Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28
  1. #11

    Domyślnie

    Moja rada z doświadczenia, przymknij do 2,8 i zarówno głębia jak i iso powinno być ok, czas 1/80 lub mniej jak się uda.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  2. #12

    Domyślnie

    Należy też unikać przysłon większych niż 11 na FX i 8 na DX. Dlaczego? Odpowiedź jest tutaj. https://forum.nikoniarze.pl/threads/...-fotograficzne

    A tutaj wyjątek na zasadzie "mniejsze zło" https://forum.nikoniarze.pl/threads/...B%C4%87-obrazu
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #13

    Domyślnie

    Harb tę zasadę łamie IMO nagminnie.
    EDIT - ale akurat F11 używa często.
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 14-03-2022 o 13:16
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #14

    Domyślnie

    Ustaw f5.6-f7.1 i po prostu szukaj ciekawego tematu.
    No to wracamy do podejścia małpkowego . Uważam że po to pambuk dał nam przysłony abyśmy z nich mądrze korzystali. I taki jest mój cel, bo chcę zrozumieć tak jak wszystko do tej pory, tak namacalnie.

    Po prostu zacznij używać trybu A.
    To mój główny oręż w walce o dobry obrazek . Czasami uciekam się do M, ale to zwykle kiedy chcę zrobić coś konkretnego jak np księżyc czy IR.
    Co po tym skoro aparat "na czuja" dobiera światło, bo przecież nie przymyka przysłony kiedy kadruję, a jednak proponuje dobre ustawienia.

    Proponuję, poczytać co to jest głębia ostrości i jakie czynniki mają na nią wpływ.
    Proponuję przeczytać mojego pierwszego posta w którym jasno opisałem że nie mam problemu z teorią, tylko ze zwizualizowaniem efektu przed zrobieniem zdjęcia.

    Technikalia w fotografii to nie żadna filozofia
    Zgodzę się Tylko potem z głową pełną technikaliów zdzieram buty targając 1.5kg frotkę, klacam w pocie czoła żeby wieczorem przekonać się że każde jedno zdjęcie mogę wrzucić do kosza.
    @poste jeszcze takie pytanie mnie naszło, nie do końca w temacie, ale skoro juz nawiązałeś to rozwinę.
    Zmieniając ISO dobrać czas
    Jeśli mam dobrze oświetloną scenę i akceptowalny czas, to jest sens wychodzić poza ISO 100? Ostatnio jak byłem na rajdzie samochodowym to wszystko robiłem na ISO800 (zależało mi na krótkim czasie by mrozić koła, tak wiem wiem błąd ;P), oglądając potem na kompie no nie mogłem skupić sie na treści bo wszystko mi szumiało. I znowu - wiem że nie produkuję plataków 16m * 9m i że "w byle fotoszopie mogę odszumić", no ale jaki jest sens klepania zaszumionych zdjęć żeby potem je odszumiać?
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Harb tę zasadę łamie IMO nagminnie.
    EDIT - ale akurat F11 używa często.
    Wiem. Robiłem z nim foty. Ale on to robi świadomie w krajobrazach. Mi osobiście rozmyty pierwszy plan nie przeszkadza.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Tylko potem z głową pełną technikaliów zdzieram buty targając 1.5kg frotkę, klacam w pocie czoła żeby wieczorem przekonać się że każde jedno zdjęcie mogę wrzucić do kosza.
    A z jakiego powodu zdjęcia były złe? Wątpię czy to z powodu złej przysłony (chyba że za duża).

    Jeśli masz ostrą np. głowę, a chciałbyś mieć całość, to faktycznie za mała GO i trzeba domknąć.
    Jeśli zdjęcie jest poruszone, to zapewne przysłona była za duża, co spowodowało wydłużenie czasu.
    Jeśli zdjęcie jest ostre w innym miejscu, to AF nie trafił. Nie ma to nic wspólnego z przysłoną.
    Jeśli całe zdjęcie jest mydlane, ale nie poruszone, to: albo jest za duża przysłona i wyłazi dyfrakcja, albo jest za duże ISO i odszumianie.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #16

    Domyślnie

    IMO najważniejszą informacją z symulatora GO jest wiedza jaką GO masz do dyspozycji dla danej przesłony, dla danego obiektywu.
    Jak dla mnie na początek - 1.8-2.8 - portreciki z małą GO, 4-8 uogólnione zdjęcia sytuacyjne, 11 - krajobrazy, zdjęcia na którym ważny jest kontekst.
    + świadomość co się wydarzy, kiedy brak światła zmusi cię do maksymalnego otwarcia obiektywu.

    Serdecznie polecam na YT cykl Bryana Petersona "You keep shooting" https://www.youtube.com/watch?v=k9z4...07CCF3F5186201.
    Bardzo dobrze opowiada m.in. o doborze przysłony, czasu naświetlania, kompozycji...
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #17

    Domyślnie

    ale to najpierw trzeba sobie powiedzieć co fotografuję i kiedy oraz co chcę uzyskać
    jak fotografuję w nocy czy ciemnych warunkach a chcę mieć krótsze czasy i w miarę niskie iso to wiadomo że f/2,8 ustawiam
    jak fotografuję krajobraz w dzień to ustawiam 5,6 czy ile tam dany obiektyw ma żeby mieć najwyższą jakość (patrz wykresy na np. optycznych czy innych portalach)
    jak fotografuję wieczorem i chcę mieć "gwiazdki" na lampach to f/16,18,22 ale wiem że wtedy statyw się przyda bo czas się wydłuża
    a jak jestem w terenie i chcę mieć zwierzaka wyodrębnionego z tła to f/2,8 i celuję AF na niego żeby był ostry (przy większych odległościach mały zwierz prawie cały będzie ostry)
    jak podchodzisz do kota bliżej to wiadomo, że głębia ostrości ci się zawęża i masz wtedy szansę zrobić f/4 a nie f/2,8 żeby złapać całą jego głowę w GO a tło i tak będzie w miarę rozmyte
    makro to inna bajka
    oczywiście trochę doświadczenia w tym trzeba pozbierać, obeznać się z obiektywem i odległościami różnymi do fotografowanego obiektu
    potem lecisz schematem, bez zastanawiania się za bardzo
    Ostatnio edytowane przez notdot ; 14-03-2022 o 14:06
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Tylko potem z głową pełną technikaliów zdzieram buty targając 1.5kg frotkę, klacam w pocie czoła żeby wieczorem przekonać się że każde jedno zdjęcie mogę wrzucić do kosza.
    Jeśli dobrze mi się zdaje jesteś na początku tej zabawy. Nikt nie mówił, że będzie lekko a efekty od razu na pierwszym plenerze. Poza tym każda nieudana fota przybliża Cię do tej idealnej
    Szczęściarz-półtorakilowa frotka...
    P.S Jestem ze starej szkoły. przerobiłem wiele statywów. Im cięższy, tym mniej rozczarowań wieczorem przy przeglądaniu fot.
    Ostatnio edytowane przez maniak666 ; 14-03-2022 o 14:41

  9. #19

    Domyślnie

    A z jakiego powodu zdjęcia były złe? Wątpię czy to z powodu złej przysłony (chyba że za duża).
    Odbiegamy trochę od tematu, ale przyznam się bez bicia że chyba w tym konkretnym wyjściu zawiódł obiektyw, a konkretnie brak kalibracji body do niego.
    W zasadzie wszystko robiłem Tamronem 16-300, tym od tajemniczo niedziałającego napędu PZD.
    (mam nadzieję że nie znajdą się nigdy te zdjęcia w forumowej galerii co to się wyświetla na pierwszej stronie ).

    1. Fota z kategorii do kosza:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MOS_1648.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	3,56 MB
ID:	60951
    Uproszczę: F=300, f=6.3, s=1/500

    Pomyślałem "no tyle oglądałem i czytałem o hiperfokalnej, pora przymknąć żeby potem zobaczyć jak zmieniła się ostrość"

    2. Cyk, kolejny kosz xD
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MOS_1657.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	3,50 MB
ID:	60954
    F=200, f=9.0, s=1/200

    Pisząc tu z Wami w międzyczasie przetrzepałem internety i trochę forum (słabo mi tu idzie szukanie przyznaję) i dotarłem do zakamarków pod tytułem "mikokalibracja". O ile wcześniej rzuciłem okiem tak teraz zagłębiłem się w temat no i wydaje mi się że tego potrzebuję do tego obiektywu. Poniższe dwa zdjęcia były wykonane ze statywu, z AF na "środek".

    3. Detekcja fazy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MOS_1686faza.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	3,43 MB
ID:	60952

    4. Detekcja kontrastu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MOS_1687kontrast.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	3,59 MB
ID:	60953

    i ja wiem ze to szkło nie jest nawet średniopółkowe (wyłażą kolory jak diabli, no chyba że przymknę, to jest znośnie, jest miękkie od 200mm), ale ten fabryczny brak jakości w połączeniu z brakiem ostrości podkopał moją wiarę we wszystko. Serio wczoraj się styrałem po tym Świerklańcu, jeszcze jak debil z ze statywem bo "może będzie co zielonego to fajne IR wyjdą" i oczywiście "gdzie testować równie gównianego lustrzanego Samyanga niż na statywie przy mocnym oświetleniu". Wracam na chatę, patrzę na moje dzieła i mam ochotę wystawić wszystko za 200zł i odzyskany kapitał z nietrafionej inwestycji spieniężyć w butelkę jakiegoś soku z gumijagód.

    Tymbardziej miałem mindfucka bo przecież na każdym ujęciu aparat mi potwierdzał "ja dobre synek, sam mosz kropka, klackej bo ci kaczor odpływa" więc skoro na wstępie( błędnie) wykluczyłem AF jako źródło problemów to została mi przysłona.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    @poste jeszcze takie pytanie mnie naszło, nie do końca w temacie, ale skoro juz nawiązałeś to rozwinę.

    Jeśli mam dobrze oświetloną scenę i akceptowalny czas, to jest sens wychodzić poza ISO 100?
    Nie ma sensu wychodzić poza ISO100, chyba że da się zmniejszyć

    Pytasz ogólnie o krajobraz, itd, a potem przechodzisz do teleobiektywu. Zastosowanie tele w krajobrazie jest trudniejsze bo GO jest płytsza i trzeba świadomie ustawiać, gdzie ma być punkt ostrości.

    Napisałem o tym zakresie przysłon, bo jest najbardziej uniwersalny. Oczywiście nie zawsze tak się da, ale póki pewne rzeczy nie wejdą w nawyk, proponuję właśnie mieć ustawione np. to f6.3 i potem zmniejszać lub przymykać w zależności od pomysłu na zdjęcie, światła, ISO, itd. Do ludzi mniejsza, do krajobrazów większa. To nie ma nic wspólnego z fotografowaniem małpką.

    Jeśli obiektyw jest mydlasty, to trzeba go mocniej przymknąć, czasem pomoże, czasem nie. Kiepski obiektyw to taki, gdzie niewiele wykadrujesz bo wyjdzie mydło.

    1/200 do ptaków to trochę długi czas ze względu na drobne poruszenia, wiatr ale i ogniskową i mikro drgania aparatu. Czasem wyjdzie, czasem nie.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak radzicie sobie z deszczem/śniegiem?
    By rafal1980 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 17:45
  2. 85mm 1.4 - Jak radzicie sobie z przekadrowaniem???
    By sympatex in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 04-01-2008, 01:01
  3. B/W; Cz/B - jak sobie radzicie
    By admin in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 16-02-2007, 19:34
  4. jak sobie radzicie z niedoświetleniem w D70s?
    By Samuel Trautman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 25-08-2006, 22:45
  5. ognisko - jak sobie radzicie?
    By wasia in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-12-2004, 13:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •