Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Chyba Pentacon Sex szukałeś...
    A to nie na ebayu...

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Pytanie jaki jest sens używania NRDowskiego szkła 80/2.8, które rozczaruje ostrością. Najwyżej na plus bokeh. Ale czy nie lepiej jaśniejsze ostrzejsze z AF i bez przelotki? Typu Viltrox 85/1.8?
    Plus cała masa szkiełek 85 na bagnet F, albo kolejne szkiełka na M42 z taniutką przelotką. Jakiś Diaplan czy Trioplan z rzutnika ze stałą przysłoną 2.8 ładniej zamiesza w tle.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Pytanie jaki jest sens używania NRDowskiego szkła 80/2.8, które rozczaruje ostrością. Najwyżej na plus bokeh. Ale czy nie lepiej jaśniejsze ostrzejsze z AF i bez przelotki? Typu Viltrox 85/1.8?
    Plus cała masa szkiełek 85 na bagnet F, albo kolejne szkiełka na M42 z taniutką przelotką. Jakiś Diaplan czy Trioplan z rzutnika ze stałą przysłoną 2.8 ładniej zamiesza w tle.
    Mam 85/1.8 pod Z, moje ulubione szkło.
    Mam też adapter M42 na NikonZ i bawię się czasami pieśniakami.
    Kolega obok przyniósł do pracy właśnie pentacona six z tym obiektywem i chciałbym się nim pobawić... jednak z tego co widzę 200 pln za kawałek rurki to trochę przegięcie
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Jest inne, jedynie sensowne wykorzystanie tego szkła. Ono kryje średni format, nadaje sie więc do zdjęć tilt-shift. Kolega @fafniak kiedyś gdzieś tu dał instrukcje, jak można samemu zrobić tego typu "wynalazek". Byłoby fajnie pozyskać bagnet Nikon Z, reszta to kawałek gumy z jakiejś części samochodowej (nie pamiętam jakiej).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Mam 85/1.8 pod Z, moje ulubione szkło.
    Mam też adapter M42 na NikonZ i bawię się czasami pieśniakami.
    Kolega obok przyniósł do pracy właśnie pentacona six z tym obiektywem i chciałbym się nim pobawić... jednak z tego co widzę 200 pln za kawałek rurki to trochę przegięcie
    Próbowałeś poszukać P6 -> M42? Logika mówi, że powinny być tanie, bo takie te mocowania istnieją dłużej niż Z. Może za parę dyszek znajdziesz coś

    Co do Jackowej teorii o rozczarowaniu ostrością... Miałem AF 50/1.8, którego nie używałem, sprzedałem. Nie był rewelacyjnie ostry, ale na pewno ostrzejszy od biometara, którym się obecnie jaram. Ten starodawny, zaśmiecony obrazek ma w sobie to coś. Dziwią mnie takie słowa od osoby, która, o ile dobrze kojarzę, ma sporo starych słoików.

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    odzio, proszę, nie próbuj mi deptać po odciskach. Bo wiem o czym piszę. Ostrość a zaśmiecony obrazek (jak to określasz) to różne cechy obiektywu i ja ich ze sobą nie pomyliłem. Zresztą sam przyznajesz, że niezbyt ostry Nikkor 50 był ostrzejszy od Biometara, czyli przyznajesz mi rację, jednocześnie pisząc na końcu, że sie dziwisz moim słowom. Napisałem na plus bokeh? Napisałem.
    Mam m.in obiektyw Lysioskop z 1893 roku, to najstarszy. Mam też Summara z 1932 r (standard do Leicy ... standard ). Mam Nikkora do wielkiego formatu (8x10 cali). Heliosy, Tessary, Radionary, Industary, Jupitery, mam Pancolara, Pentaxa 50/1.7 Distagona, Sonnara itd itd, nie wymieniłem nawet połowy. I kilkanaście szkieł do Nikonów. Od manualnych staruszków 43-86 (bardzo nieostry) po żylety w rodzaju 200/2 czy Sigmę Art 85/1.4.
    Cała sprawa polega na tym, że względem każdego z nich należy mieć oczekiwania adekwatne do tego co sobą prezentują. Nie być zawiedzionym nieostrościa niektórych, czy oczekiwać od innych, że będą bardzo ostre.
    "Współcześni fotografowie" generalnie rozpatrują obiektywy pod kątem ostrości. Więc jeśli komuś piszę, że szkło nie jest pewnie zbyt ostre, to jedynie zwracam mu uwagę na pewien aspekt, ważny dla wielu. Czy ważny dla niego - nie wiem. Nie zaszkodzi kogoś o tym uprzedzić, by ON nie był rozczarowany. Dla mnie to nie byłoby zaskoczenia. Miałem kiedyś Pentacony a tam ten Biometar był standardem.
    Napisałem też, że szkło nadrabia nieostrość niezłym bokehem (aczkolwiek bokehy są różne i ich podobanie się to kwestia subiektywna).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    S: chłopaki, chciałbym poczuć magię klasycznego muscle car'a, co możecie polecić?
    JZ: chłopie, to dużo pali i ma wspomagania, kup sobie forda transita, tam też są pojemne silniki, a może więcej przewieźć
    W sumie śmiechłem xD

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Raczej założyłbym, że wie co to jest, zwłaszcza, że miał go w rękach
    W sumie to nie wiem co to jest ale chciałbym zobaczyć co potrafi, ot zwykła ciekawość
    Lubię poeksperymentować czasem jak mi coś dzikiego w ręce wpadnie, raz miałem obiektyw z rzutnika krokus i samym tylko przykładaniem do bagnetu fotografowałem... chyba krokusy xD
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 14-03-2022 o 12:23
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    W sumie to nie wiem co to jest ale chciałbym zobaczyć co potrafi, ot zwykła ciekawość
    Lubię poeksperymentować czasem jak mi coś dzikiego w ręce wpadnie, raz miałem obiektyw z rzutnika krokus i samym tylko przykładaniem do bagnetu fotografowałem... chyba krokusy xD
    Znaczy, doświadczenie w freelensingu już masz. Spróbuj i tym razem.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Znaczy, doświadczenie w freelensingu już masz.
    Nie mylić z freelancerem
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. biometar 80 f/2.8
    By kh29228 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 30-01-2015, 16:44
  2. Biometar 2,8/120
    By mateoo117 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 18:23
  3. Kiev88 CM a CZJ Biometar
    By norbibxl in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2011, 16:48
  4. Biometar 200/2,8 + SLR , DSLR (DX,FX)
    By leszczo in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-06-2009, 23:45
  5. Biometar 2.8/120mm i d60
    By garnus in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-06-2009, 19:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •