Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tojo Zobacz posta
    Na szerokim końcu nawet przymknięcie przysłony niewiele pomaga (. Rawy otwieram w C1 i też mogę ją zlikwidować. Chodziło mi o to, że na starych znacznie tańszych obiektywach takiej winiety nigdy nie miałem i niczego nie korygowałem. Myślałem, że nowsze jest lepsze i się przeliczyłem .
    Chyba rozwój optyki poszedł w innym kierunku. Nie wiem, jak pod tym względem wypadają obiektywy topowe, jasne, bardzo drogie. Obiektywy standardowe, amatorskie już chyba takie będą. Skoro software może coś zrobić, to po co ma to robić hardware. Nie mówię, że to najlepsza droga, ale taki jest w tej chwili kierunek ewolucji. Swoją drogą, gdyby ten 24-70 miał mniejszą winietę, ale był sporo droższy i cięższy, to wybrałbym winietę.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  2. #22

    Domyślnie

    Zawsze wydawało mi się, że trzeba się sporo namęczyć, żeby zobaczyć obrazek bez zaszytej korekty obiektywu. Nikon ma inaczej, korekta nie ładuje się z automatu? Czy to jest przypadłość C1 i nie można sobie ułatwić życia odhaczając korekcję?

    Btw, często te stare, "świetne" szkła szybko tracą swój urok po podpięciu do matrycy z dużą ilością pixeli

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Zawsze wydawało mi się, że trzeba się sporo namęczyć, żeby zobaczyć obrazek bez zaszytej korekty obiektywu. Nikon ma inaczej, korekta nie ładuje się z automatu? Czy to jest przypadłość C1 i nie można sobie ułatwić życia odhaczając korekcję?

    Btw, często te stare, "świetne" szkła szybko tracą swój urok po podpięciu do matrycy z dużą ilością pixeli
    W LR / ACR ładuje profil z automatu i dla tego obiektywu zdaje się nawet nie można wyłączyć. Widać jest to przypadłość C1.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Rafaello666 Zobacz posta
    Chyba rozwój optyki poszedł w innym kierunku. Nie wiem, jak pod tym względem wypadają obiektywy topowe, jasne, bardzo drogie. Obiektywy standardowe, amatorskie już chyba takie będą. Skoro software może coś zrobić, to po co ma to robić hardware. Nie mówię, że to najlepsza droga, ale taki jest w tej chwili kierunek ewolucji. Swoją drogą, gdyby ten 24-70 miał mniejszą winietę, ale był sporo droższy i cięższy, to wybrałbym winietę.
    Nikkor Z 24-70 f2.8 też winietuje ale mniej, no i korekcja profilem jest opcjonalna (w 24-70 f4 jest wymuszona przez oprogramowanie, przynajmniej Adobe).
    Wydaje mi się po prostu że aby ten obiektyw mniej winietował musiałby być sporo większy, a ludzie chcą teraz małych szkieł do swoich bezluster, więc logiczne że jest jak jest.
    Zwłaszcza że akurat winietę programowo bardzo dobrze się koryguje więc nie widzę w tym nic złego, w sumie to dobra droga jak dla mnie.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #24

    Domyślnie

    @m_a_g jak chcesz na raz na kilka postów odpowiedzieć, kliknij ten mały pierdzielnik:

    przy każdym poście, który chcesz cytować, później Odpowiedz z cytatem.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #25

    Domyślnie

    @OjTam dzięki nie znałem tego faktycznie wygodniej

    PS. @poste, a w ogóle to mi się tak przypomniało, że winietuje tylko Sony E przecież z powodu małej średnicy bagnetu
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 28-01-2023 o 17:30
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  6. #26

    Domyślnie

    Właśnie
    Nie chcę trollować, zwyczajnie byłem ciekaw czy Nikon ma inaczej z zaszytą w Rawie korektą profilu szkła, czy to kwestia programu w którym się otwiera. Samą chęć czy niechęć do korzystania z takowej korekty pozostawiam bez komentarza

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    byłem ciekaw czy Nikon ma inaczej z zaszytą w Rawie korektą profilu szkła, czy to kwestia programu w którym się otwiera. Samą chęć czy niechęć do korzystania z takowej korekty pozostawiam bez komentarza
    To zależy od konkretnego szkła. Wiadomo, szkła F nie miały nic zaszytego. W szkłach Z niektóre mają (te tańsze), a te droższe nie, i ma się wybór czy włączyć czy nie.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  8. #28

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest w LR, ale w C1 jest ładowany profil obiektywu i automatycznie włączane są korekty aberracji i dystorsji. Winietowanie usuwa się suwaczkiem wybierając odpowiedni poziom korekty. Można też stworzyć swój profil z korektą winietowania i ładować go automatycznie. Z wadą można sobie poradzić i nie mam z tym problemu, jednak jestem zaskoczony skalą tego winietowania, wg. Optycznych wynosi ono ponad 2 EV. No cóż, z wypowiedzi kolegów wnioskuję, że nie mam innego wyjścia jak zaakceptować taki stan rzeczy.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Dylemat
    By rg2000 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 19-11-2023, 18:39
  2. Dylemat
    By MaxArtur in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-04-2015, 10:00
  3. Dylemat
    By Nowicjusz_18 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 00:04
  4. [ Portret ] dylemat
    By andrzej_laskowski in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-02-2009, 15:21
  5. dylemat
    By GRZECH_22 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-04-2008, 01:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •