Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Z typowo kadrowaniem tez się bawię, ale narazie nie jestem gotów na krytykę. Sam widzę na komputerze jakie błędy popełniam i dopóki "sam siebie nie zadowolę" pod tym kątem to nawet nie zamierzam się ośmieszać pytając szerszego grona o opinię. Nie dlatego że nie zniosę tej krytyki czy coś (;p) ale szanujmy swój czas. Jeśli ja, amator widzę fotozbrodnię to ludzie którzy spędzili więcej niż niecałe dwa miesiące w swoim hobby tymbardziej to zobaczą; takze pytania o pomysł i ocenę kadru jeszcze przede mną.
    .
    No to Cię nie uratuję

    Masz jasno określoną ścieżkę rozwoju fotograficznego i nie pozostaje mi nic innego tylko życzyć Ci jak najwięcej sukcesów na tej drodze. Jest szansa, że na tym forum znajdziesz to czego szukasz!

    W kwestii smartfonowych fot które zamieściłem to są bardzo skompresowane miniaturki (200-300K). Zrobiłem kiedyś kalendarz, gdzie 1/4 zestawu była ze smartfona. Nikt z klientów nie był w stanie zidentyfikować prawidłowo tych fot. Fakt, że je trochę obrobiłem. Ale tak czy tak trochę mnie to zastanowiło.

  2. #12

    Domyślnie

    Masz jasno określoną ścieżkę rozwoju fotograficznego i nie pozostaje mi nic innego tylko życzyć Ci jak najwięcej sukcesów na tej drodze. Jest szansa, że na tym forum znajdziesz to czego szukasz!
    Nie dziękuję żeby nie zapeszyć :P Ale coś tak czułem że sprawdzasz moją motywację - chapeau bas!

    W kwestii smartfonowych fot które zamieściłem to są bardzo skompresowane miniaturki (200-300K)
    No wlaśnie widziałem rozmiary - możesz podrzucić tak z ciekawości te ujęcie z budynkiem które określiłem jako przerżnięte przez kompresję?

    Zrobiłem kiedyś kalendarz, gdzie 1/4 zestawu była ze smartfona. Nikt z klientów nie był w stanie zidentyfikować prawidłowo tych fot
    Zabawa z kiepskimi obiektywami przekonała mnie że przeskalowanie w dół słabego technicznie( np przez obiektyw) zdjęcia daje akceptowalne rezultaty o ile kadr trzyma się kupy.
    Nie twierdzę że telefonem nie zrobisz więcej niż "akceptowalnego" zdjęcia, ale jednak z jakiegoś powodu ludzie ładują kupę hajsu w sprzęt.

    Ale tak czy tak trochę mnie to zastanowiło
    Po wsiąknięciu w fotografię trochę bardziej - mnie nie. W zasadzie każdą dziedzinę życia da się ubrać w kanwę "czegoś bardziej".
    Możesz gotować żeby nie umrzeć z głodu, możesz komponować potrawy przekraczając własne bariery.
    Mozna pić kawę na pobudzenie, można być baristą i mieszac gatunki ziaren.
    Mozna jeździć autem, można dopieszczać swoją perełkę i czerpać satysfę z każdego przebytego kilometra.

    Można klackać takie "ujęcia"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1537.JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,15 MB
ID:	60655

    i skupiac się tylko na sterowcu, można wymagać czegoś więcej i obiecać sobie że nigdy już żadna siatka dla kota na balkonie nie zrujnuje ujęcia ;p

    Ja dzięki fotografii teorytycznej (poradniki, tutoriale, kursy na YT) zrozumiałem dlaczego jedno zdjęcie "jest fajne" a inne "wywala z kapci". Oczywiście dzisiaj jestem przekonany że "wiem", za miesiąc przekonam się jak mało wiedziałem w lutym 2022 ;p. Ludzie z natury nie mają tendencji do roztrząsania dlaczego coś im smakuje lub się podoba - po prostu oceniają subiektywnie i schluss, żyją własnym życiem. Tylko ci cholerni pasjonacji robią z igły widły

    Fajnie trochę o psychologię ociera się ten temat. O spojrzeniu fotografa i niefotografa na to samo zdjęcie.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Nie dziękuję żeby nie zapeszyć :P Ale coś tak czułem że sprawdzasz moją motywację - chapeau bas!


    No wlaśnie widziałem rozmiary - możesz podrzucić tak z ciekawości te ujęcie z budynkiem które określiłem jako przerżnięte przez kompresję?
    .
    Tutaj raczej algorytmy smartfona nie trafiły. Co ciekawe w reszcie sesji tinty są gładkie a tylko tutaj wyszły takie efekty.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191031_203720 Forum musicum.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	1,33 MB
ID:	60660

    ale klatka obok jest taka

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191031_203831 Forum musicum.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	1,47 MB
ID:	60661

    kilka metrów dalej

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191031_204032 Muzeum Miejskie.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	1,34 MB
ID:	60662

    -----------------------

    Najogólniej wychodzę z założenia, że smartfon daje optymalne wyniki w funkcji czasu i dostępności. Oczywiście przy fotografii sportowej, ptakach, portrecie dobre lustro będzie właściwsze. Najlepszy jest ten aparat, który mamy przy sobie! A w przypadku roweru (i jazdy mtb) nie ma lepszego tandemu. Moje zawodowe doświadczenia fotograficzne zaczęły się jeszcze w epoce Linhof Master Technika czy Sinarów. Hasselblad był aparatem do nieistotnych notatek. Do techniki małoobrazkowej powróciłem po kilkunastu latach wielkiego formatu. A po kolejnych kilkunastu doszedłem do wniosku, że smartfon jest często najwygodniejszy. Po drodze uznałem też, że 30 lat utrzymywania się w branży wystarczy. Jestem ciekaw jaka będzie Twoja droga.

    Zasadniczo to jednak chciałem zwrócić uwagę, że o wiele ważniejsze jest skupienie się nad przekazem i jakaś własna wizja świata jak kolekcjonowanie technik. Na tym forum w ogóle nie rozmawia się o kwestiach istotnych. Fotografowie nie potrafią rozmawiać o ideach. Bo większość zajmuje się kolekcjonowaniem obrazków.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Najogólniej wychodzę z założenia, że smartfon daje optymalne wyniki w funkcji czasu i dostępności. (...)

    Zasadniczo to jednak chciałem zwrócić uwagę, że o wiele ważniejsze jest skupienie się nad przekazem i jakaś własna wizja świata jak kolekcjonowanie technik. Na tym forum w ogóle nie rozmawia się o kwestiach istotnych. Fotografowie nie potrafią rozmawiać o ideach. Bo większość zajmuje się kolekcjonowaniem obrazków.
    Zasadniczo najważniejsze się na jakim medium będziemy dany efekt oglądać. To jakich środków użyjemy do robienia zdjęcia bedzie zależne od tego czy oglądamy potem zdjęcia na telefonie 4", monitorze 24" czy wall decor >70cm.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Zasadniczo najważniejsze się na jakim medium będziemy dany efekt oglądać. To jakich środków użyjemy do robienia zdjęcia bedzie zależne od tego czy oglądamy potem zdjęcia na telefonie 4", monitorze 24" czy wall decor >70cm.
    Ciekawa teza. Medium ważniejsze od zawartości. Raczej nie do obrony.

  6. #16

    Domyślnie

    Postaraj się najpierw zrozumieć o czym piszę.
    Teza jak najbardziej zasadna. Po co Ci GFX100S do oglądania zdjęć na telefonie? Co Ci da dobre zdjęcie z telefonu skoro itak będzie dziadostwem przy fine print 300dpi 70cm?
    Spróbuj obalić te tezę.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Postaraj się najpierw zrozumieć o czym piszę.
    Teza jak najbardziej zasadna. Po co Ci GFX100S do oglądania zdjęć na telefonie? Co Ci da dobre zdjęcie z telefonu skoro itak będzie dziadostwem przy fine print 300dpi 70cm?
    Spróbuj obalić te tezę.
    Bez problemu. Zdjęcia Roberta Capy będą tak samo dobre na każdym nośniku. Każde wybitne zdjęcie sprawdzi się wszędzie, nawet jak nie będzie w nim technicznej jakości.

    Poza tym większe przekątne zwiększają odległość oglądania. To Twoje "dziadostwo" w formacie 70 cm powieszone nad łóżkiem będzie oglądane z odległości 2 m (policz kąt widzenia). I będzie wyglądało dobrze. Oczywiście nie dla onanistów wpatrujących się z lupką.

    Istotne jest czy fota jest ciekawa, czy budzi emocje czy koresponduje z wnętrzem czy charakterem otoczenia. Z tego powodu ciągle zdjęcia podpisuje się nazwiskiem fotografa a nie marką aparatu.

    Ale jak widać ta oczywistość nie dla wszystkich jest jasna.

  8. #18

    Domyślnie

    Panowie, obaj jesteście w błędzie i obaj macie rację.
    Afganka McCurry'ego zrobiona ziemniakiem przekazywałaby te same emocje co ta uwieczniona na rolce Kodachrome'u. No chyba że rolka byłaby made in PRL i emulsja wykruszyłaby się podczas przewijania ;p. i tutaj zbijam piątkę z @Wujot'em
    Zdecydowanie jednak wolimy oglądać ją w najlepszej możliwej jakości, prawda @Teu?

    Zgodzę się że szerokopojęty "temat" zdjęcia to motyw przewodni, jednak wciąż trzeba techniki żeby ten temat dobrze oddać.
    Zgodzę się również że struganie ołówka pod tytułem TYLKO PROSTE KADRY/ NIE NIE KOLEGO TU ZDECYDOWANIE SZERZEJ MODELKA SIĘ DUSI/ TAM W TLE TO ROZPAĆKANA OWSIANKA CZY BOKEHEHE Z HEHELIOSA to druga skrajność.
    Jednak po coś mamy te dziewięć pól siatki, złote podziały, pozomice w statywach i kupę innych pomocy naukowych.

    Wracając do McCurry'ego, nie sądzę że jego dzieło przebiłoby się gdzieś dalej gdyby było niechlujne, przepalone, zbyt ziarniste. Ktoś przeglądający stwierdziłby "no, panienka ma chyba ciekawe oczy" i do następnego.

    Tak samo jak wykwintnego dania nie podacie w wiadrze, tak samo przypalone gluty nie posmakują lepiej ze złotej zastawy ^_-
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    No chyba że rolka byłaby made in PRL i emulsja wykruszyłaby się podczas przewijania ;p.
    Ale robiłeś na materiałach z PRL-u?
    Bo na ten przykład HL-ka to była licencja Ilforda.
    I na pewno bardziej przewidywalne, jak te mierzone w GOST-ach.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Panowie, obaj jesteście w błędzie i obaj macie rację.
    Afganka McCurry'ego zrobiona ziemniakiem przekazywałaby te same emocje co ta uwieczniona na rolce Kodachrome'u. No chyba że rolka byłaby made in PRL i emulsja wykruszyłaby się podczas przewijania ;p. i tutaj zbijam piątkę z @Wujot'em
    Zdecydowanie jednak wolimy oglądać ją w najlepszej możliwej jakości, prawda @Teu?

    Zgodzę się że szerokopojęty "temat" zdjęcia to motyw przewodni, jednak wciąż trzeba techniki żeby ten temat dobrze oddać.
    Zgodzę się również że struganie ołówka pod tytułem TYLKO PROSTE KADRY/ NIE NIE KOLEGO TU ZDECYDOWANIE SZERZEJ MODELKA SIĘ DUSI/ TAM W TLE TO ROZPAĆKANA OWSIANKA CZY BOKEHEHE Z HEHELIOSA to druga skrajność.
    Jednak po coś mamy te dziewięć pól siatki, złote podziały, pozomice w statywach i kupę innych pomocy naukowych.

    Wracając do McCurry'ego, nie sądzę że jego dzieło przebiłoby się gdzieś dalej gdyby było niechlujne, przepalone, zbyt ziarniste. Ktoś przeglądający stwierdziłby "no, panienka ma chyba ciekawe oczy" i do następnego.

    Tak samo jak wykwintnego dania nie podacie w wiadrze, tak samo przypalone gluty nie posmakują lepiej ze złotej zastawy ^_-
    Weszliśmy wreszcie w jakieś sensowniejsze rewiry. Z niektórymi Twoimi konkluzjami mogę się zgodzić, innymi warunkowo zgodzić a w niektórych sprawach mam diametralnie odmienne zdanie.

    Pierwsze jest to, że "jakość" wcale niekoniecznie zawsze służy fotografii. Przypomnę czasy technik chromianowych, siatek zmiękczających czy dziwnie skorygowanych obiektywów. Wystarczy popatrzeć na fotografię naszego forumowego kolegi wpkx aby zrozumieć, że ekstremalna dokładność nie zawsze jest wskazana.

    Drugie. Pomoce naukowe o których wspomniałeś (a które używają jedynie fotografowie) to dowód, że pseudowiedza wypiera wrażliwość. Aby skrócić pisanie odeślę do mojego tekstu z tego forum gdzie obalam mit geometryczny kompozycji. https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post3815077 Jeszcze kawałek dalej w wątku, jest dyskusja (z udziałem 90s) o spiralach, złotych podziałach.

    Trzy. Forma podania też jest środkiem wyrazu. Ambrotypy są często właśnie podawane jak gluty, a dzięki temu mają niezwykłą siłę wyrazu.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lampa Nissin di700- problem z doświetleniem?
    By Nikonka90 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-06-2014, 07:23
  2. [ Krajobraz ] O zmierzchu
    By Mc_Murarz in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-12-2012, 14:01
  3. [ Architektura ] O zmierzchu
    By J51 in forum Architektura
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-04-2011, 20:42
  4. [ Architektura ] O zmierzchu
    By Chilon in forum Architektura
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-04-2010, 00:05
  5. Problem z doswietleniem zdjecia
    By Tomek26 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-02-2006, 23:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •