Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Winieta na granicy niebo - obiekt

    Fotografując kontenery zauważyłem, że tam, gdzie tłem było niebo, na niektórych kontenerach widać swego rodzaju winietę. Zdjęcia z załączników są po delikatnej obróbce w nikon nx-d, ekspozycja, temperatura, winieta, natomiast na dziewiczym rawie również to występuje. Chciałbym się dowiedzieć jak nazywa się to zjawisko, czym jest to spowodowane (liczę na trochę konkretniejszą odpowiedź niż tłem), czy są jakieś sposoby zapobiegania temu zjawisku, jak się go pozbyć.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image-r29.png
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	113,0 KB
ID:	60846
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image-r32.png
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	186,8 KB
ID:	60847
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image-r33.png
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	32,4 KB
ID:	60848

  2. #2

    Domyślnie

    Światło pada z góry i chociaż jest rozproszone, to nigdy idealnie równomierne.
    A tutaj masz rant na górze kontenera, który daje jakiś cień.
    Tak to wygląda moim zdaniem, chociaż mogę się mylić.

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje mi się to mało prawdopodobne. O 7 rano w marcu światło nie pada z góry, gdyby nie pełne zachmurzenie, to byłoby widać, że fotografuję stronę naświetloną. Mam wrażenie, że nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi. "Cień" robi się tylko w miejscach, gdzie tłem jest niebo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	60850
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	141,9 KB
ID:	60851
    Na tym zdjęciu jest to niezauważalne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	281,5 KB
ID:	60852
    Z kolei na tym zdaje się, że wychodzi nawet na lewym boku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	302,0 KB
ID:	60853
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	349,1 KB
ID:	60854

  4. #4

    Domyślnie

    A jesteś pewien, że w NX-D widzisz "dziewiczy" RAW? Bo widzę, że masz włączone Active D-Lighting, a NX-D do niby nie ruszanego RAW aplikuje ustawienia aparatu, które w teorii powinny wpływać tylko na JPG. ADL na pewno trochę gasi światła i wyciąga cienie, napisałeś, że sam też korygowałeś lekko ekspozycję (pytanie czy suwakiem od EV, czy poszczególne składowe tj. światła, cienie etc.).

    Sądzę, choć mogę się mylić, że ten efekt to skutek zgaszenia światła na niebie. Odwrotny efekt występuje, gdy wyciągasz cienie z obiektów będących na jasnym tle, wówczas wokół tego obiektu powstaje obwódka jeszcze bardziej rozjaśniająca tło.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie jestem pewien. Jeśli na rawie bez obróbki również to widać, to nie sądzę, żeby sposób w jaki potem bawiłem się ze zdjęciem miał znaczenie aczkolwiek dodałem ekspozycji suwakiem od EV. W linku poniżej znajduje się archiwum z rawem. Domyślam się dlaczego to powstaje natomiast chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej. Konkretnie tego o co pytałem w pierwszym poście. Czym to konkretnie jest, jak z tym walczyć, czy jest to kwestia tylko i wyłącznie warunków, czy komputer za to odpowiada.

    https://eu07.pl/userfiles/23148/DSC_2425.7z

  6. #6

    Domyślnie

    Poznęcałem się trochę nad tym RAWem i nie udało mi się osiągnąć efektu jak u Ciebie, z takim zastrzeżeniem, że ja wywoływałem w Lightroom Mobile, bo nie chciało mi się siadać do komputera Bezpośrednio po otwarciu pliku również takiego efektu nie zauważyłem. Wydaje mi się, że to Capture NX-D coś od siebie dodaje, tylko nie wiem co EXIF nie kasowałem, więc możesz sobie podejrzeć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2425.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	2,05 MB
ID:	60855

  7. #7

    Domyślnie

    Istotnie. W lightroomie również u mnie jest w porządku. Dziękuję za naprowadzenie. Kamień z serca można powiedzieć. Jednocześnie proszę o pomoc gdzie można się tego pozbyć w oprogramowaniu nikona. Przeglądałem różne opcje i jeszcze nie wpadłem na to, co może krzaczyć.

  8. #8

    Domyślnie

    Na początek proponuję wyłączyć w body "Active D-Lighting", bo jest ustawione na Normal, czyli tak "średnio". Być może w NX-D przekłada się to jakoś na Clarity, które daje podobny efekt.
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 09-03-2022 o 09:21

  9. #9

    Domyślnie

    Istotnie. Clarity jest parametrem którego szukałem. Aż mi głupio, że sam na to nie wpadłem. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Podobne wątki

  1. Na granicy lasu
    By Wind Mill in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-10-2019, 15:37
  2. [ Krajobraz ] Na granicy.
    By Pablo 77 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-10-2011, 22:06
  3. [ Portret ] Dom na granicy
    By conik in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 09:35
  4. [ Krajobraz ] Niebo na górze, niebo na dole...
    By titus1 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 23:12
  5. [ Krajobraz ] Na granicy
    By Shooter in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 15-12-2008, 21:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •