Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1

    Domyślnie Statyw z Twist Lock czy zaciskami

    Cześć

    Mam pytanie odnośnie wyboru statywu, chodzi mi o blokadę nóg.
    Jak się spisuje zapięcie typu twist lock, nie miałem styczności z takim rozwiązaniem wcześniej.
    Statyw u mnie nie ma lekko, gdyż często użytkowany jest na plaży/morzu i piasek lubi się dostać pomiedzy rurki i zapięcia, do tej pory użytkowałem Velbone Sherpa 750r i jak już miałem problem z rozciąganiem nóg czy zamykaniem zapinek to go rozkręcałem i czyściłem.

    W tej chwili muszę zakupić coś nowego i mam dwie takie opcje:
    z Twist lock: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/staty...aluminium.html

    tradycyjny: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/staty...28a-i-ib2.html

    Bardziej mi odpowiada ten pierwszy ze względu na wysokość ale ma twist lock i nie wiem jak to się będzie spiswać w kontakcie z piaskiem
    Czy te zapinki w drugim linku da się rozkręcić, na zdjęciach są śrubki a cyfrowe.pl twierdzi że nity?

    Ma ktoś może doświadczenie przy takiej specyfice użytkowania: plaża, piasek, woda
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  2. #2

    Domyślnie

    Jak statyw jest przyzwoicie wykonany, markowy to oba rozwiązania są dobre. Zaraz dostaniesz odpowiedzi z podziałem na dwa obozy zwolenników.
    To trochę jak używać filtry UV dla ochrony obiektywów czy nie. Z tym też są zwolennicy i przeciwnicy. Jeśli miałbym się opowiedzieć za którymś rozwiązaniem to dodam, że moje trzy statywy są skręcane, nie lubię zatrzasków.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja odpowiem w zakresie skręcanych nóg. Mechanizm jest zazwyczaj bardziej delikatny niż twist lock. Niektórzy twierdzą że twist jest szybszy, ale dokręcane nogi tez mozna wszystkie sekcje na raz okdręcić. Mi odkręcane nogi sie popsuły. Fakt, że statyw w tani, 500 zł, genesis. Niestety w środku coś sie po kilku latach urwalo i noga wypada. Z twist lock jest lepiej bo wszystko na zewnatrz. Mam teraz manfrotto i twist jest o wiele lepszy.

    Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
    Kiedyś: Nikon D70, Nikon D90, Nikon D7100
    Teraz: Nikon D750 + Tamron 24-70, Tamron 90 macro, Sigma 70-200, Nikkor 50

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Zaraz dostaniesz odpowiedzi z podziałem na dwa obozy zwolenników.
    Z tym to się akurat liczę

    Może się ktoś znajdzie kto twist locka moczy w naszym pieknym morzu i podzieli się doświadczeniem
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  5. #5

    Domyślnie

    do czynienia z twistem mam niewiele - próbowałem chwilę u kolegi (statyw ekonomiczny) i w ogóle mi nie podeszło, miałem rękawiczki i nie wiedziałem czy już jest dobrze dokręcone, czy nie. Choć zakładam, że to kwestia obycia, kolega tego problemu nie miał. W swoim (specjalnie szukałem zatrzasków) mam kolumnę centralną na twiście i też mi się to rozwiązanie nie podoba. Zwłaszcza, że chińczyk słabo gumę podkleił i się czasem obraca na gałce... Zdecydowanie jestem zwolennikiem zatrzasków - da się otworzyć 3 na raz przy rozkładaniu i nigdy nie mam wątpliwości czy noga jest zablokowana czy nie. Zwłaszcza, że gdy kończę zdjęcia na otwartej przestrzeni po prostu otwieram wszystkie zatrzaski, odwracam statyw do góry nogami, zatrzaskuję 3 razy po 3 zapięcia i idę. Jak noga nie wsunie samoistnie pod wpływem grawitacji to od razu widzę, czy to kwestia brudu, czy roztargnienia (zamknięta blokada). Przy twiście musisz najpierw sprawdzić czy się składa, później czy jest odblokowana. Drobnostka, wiadomo, ale w moim przypadku ważąca na wyborze.

  6. #6

    Domyślnie

    uzywam nog zakrecanych od jakichs 14 lat. a uzytkownikiem statywow jestem raczej intensywnym, bo klepie landszafty i to raczej czesciej niz rzadziej

    w zyciu bym nie wrocil do zatrzaskow, tak powiem.

    nakretki moczylem w slodkiej i slonej wodzie (glownie Morze Polnocne, wiec wiecej soli niz w tym wiekszym jeziorku na polnocym wybrzezu Polski ). zero problemow.

    pierwsze zakrecane nogi mialem Velbona (Sherpa Pro CF-630). fantastyczny karbonowy statyw. wytrzymal prawie 10 lat, zginal przez odpadniecie ostatniego segmentu jednej z nog (nie wytrzymaly takie plastikowe prowadnice tego zewnetrznego segmentu wewnatrz srodkowego. byc moze ze dlatego, ze na samym poczatku uzytkowania bawilem sie w rozkrecanie tego i moze niechcaco cos niedokladnie zlozylem. od tego czasu, jakies 5 ostatnich lat mam amelinowe Sirui N-2004KX i poki co nie zdradza to objawow zniechecenia g* holenderska pogoda i jej okrutnym nadmiarem wody, wilgoci i wiatru.



    do zakretek trzeba sie tylko na poczatku przyzwyczaic. ze to nie jest tak binarne jak zatrzask, tylko trzeba zawsze drugi raz sprawdzic czy jest dobrze zablokowane. bo nie widac wizualnego potwierdzenia, a mozna sie pomylic...

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za opinie
    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    nakretki moczylem w slodkiej i slonej wodzie (glownie Morze Polnocne, wiec wiecej soli niz w tym wiekszym jeziorku na polnocym wybrzezu Polski ). zero problemow.
    A jak z piaskiem w nakrętkach? Nie narobił szkód?
    Mi czasem powłaził gdzieś tam w nogi i i zapinki ale po czyszczeniu było ok a gwint może być delikatniejszy i w sumie o to się boję.

    Ten sirui wygląda fajnie ale z głowicą poza budżetem jest
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  8. #8

    Domyślnie

    Zgodnie z jedną z recenzji na dpreview, zakręcane nogi wygrywają, m.in. brakiem luzów i łatwością ich czyszczenia.
    Ja od 6 lat nieintensywnie używam zakręcanego Manfroto i sobie chwalę
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  9. #9

    Domyślnie

    Nie jest prawdą, że zatrzaski się nie luzują. Do mojego starego Bogena (Manfrotto w USA) dołączony był specjalnie imbus, żeby dokręcać śruby trzymające zatrzask w miarę jak się luzują. I faktycznie po kilkunastu użyciach trzeba było te zatrzaski lekko dokręcić, bo dostawały luzów. To samo widzę w tym podlinkowanym Benro - to nie są nity, ale śruby z hexem. Od wielu lat używam jednak statywu Gitzo, który od zarania ma nakrętki i nie ma tam żadnych luzów, a piach się nie dostaje bo są uszczelnione. Nie wiem jak z uszczelnieniem w tańszych odpowiednikach, ale zwykle jest tak, że można je łatwo rozkręcić i oczyścić.

  10. #10

    Domyślnie

    A ja tam wolę zaciski. Ich zaleta jest że w razie zapiaszczenia bardzo prosto można rozłożyć statyw na czynniki pierwsze, wyczyścić i złożyć. Wszystko zazwyczaj jednym kluczykiem, włącznie z niwelowaniem luzów.
    Zakrętki mają tę wadę, ze posiadają małe elementy i jeżeli jest to statyw dobrej marki to jest szansa że bedzie on trwał długo. Jednak jak jest to marka mniej dbająca o takie rzeczy to bywa z tym kiepsko.
    Ostatnio edytowane przez Teu ; 02-03-2022 o 17:52
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-07-2017, 22:58
  2. Fv lock
    By pawelek69 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-02-2011, 22:09
  3. AE Lock
    By yorky in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-02-2011, 04:42
  4. Jaki monobod carbon z zaciskami a la klamra
    By bialogardzianin in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-01-2011, 12:37
  5. LOCK do statywu
    By jarekf34 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 14:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •