://www.lifepixel.com/product-ca...verted-cameras - niektóre opcje wypadają całkiem niedrogo (np. D5100), ale trzeba doliczyć polski vat i cło przy sprowadzaniu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Masz trzy opcje do wyboru:
    1. Konwersja aparatu na full spectrum, czyli usunięcie filtra hot mirror sprzed matrycy i zastąpienie go szklaną płytka przepuszczającą pełne spektrum światła. Jest to najlepsza metoda, bo tak zmodyfikowany aparat możesz używać do fotografii UV, IR i normalnej, używając odpowiedniego filtra na obiektywie.
    2. Tak jak powyżej kol andystar - modyfikacja aparatu na UV przez zamianę filtra hot mirror na filtr UV 365 lub 350-400 nm.
    3. Zakup używanego Fuji S5 Pro UV/IR (bardzo trudna sprawa) lub już skonwertowanego aparatu np. stąd: https://www.lifepixel.com/product-ca...verted-cameras - niektóre opcje wypadają całkiem niedrogo (np. D5100), ale trzeba doliczyć polski vat i cło przy sprowadzaniu.
    Opcja pierwsza pozbawia aparat wizjera (nic w nim nie widać). Więc nie ma jak kadrować.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    Przy zdjęciach ze statywu kadrować można przed nakręceniem filtra.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Przy zdjęciach ze statywu kadrować można przed nakręceniem filtra.
    Za wygodne to to nie jest.
    Wyjmując hot mirror to jest jedna operacja jeśli dodatkowo założy się filtr na matrycę.

    Jeśli ktoś chce spróbować z filtrem na obiektywie to najlepsze aparat do tego to SIGMA SD15. "Hot mirror" jest tuż pod bagnetem i wyjmuje się go 5 sekund
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 22-03-2022 o 16:48
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  7. #7

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, nie wiem czy modyfikacja aparatu jest tego warta.
    Z uwagi na rozpraszanie Rayleigha widoczność jest kiepska. Pamiętać należy także o odpowiednich szkłach (tak jak w przypadku IR- im starszy obiektyw tym lepszy), bo nowoczesne zawierają więcej różnych powłok które są nie bez znaczenia dla transmisji różnych długości fali. Przykładowo w świetnym Nikkorze 35mm f1/8 mam paskudny hotspot centralnie pośrodku soczewki zupełnie dyskwalifikujący go z foto IR.

    Tutaj jest bardzo dobry materiał od strony technicznej.
    Co do czułości nowszych matryc to się nie wypowiem, ale coś musi być na rzeczy skoro andystar modyfikuje tylko D90 o ile mi wiadomo .

    Generalnie takie pomysły na trwałe modyfikacje aparatu lepiej przetestować choćby na telefonie czy jakiejś małpce. Bo jednak po nich zostajemy z puszką do zadań specjalnych.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  8. #8

    Domyślnie

    Lifepixel ( https://www.lifepixel.com/product-ca...verted-cameras ) przerabia wszystkie także Z6 Z7 itd. A jest to najlepsza firma w tej dziedzinie na świecie.
    Wynika z tego, że i nowoczesne matryce też do tego się nadają
    Ja przerabiam tylko D70 i D70s bo filtry trzeba kupować hurtowo. D70 i D70s nawet po przeróbce jest przystępny cenowo.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Szczerze mówiąc, nie wiem czy modyfikacja aparatu jest tego warta.
    Z uwagi na rozpraszanie Rayleigha widoczność jest kiepska. Pamiętać należy także o odpowiednich szkłach (tak jak w przypadku IR- im starszy obiektyw tym lepszy), bo nowoczesne zawierają więcej różnych powłok które są nie bez znaczenia dla transmisji różnych długości fali. Przykładowo w świetnym Nikkorze 35mm f1/8 mam paskudny hotspot centralnie pośrodku soczewki zupełnie dyskwalifikujący go z foto IR.

    Tutaj jest bardzo dobry materiał od strony technicznej.
    Co do czułości nowszych matryc to się nie wypowiem, ale coś musi być na rzeczy skoro andystar modyfikuje tylko D90 o ile mi wiadomo .

    Generalnie takie pomysły na trwałe modyfikacje aparatu lepiej przetestować choćby na telefonie czy jakiejś małpce. Bo jednak po nich zostajemy z puszką do zadań specjalnych.
    Dlatego przerabia się na UV głównie stare puszki takie jak D70. Z podlinkowanego filmiku wynika, że przeróbka puszki to nie wszystko, trzeba jeszcze odpowiedniego szkiełka, bo nowoczesne obiektywy są pokryte powłoką nieprzepuszczającą większość promieniowania UV.

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, dobrze trafiłem z miejscem do zadania pytania
    Ta opcja z konwersją aparatu na full spectrum jest interesująca, ale też mi się wydaje, że brak możliwości korzystania z wizjera byłby kłopotliwy. Chociaż tak naprawdę interesuje mnie spektrum UV. Z waszych opinii wynika, że chyba najlepszą opcją jest przeróbka body. Ja dosyć lubię swój aparat i raczej nie chciałbym go poświęcać, więc może prywatnie skontaktuje się z andystar skoro wykonuje takie przeróbki.
    Trochę liczyłem, że jednak ktoś nakieruje mnie na opcję z filtrami - to by było najprostsze rozwiązanie. Ale może jednak jest? Czytałem ten wątek https://forum.nikoniarze.pl/threads/...o-IR-z-filtrem i z IR teoretycznie można było uzyskać w miarę zadowalające efekty.
    Co do zadań specjalnych to takie mam, bo chciałbym wykorzystać te zdjęcia w pracy - mam komorę z aparatem która mogłaby robić zdjęcia ściętych kwiatów, ale wolałbym mieć możliwość testów w terenie. Ciekawe jest, że czasami nawet w obrębie jednego gatunku rośliny istnieje zmienność co do tych wzorów w UV. Gdyby kogoś to interesowało to przesyłam link z prezentacją badań nad zmiennością u słonecznika /są tam też przykładowe zdjęcia/: https://www.youtube.com/watch?v=Y5HhBQRtt_w

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia uliczna vs Fotografia Ślubna - różnice i podobieństwa.
    By cranium84 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-04-2020, 08:15
  2. Fotografia Miesiąca - Fotografia Roku: Prolog.
    By OjTam in forum Fotografia miesiąca
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-01-2019, 20:10

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •