Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Post SIGMA 56/1.4 C DC DN również do Fuji

    Hej,

    jako, że zbliża się dużymi krokami premiera sprzedażowa nowych szkiełek Sigmy z mocowaniem Fuji X przybliżę Wam jedno z zapowiedzianych szkiełek, mianowicie 56/1.4 z serii Contemporary. Obiektywy z mocowaniem FX będą u nas dostępne w sprzedaży już na początku kwietnia, cena ustalona na tytułowy model to 1890 zł. Oczywiście nie są to konstrukcje nowe - zarówno 56 jak i również 16 i 30mm są już od paru lat w sprzedaży z mocowaniem Sony E a także m43 i Canon M. Niniejsza recenzja powstała w większości na podstawie obiektywu z mocowaniem FE, aczkolwiek w wersji Fuji nie różnią się praktycznie niczym, ani optycznie, ani jak się okazuje mechanicznie. Miałem już do dyspozycji egzemplarze przedprodukcyjne z mocowaniem Fuji i mimo uwag dystrybutora, że jest tam jeszcze testowy firmware nie zauważyłem żadnych problemów z AF.










    Na początek króciutko o budowie i parametrach - szkiełko jest naprawdę małe i lekki. Zaprojektowane pod matryce bezlusterkowe waży ledwie 280g i ma średnicę filtrów 55mm. 9 listków przysłony ma gwarantować ładne kołowe rozmycie punktów świetlnych również po domknięciu. W zestawie znajdziemy również osłonę przeciwsłoneczną (która przyda się , jeśli nie chcemy złapać brzydkiej flary przy świetle bocznym). Całość - jak na japońską produkcję przystało - dobrze spasowane, wykonane z należytą starannością. Obiektyw jest również uszczelniony od strony bagnetu, co w tej klasie cenowej nie jest obowiązkiem. Zatem wszystko tip-top bez wpadki. Choć w sumie przydałby się przełącznik AF/MF i tyle z moich uwag.





    Sigma przyzwyczaiła nas, że ich nowe konstrukcje w zasadzie nie notują większych wpadek. Nie inaczej jest i tym razem, aczkolwiek to już wiedziałem na przykładzie zdjeć z Sony. Obiektyw jest pieruńsko ostry w centrum kadru już od przysłony 1.4 oraz naprawdę przyzwoicie ostry na brzegu kadru.


    Najlepiej będzie, jak sami to zobaczycie:


    http://www.kubacichocki.pl/test/sigma56dc/ostrosc.jpg




    W zasadzie nie mam też większych uwag do pracy pod światło. Obiektyw nie gubi kontrastu, trudno też o złapanie jakichkolwiek blików czy flar. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy światło (np. słońce) wpada z dużego kąta i nie mamy osłony przeciwsłonecznej - wtedy możemy w kadrze złapać niezbyt sympatyczną "łunę".










    Winietowanie - tutaj rewelacji nie należało się spodziewać - zwłaszcza przy tych gabarytach obiektywu i jego parametrach. Na f/1.4 winietowanie jest wyraźne, aczkolwiek nie ma też jakiegoś wielkiego dramatu. Przy f/4 winieta już w zasadzie jest skorygowana.





    Największa i chyba jedyna wpadka optyczna jaką zaobserwowałem to dystorsja. Niestety obiektyw mimo standardowej ogniskowej notuje dość wyraźną "poduszkę" - więc jeśli zależy nam na prostych krawędziach w kadrze będziemy musieli posiłkować się korekcją dystorsji. Producenci jednak jak już zauważałem wcześniej przykładają mniejszą wagę do korekcji dystorsji, co ja uważam za wadę,zaś oni tłumaczą się łatwym skorygowaniem problemu już z poziomu aparatu. No cóż.













    Kończąc dywagacje na temat optyki - obiektyw bardzo przyjemnie rozmywa tło, ma dość przyjemną plastykę i naprawdę jest bardzo kontrastowe. Nie zauważyłem tendencji do występowania aberracji chromatycznej w kontrastowych miejscach. 9-listkowa przysłona jest lekko zaokrąglona, nieostrości w punktach świetlnych zachowują okrągły kształt po przymknięciu do 2.0, na 2.8 widzimy już kanciasty kształt 9-kąta.








    Kilka słów o AF. Przede wszystkim jest naprawdę celny. Działa również na wykrywanie twarzy i oka - uczciwie mówiąc nie miałem chyba żadnych zdjęć nietrafionych. Jest też niemal bezgłośny - dopiero po zbliżeniu aparatu do ucha słyszymy jakiś szmer pracy silnika. Prędkość - umiarkowana. nie jest to na pewno demon prędkości, ale też nie jest to żółw - ostrość powiedziałbym standardowa.





    Sigma wyceniła swój produkt podobnie, jak poprzedni model z tej serii - cena obiektywu w polskiej dystrybucji to 1890 zł (obiektywy do innych mocowań również od kwietnia będą w tej samej cenie - związane jest to m.in. ze słabym kursem złotówki). Jest to cena jednak wciąż bardzo dobra i z pewnością adekwatna do jakości produktu - biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z obiektywem o walorach optycznych z pewnością powyżej przeciętnej. Szkiełko jest naprawdę przyzwoicie wykonane, jest objęte programem 3-letniej gwarancji (po rejestracji online). Zapewne jesteście ciekawi, jak ma się do Viltroxa 56/1.4, ale pozwólcie, że uzupełnię tą recenzję o zdjęcia porównawcze jak tylko pojawią się już "pełnoprawne" egzemplarze produkcyjne.


    Polecam tradycyjnie pobrać zdjęcia w pełnej rozdzielczości (link na dole).


    ZALETY:


    + bardzo dobra, ponadprzeciętna ostrość już od przysłony f/1.4
    + bardzo dobry kontrast i kolorystyka
    + dobra jakość wykonania i uszczelnienie bagnetu
    + dość cichy i celny napęd AF
    + przyjemne rozmycie tła
    + w zasadzie brak widocznej aberracji chromatycznej
    + rozsądnie skalkulowana cena
    + 3 letnia gwarancja


    WADY:


    - dystorsja powinna być lepiej skorygowana
    - winietowanie na f/1.4
    - bez osłony potrafi złapać flarę przy bocznym świetle

























    duże: http://www.kubacichocki.pl/test/sigma56dc/full.zip
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    używam całą trójkę z m4/3 i odnośnie af to przy bardzo kiepskich warunkach potrafi nie ustawić ostrości, w tych samych warunkach panasonic 42,5 nie ma problemów i to w zasadzie jedyna wada jaką ja zauważyłem
    Ciekawostka, 56, jest najmniejszy, 30 średnia, a 16 bardzo duża , bardzo szkoda, że nie mają jednakowego rozmiaru mocowania filtra
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    No jestem ciekaw, jak ten obiektyw się sprawdzi w bezpośrednim porównaniu do XF 56/1.2
    Trzeba poczekać aż np. Xing Liu zrobi jakieś 1:1 porównanie, jak np:
    https://www.youtube.com/watch?v=vwRwF1Gx9XM
    Które to porównanie dało jasno do zrozumienia, że na próżno szukać tej mitycznej "magii" z XF 35/1.4 o której tak wiele osób wspomina
    Dlatego też od razu kupiłem XF 33/1.4 bo mam baaaaaaardzo złe wspomnienia z obiektywami w których ustawienie ostrości odbywa się poprzez przesuwanie całego układu soczewek i tubus wystaje poza obrys szkła (czyt. stary Canon EF 50/1.4, który 2x wysyłałem do serwisu po wymianę układu AF)

    Zdjęcia przykładowe z Sigmy 56/1.4 wyglądają obiecująco, chociaż jak przeglądałem sample na flicker czy 500px to jakoś specjalnie nic mnie nie rzuciło na kolana, tak jak niektóre zdjęcia z XF 56/1.2 które znalazłem na w/w portalach.
    Może to kwestia kolorów w Fuji? .. w końcu wszystkie sample z Sigmy 56/1.4 dostępne w sieci są albo z Sony albo z Canon.
    Nie wiem, ciężko powiedzieć - dlatego jestem ciekaw bezpośredniego porównania (bo nie ukrywam, że foty z XF 56/1.2 bardzo często przykują moją uwagę, kiedy nawet nie wiem że to są zdjęcia z tego szkła)
    Ostatnio edytowane przez BeatX ; 01-04-2022 o 17:13
    Fuji X-S10 | XF 16/1.4 | XF 33/1.4

  4. #4

    Domyślnie

    Fuji rozpieszcza pierścieniem przysłony na obiektywie, powrót do obiektywu bez tego pierścienia i kręcenie pokrętłem funkcyjnym to dla mnie zauważalny problem - chyba, że ma się wszystkie obiektywy bez pierścieni - Sigmy, Tokiny, Viltroxy ... ale jak już ma się kilka z pierścieniem to przyzwyczajenie robi swoje.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  5. #5

    Domyślnie

    Dla mnie te testy Xing Liu mają tyle wspólnego z 1:1, jak śledź po japońsku z Japonią. Mam zupełnie odwrotne odczucia. Viltroxy pod światło kiepsko sobie radzą. Do porównań wybiera zdjęcia lepsze z Viltroxa, a z Fuji często słabsze z ewidentnie nie trafioną ekspozycją. Jak taki "kozak", to niech zrobi dokładnie takie same kadry w takich samych warunkach, a tak... te porównania są mocno subiektywne. Sam się połasiłem na Viltroxa 23 mm. Niezłe szkło, ale obrazek szału nie robi. Z 35 mm mam dwa szkła Fuji. WR f/2.0 i starą f/1.4. Fakt, taki X-T20 męczy się z tym szkłem, ale już X-T3 daje radę. Oczywiście nie jest to szybkość wersji ciemniejszej uszczelnionej, ale obrazek daje fenomenalny, porównywalny z analogami. Może magicznym szkłem nie jest, ale jeśli istnieje mityczna plastyka, to ten obiektyw ją ma.
    Sigma, jak to Sigma daje radę. Osobiście czekam na jasny, przystępny cenowo zoom, który jest w zapowiedziach. Jeszcze przydałoby się szkło typu 10-20 od Sigmy na Fuji.
    GFX 50S mk II, EOS RP
    Time is meaningless, and yet it is all that exists.

  6. #6

    Domyślnie

    Być może tą sigmę 16 kupię.
    Do 16mm filtr polaryzacyjny będzie ok? Nie będzie czarnych rogów?

  7. #7

    Domyślnie

    za nim kupisz to przetestuj, wtedy podejmij decyzję
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  8. #8

    Domyślnie

    Wszystko wskazuje na to że optycznie te Sigmy zrzucą z piedestału xf16/1.4 oraz xf56/1.2 jeśli tylko przeboleć brak pierścienia przysłony. https://www.szubinski.pl/obiektywy-sigma-x-mount/
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Również polałem ...
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 16:27
  2. mam 50/1,8D... czy kupić również 85/1,8D?
    By pawel777 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 06-04-2010, 16:39
  3. [ Portret ] Ola również :> PARADIZO
    By borkovitz in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 03:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •