Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 45
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kamc Zobacz posta
    Dzięki wszystkim za pomoc. Dużo już mi się rozjaśniło.
    Z Sigmy 18-35 1.8 na pewno już rezygnuje.

    Podsumowując wymienione obiektywy:
    -sigma 17-50 2.8 będzie najlepsza w kategorii jakość obrazu /cena ale gorzej z trwałością,
    -nikkor 16-80 najepszy ale sporo droższy,
    -nikkor 16-85 i pozostałe z tej firmy - trochę gorszy obraz ale lepsza jakość i trwałość?

    A jeśli chodzi o stałki to która będzie bardziej uniwersalna? 50 1.8 czy 85 1.8? Mam na myśli zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach właśnie np z rodzinnych imprez? Wydaje mi się, że 50 ale może się mylę.

    I jeszcze zastanawiam się nad body D7100, D5500 i D5600
    Miałem D7100 i ciągle jeszcze mam Sigmę 17-50 (choć już nie mam jej do czego podpiąć). D7100 to dość problematyczny aparat. Wiem, że zazwyczaj budżet nie jest z gumy, ale poważnie zastanowiłbym się czy nie dopłacić do D7200, który ma znacznie mniej wad. Sigmę kiedyś mocno polecałem, ale to szkło moim zdaniem nie wytrzymuje próby czasu. Mój nie wytrzymał głównie ze względu na upadki, ale już wcześniej zaczął niedomagać. Poza tym na 17mm w moim egzemplarzu, ale z tego co pamiętam to dość częsta przypadłość, słaba była jakość obrazka na brzegu klatki. Nawet po lekkim domknięciu mocno się to nie poprawiało. Za to plastyka jak na tak mały obiektyw całkiem przyzwoita. Czego niestety nie da się powiedzieć o wielu kitach Nikona, nawet tych droższych (wyłączając N17-55) Płaci się za nie mało lub całkiem sporo, ale za każdym razem obrazek niezbyt ekscytujący. Choć poprawny. Ja z tych, które wymieniłeś zdecydowanie wybrałbym Sigmę 18-35, którą skreśliłeś. Rewelacyjny obrazek, przyjemnie się na to patrzy. Do tego z czasem dokupiłbym stałkę 50/1.8 lub 85/1.8. Nawet wersję na śrubokręt. I masz wysokiej jakości uniwersalny zestaw, do tego jasny. Szklanej kuli nie mam, ale całkiem możliwe, że kiedyś i tak skończysz z podobnym zestawem, ale wcześniej przerobisz masę gorszych optycznie szkieł i stracisz na ich odsprzedaży. Czas, pieniądze lub obie te rzeczy.

    PS Gdy już sobie kupisz jakiś aparat z mocowaniem F to moją Sigmę mogę ci oddać za darmo jeśli chcesz (tylko zerknę wcześniej gdzie ją schowałem i czy pająki jej nie pożarły), sprawdzisz czy ci odpowiada zakres ogniskowych, szybkość afu czy np. plastyka. Reszty nie sprawdzisz, bo niestety obiektyw za bardzo styrany, z rysą na przedniej soczewce więc optycznie nie jest w stanie oddać tego co prezentuje mniej dobity egzemplarz oferowany z drugiej ręki lub nówka.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 18-03-2022 o 12:32

  2. #22

    Domyślnie

    @kamc - wysłałem Ci wiadomość na PW. Mam do sprzedania dwa z proponowanych obiektywów

  3. #23

    Domyślnie

    witam,

    Kamc, czy decyzję już podjąłeś, jesli nie a jesteś nadal zainteresowany zestawem d7100 i sigmą 18-35 to napisz priv.
    Z6, D 7100, D80 + 18-35/1.8 + 24-70/4 s, 85/1.8 s, +50/1.8 af-s +70-300vr +SB900 +....

  4. #24

    Domyślnie

    I znowu mam mały mętlik. Sigmy z tematu raczej nie chce bo za duże ryzyko spasowania z body. Chyba, że ktoś ma do sprzedania skalibrowany zestaw.
    Jakie D7100 miał wady, których D7200 już nie ma?

  5. #25

    Domyślnie

    Dzień dobry, przyszedłem włożyć kij w mrowisko

    Cytat Zamieszczone przez kamc Zobacz posta
    Witam,

    Po dłuższej przerwie chciałbym wrócić do fotografii. Mój pierwszy prawdziwy sprzęt od którego zacząłem i na nim się zatrzymałem to Pentax k100d + obiektyw Pentax DA 18-55.
    Teraz chciałbym kupić coś wyraźnie lepszego i zastanawiam się nad zestawem jak w temacie.
    Siema!
    Czego brakowało Ci w dotychczasowym aparacie i jakie masz oczekiwania od "nowszego", w jak dużych pomieszczeniach planujesz fotografować, jak rozkłada się procentowo to, co chcesz fotografować ? Jakie krajobrazy lubisz fotografować?

    Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu używanego?
    Jeśli masz możliwość osobiście i wiesz na co zwracać uwagę, to można zrobić dość obszerną listę, z którą sobie można poradzić przy odpowiednim podejściu
    Zazwyczaj sprzedający dość obszernie opsuje, jeśli są jakieś problemy, ale jeśli nie pisze nic, albo pisze wymijająco.... to tutaj albo trzeba uważać, albo zrezygnować.
    Na co można zwrócić uwagę na miejscu...

    Na stan wizualny, który mógłby sugerować intensywne wykorzystywanie w trudnych warunkach, pęknięcia, przebieg w ilości zdjęć, to, do czego był aparat wykorzystywany, sposób działania przycisków, czy nie są zalepione brudem, czy reagują, ocenę przylegania obiektywu do bagnetu, czy wchodzi ciasno, czy lekko, czy może lata jak flaga na wietrze , zerknąć w środek czy nie ma jakichś uszkodzeń w okolicach matrycy, rys, otarć sugerujących nieprawidłowe działania, czystości wnętrza obiektywu, luzy, dziwne i nierówne opory w działaniu pierścieni obiektywu, styków mikroprocesorowych (czy prawidłowo wystają, uginają się pod naciskiem), popychaczem przysłony zachowanie oporu i ruch listków, działanie przełączników obiektywu, stan baterii w menu, dopytania o wady ukryte, sprawdzenie funkcjonalności, których sprzedający nie wykorzystywał (np działanie gorącej stopki jeśli będziesz planował używanie lampy np) Ocena działania wyjścia microusb (czy aparat widać na kompie po podpięciu przez USB) ), slotu na karty sd, czy wskakuje bez oporów i czy wszelkie klapki zamykają się i otwierają prawidłowo. Sprawdzenie, czy działa wbudowana lampa, jeśli aparat ją sposiada. Postrzelanie paru zdjęć i ogólnej oceny trafności na różnych ogniskowych.

    Jeśli kupujesz zdalnie, to podpytać można sprzedającego o te tematy a potem w miarę umiejętności/możliwości zweryfikować.


    Tak więc jak widzisz, można coś tam posprawdzać (warto mieć ze sobą przynajmniej laptopa ), wiadomo, można i więcej, ale nie chcę, żeby wyszło, że przeginam w drugą stronę :]
    Tutaj nie chodzi o to, żeby molestować sprzedającego, ale, żeby istotne dla siebie tematy mieć z głowy od razu podczas zakupu i nie znęcać się później nad sprzedającym, że coś nie działa tak jak chciałem, bo np nie sprawdziłem, a myślałem, że to bedzie działać jednak inaczej. Przy okazji można odsiać ziarno od plew (piszę o portalach aukcyjnych, bo u nas na giełdzie i forum są spoko ludzie i im akurat bym ufał), bo choć większość osób jest uczciwa, to znaleźć się może nieuczyciwy.
    To nie są zabawki za 50 zł, tylko sprzęt za kilka tysięcy, jak ktoś nie szanuje pieniądza to nie zrozumie, ale jak z trudem pracowałeś na wydatek, to w ten sposób choć odrobinkę zwiększasz szansę na sprzęt, który podziała dłużej... jednak wiadomo, to jest mechanika/elektronika i w nowym aparacie może coś paść, musisz mieć też świadomość, że może się coś popsuć ale przynajmniej nie będziesz mieć sobie niczego do zarzucenia, że nie sprawdziłeś i wiesz, że działało ...

    Lepiej kupić cały zestaw od jednego sprzedawcy czy mogę osobno kupić body i osobno obiektyw?
    Osobno wychodzi wyraźnie taniej ale podobno bywają problemy z ostrością i trzeba robić kalibracje.

    Nie ma tu chyba jednoznacznej odpowiedzi, to wszystko zależy od zestawu i sprzedawcy , czy sprzedający deklarował, że obiektyw np był kalibrowany, czy np, że nie kalibrował ale wszystko gra ok, albo, że wystarczyło, że użył mikrokalibracji. Jeśli nic nie pisał w tym temacie, to warto podpytać.
    Najczęściej nie ma takiej potrzeby, ale w sigmach zdarza się to zdecydowanie częściej niż np w Nikkorach. Tak czy inaczej nie demonizowałbym, ja nie musiałem żadnego obiektywu sigmy kalibrować w serwisie, sigma 17-50 po czasie się troszkę rozjechała, ale mikrokalibracja w body wystarczyła.
    Wg mnie możesz jak najbardziej kupować oddzielnie, po upewnieniu się o ewentualnej możliwości zwrotu/gwarancji rozruchowej, lub ustaleniu sensownej ceny, mając na uwadze prawdopodobną potrzebę kalibracji w serwisie.

    18-35 jak każdy Art ma też możliwość skalibrowania przez USB docka, więc dobrze jest mieć lub mieć możliwość jego wypożyczenia (np cyfrowe rent), albo spotkania się z kimś, kto ma i pomoże za tabliczkę czekolady

    Przy zakupie używanej sigmy też jest darmowa kalibracja u producenta?
    Nie, chyba, że obiektyw jeszcze jest na gwarancji.

    ........


    18-35 jakościowo jest bezkonkurencyjny. Podobnie jak świetny jest 50-100 F1.8
    Ale ma swoje wady i trzeba się go troszkę nauczyć.
    Wiadomo, że też nie ma stabilizacji, więc trzeba pilnować czasów fotografując z ręki. Choć przy tych ogniskowych i jasności to nie jest duży kłopot.
    Kontrast spada mocniej pod światło, myszkuje w ciemnicy i pod słońce, czasem potrafi nie trafić pomimo potwierdzenia ostrości. Pod kątem trafiania i łapania af w trudniejszych warunkach tańsza sigma 17-50 lepiej się sprawuje a ostrością nie odchodzi szczególnie mocno. Daje mniejsze flary/bliki. No i trzeba uważać podczas trzymania, żeby nie blokować pierścienia podczas ostrzenia.
    Potwierdzam też, że z kolei z czasem rozjeżdża się i wymagana jest mikrokalibracja no i standardowo luzuje się osłona przeciwsłoneczna.
    Zastanawiałem się czy mojej 17-50 nie sprzedać, ale idealnie spisuje mi się na spacer zoom z rodziną i raczej zostanie ze mną do jego lub mojej śmierci ?


    Ze stalek, to raczej 35 i 50. w zależności od przestrzeni, w której się znajdujesz, do 85 to już trzeba mieć spore odejście od fotografowanego obiektu
    Wspomniałeś o makro, to tutaj można by pomyśleć o jakiejś stałce, 60/90/105 w późniejszym czasie.
    Ale tutaj ja bym poczekał, kupił zooma i najpierw się nacieszył i jednocześnie określił, na których ogniskowych pracuje mi się najlepiej i które wykorzystuję najczęściej.
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  6. #26

    Domyślnie

    ja bym poczekał, kupił zooma i najpierw się nacieszył i jednocześnie określił, na których ogniskowych pracuje mi się najlepiej
    a mówiłem to mnie pociśli że ee kitowe, fuj
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  7. #27

    Domyślnie

    No, ale ja piszę o zoomie 17-50, ew 18-35.
    Zestaw KIT z 18-105 AF-S, miałem i nawet nie będę się wypowiadał, ot taki obiektyw na okazjonalne zrobienie zdjęcia szyszki, jak z niego przesiadłem się na 17-50 to poczułem się jak król i nagle miałem wszystkie zdjęcia trafione, a różnicą w ostrości jarałem się z pół roku i jakieś 10 000 klapnięć. Ale to było lata temu i nie ważne
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  8. #28

    Domyślnie

    Z obiektywami ogólnie jest tak, że najlepiej kupić jak najszybciej jak najlepszy Zaczynanie od "półśrodków" i tak skończy się tym, że je za chwilę sprzedasz i kupisz lepszy.

    Jak masz fundusze to teraz jest bardzo dobry czas na zakupy lustrzanki i obiektywów. Dziki pęd wszystkich na bezlustra powoduje, że ludzie wyzbywają się desperacko starszych sprzętów (widać choćby po wątku, gdzie już pojawiły się oferty sprzedaży). Z drugiej strony w niepewnych czasach niewiele osób kupuje więc tym bardziej można ostro negocjować ceny w dół

    Z w.w. uważam, że wynika też mądrość by nie kupować "byle czego" bo póżniej to Ty zostaniesz ze sprzętem, którego nikt nie chce kupić w sensowych pieniądzach
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  9. #29

    Domyślnie

    Nigdy nie byłem zwolennikiem używanego sprzętu, jak nie miałem kasy to sobie cierpliwe zbierałem. W obecnych czasach nie pchał bym się już w lustro dozbierał bym kasy i zakupił jakiś sensowny zestaw bezlustra.
    Ja masz mały budżet to pomysły ja wyżej post są dobre ale nie realne bo dobre szkła kosztują majątek. Prawda jest tak że do zwykłego codziennego fotografowania amatorskiego wystarczy sprzęt z niższej półki taki jak pisałeś D7100.
    Ja polecam wspomniany obiektyw SIGMY 17-50 2,8 mam egzemplarz który używam na co dzień od ponad 10 lat tulipan przyklejony na taśmę ale dalej robi fajne zdjęcia bardzo uniwersalny i do DX nic lepszego za rozsądne pieniądze nie znajdziesz.
    Co do porady w zakresie używanego sprzętu zwrócił bym uwagę na ogólny stan ważny przebieg myślę że nawet koło 100 tys klepnięć w D7100 da jeszcze radę na dalsze 50-100 tys. i stan akumulatora.

    Ps. na D90 zrobiłem koło 170 tys. aparat dałem synowi i padł przy 220 tys. migawka.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Siema!
    Czego brakowało Ci w dotychczasowym aparacie i jakie masz oczekiwania od "nowszego", w jak dużych pomieszczeniach planujesz fotografować, jak rozkłada się procentowo to, co chcesz fotografować ? Jakie krajobrazy lubisz fotografować?

    Siema!
    W dotychczasowym aparacie najbardziej brakowało mi ostrych, nieporuszonych zdjęć przy sztucznym oświetleniu domowym. Ze zdjęć w dobrze nasłonecznionym dniu byłem zadowolony. Poza tym wiadomo - mała rozdzielczość zdjęć. 6Mpix to trochę mało.
    Ogólnie nie jestem bardzo wymagający ale jeśli jest forum to chcę posłuchać rad doświadczonych użytkowników

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zakup używanego aparatu Nikon D850
    By KarolM in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-04-2021, 13:37
  2. Nikon D7200 - zakup na ebay
    By Klayd in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-09-2017, 20:53
  3. Nikon d3100-zakup używanego sprzętu
    By Lolek2609 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-08-2016, 21:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •