Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie problem z heliosem 58 f2

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5821 (1).JPG
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	60439


    kochani , dostałem od wujka (tak, tego) tytułowego heliosa , żeby nim sie troche pobawić w portrety (a sprzedaje nikkora 50 1,8 bo brak w nim duszy)

    no ale do rzeczy , chodzi mi oczywiscie o ostrzenie na dalsze odległości

    jako że miałem już przejsciówke bez soczewki , która mi została po beroflexie zacząłem najpierw od niej

    beroflex 500mm z ta przejściówka bez soczewki działał super i ostrzył na nieskończoność
    soligor macro też na tej przejściówce działa super (ale jako macro bo nie ostrzy na odległość , jednak myślałem że to nie kwestia przejściówki , tylko macro tak ma - myliłem sie ale o tym dalej)

    no więc podpinam tegoż heliosa , i ostrzy może maksymalnie do PÓŁ metra albo i mniej

    no ok , kupiłem zatem przejściówke z soczewką

    i teraz sytuacja wygląda tak że ostrzy tak mniej więcej na kilkanaście metrów

    uwaga zaznaczam że chodzi mi o PEŁNĄ DZIURE dla maksymalnego rozmycia tła

    a więc do portretów takich od pasa w góre jest idealnie , ale już cała sylwetka żeby weszła w kadr (body dx) to jest tak powiedziałbym "na styk" , a zdjęcia takie jakby "dalsze portrety" sa niewykonalne , np samochód (duży suv) to odległość taka żeby sie zmiescil caly w kadrzy , jest juz poza głębią ostrości



    i teraz pytanie :

    czy

    - 1 obiektyw jest jakis spsuty
    - 2 przejściówka Ujowa
    - 3 ten typ tak ma i trzeba sie do tego przyzwyczaić i brac na to poprawkę

    wrzucam jako próbke zdjęcie udane (tzn w sensie ostrości , bo że przeswietleon itp to wiem , ale na szybko dałem jakies duże iso , a już nie obrabiałem go wogle)

    dziekuje i pozdrawiam
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

  2. #2

    Domyślnie

    akurat 50- 1,8d - to najbliższy kuzyn heliosa, helios może być na "pełnej dziurze dość ryzykownym wyborem, gdyż one zaczynały ładnie pracować od ok f4, więc może "brak duszy" to po prosu "nie taka obróbka", a dodatkowa soczewka w przejściówce (przypuszczam, że od przyjaciół z Chin) jeszcze pogarsza parametry tego szkła
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    obawiam sie że nie zrozumiałeś posta

    o brak duszy oskarżyłem nie heliosa a nikkora i nie 1,8 d a 50mm 1.8G af-s (czyli nóweczka)

    a puszka jak widać w stopce to DX
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mocnyvito Zobacz posta


    no więc podpinam tegoż heliosa , i ostrzy może maksymalnie do PÓŁ metra albo i mniej

    no ok , kupiłem zatem przejściówke z soczewką

    i teraz sytuacja wygląda tak że ostrzy tak mniej więcej na kilkanaście metrów
    ...
    - 2 przejściówka Ujowa
    ...
    Dokładnie opisałeś przygody z Nikonem plus zabawa z m42 oraz postawiłeś trafną diagnozę

  5. #5

    Domyślnie

    Żadnych soczewek. Jedynie mechaniczne przejustowanie całego obiektywu (nie pojedynczych soczewek) daje stuprocentową jakość obiektywu. Ale w tym obiektywie nie da się tego zrobić, nie ma miejsca. Jedyna możliwość, to wymiana mocowania.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Na allegro jest kolega koesh, foto_siedem który przerabia m42 na Nikona - dalem Heliosa na przeróbkę mocowania i pewnie coś jeszcze trzeba, działa idealnie, żadne soczewki. To musi być 44M-4 i może -5, 44m-2 nie da rady ponoc
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 19-02-2022 o 12:09

  7. #7

    Domyślnie

    Ta przejściówka z Beroflexa to czasem nie pierścień typu T-2 ? To jest taki łącznik, który miał umożliwiać podpinanie jednego obiektywu pod korpusy z różnymi mocowaniami.
    Wewnątrz ma gwint m-42 lecz o nieco innym skoku i na siłę można wkręcić obiektyw z typowym m-42/1. Ma on ok 5mm grubości i jak to jeszcze połączyłeś z obiektywem to
    nic dziwnego, że ostrzenie jest tylko na centymetry. Dostępne w handlu przejściówki bez soczewki są grubości ok 1 mm i umożliwiają wyostrzenie do kilku m. By uzyskać dalsze
    odległości trzeba zmieniać mocowanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli docelowo chcesz pozostać w bagnecie F, a jednocześnie bez frustracji pobawić się m42 albo innymi obiektywami manualnymi, to kup sobie najtańszego bezlusterkowca Canon M/Fujifilm X/Sony NEX/Samsung NX i odpowiednie przejściówki. Koszt to kilka stówek.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Jeśli docelowo chcesz pozostać w bagnecie F, a jednocześnie bez frustracji pobawić się m42 albo innymi obiektywami manualnymi, to kup sobie najtańszego bezlusterkowca Canon M/Fujifilm X/Sony NEX/Samsung NX i odpowiednie przejściówki. Koszt to kilka stówek.
    Cropy? On chce plastyki, zapewne pojętej jako płytka GO. Hm, zachodzę w głowę dlaczego na liście sie nie znalazł bezlusterkowiec marki Nikon. Zapewne przez cenę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale autor wątku ma Nikona D5600, też crop. I tak, Nikon Z nie znalazł się na liście przez cenę, wydaje mi się że trudno będzie wyrwać używane Z50 za kilka stówek, zaś te które wymieniłem, najbardziej podstawowe modele sprzed kilku lat, owszem. Najtańszy pełnoklatkowy (bo plastyka tudzież płytka GO) bezlusterkowiec, który mi przychodzi do głowy to chyba Sony A7, koszt to jednak nie kilka stówek, a już znacznie więcej.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Makro ] Próby z Heliosem
    By digit in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 19:47
  2. [ Makro ] Witam ..moje pierwsze zabawy z heliosem
    By Kemyd in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-05-2014, 23:41
  3. [ Makro ] Pierwsze zabawy z heliosem
    By zolton in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-04-2014, 10:03
  4. Problem z heliosem
    By wera29 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-11-2011, 00:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •