Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Długa seria autoportretów - jak utrzymać kadr?

    Cześć Wszystkim,
    planuję wykonać długą serię prostych autoportretów. Pomysł to statyw, ściana, taboret i ujęcie portretowe.
    Chciałbym uzyskać możliwie identyczną kompozycję, tak aby sylwetka w podobny sposób wypełniała kadr. Będę zmieniał lokalizację a więc i wysokość siedziska będzie różna. Mało tego, w podróży skorzystam z innego statywu, większy wyłącznie w domu. Reasumując, w różnych warunkach chcę uzyskać możliwie podobną kompozycję, kadr na tle ściany robiąc zdjęcie ze statywu.

    Do głowy przychodzi mi jedynie opracowanie wzorcowego zdjęcia, zmierzenie odległości, wysokości itp. i odtwarzanie tego za każdym razem.

    Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jakieś praktyczne porady?

    pozdrawiam,
    Adrian

  2. #2

    Domyślnie

    Tethering - podgląd ujęcia na laptopie/tablecie. Lub, jeśli twój aparat da się sterować z aplikacji mobilnej, wyzwalanie migawki z aplikacji przy podglądzie kadru.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Dokładnie. Jaki masz aparat? Rób zdjęcia używając Snap Bridge - apka Nikona do sterowania aparatem i zrzucania zdjęć na telefon.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Falco Zobacz posta
    Cześć Wszystkim,
    planuję wykonać długą serię prostych autoportretów. Pomysł to statyw, ściana, taboret i ujęcie portretowe.
    Chciałbym uzyskać możliwie identyczną kompozycję, tak aby sylwetka w podobny sposób wypełniała kadr. Będę zmieniał lokalizację a więc i wysokość siedziska będzie różna. Mało tego, w podróży skorzystam z innego statywu, większy wyłącznie w domu. Reasumując, w różnych warunkach chcę uzyskać możliwie podobną kompozycję, kadr na tle ściany robiąc zdjęcie ze statywu.

    Do głowy przychodzi mi jedynie opracowanie wzorcowego zdjęcia, zmierzenie odległości, wysokości itp. i odtwarzanie tego za każdym razem.

    Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jakieś praktyczne porady?

    pozdrawiam,
    Adrian
    Nie robiłem autoportretów ale większe serie zdjęć kulinarnych według wspólnej aranżacji. Wydaje mi się, że podstawą jest to co już napisałeś - odtworzenie geometrii. O ile z aparatem jest to w miarę łatwe (na przykład sznurek z ciężarkiem) o tyle gorzej z siedziskiem bo różne taborety, krzesła mogą wymuszać różne pozycje i nie wiadomo co mierzyć. Podstawowe jest pytanie czy masz kogoś do pomocy?

    Wypracowałbym jakąś metodologię. Musisz utrzymać dwa stałe parametry:
    - odległość aparat - model
    - stały kąt fotografowania (lub po prostu stała wysokość fotografowania względem twarzy)
    Używałbym obiektywu stałoogniskowego oraz poziomicy i dalmierza laserowego. Z wysokości nosa "poprowadziłbym" poziomą linię w stronę statywu. Tak aby padała ona na określony punkt na statywie. Mamy w ten sposób stałą odległość w poziomie i w pionie. Obiektyw należałoby oczywiście w czasie pomiarów mieć zasłonięty.

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć,
    dzięki za pomoc. Wstępnie nie wygląda to tak źle. Mam D750 więc korzystam z aplikacji na telefonie lub komputerze. Efekt jest powtarzalny i jest ok Jako inżynier zmierzę się jeszcze z problemem w sposób bardziej kontrolowany

    pozdrawiam
    AS

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 24-10-2016, 21:20
  2. [ Reportaż ] A droga długa jest...
    By kepih in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-02-2012, 09:56
  3. [ Portret ] trochę psychodelicznych autoportretów
    By sachmet in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 27-11-2011, 16:55
  4. [ Reportaż ] Długa droga
    By dcdead in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-05-2010, 20:44
  5. d2x i długa lufka
    By jurgen in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-11-2006, 14:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •