Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Amatorska fotografia sportowa, zamian Nikona D7100

    Witam

    Interesuje się fotografią sportową głównie piłką nożną. Od kilku lat 7-8 mam Nikona D7100 i obiektyw Sigma 70-200 2.8 wersja II.

    Zastanawiam się nad zmianą. Generalnie sprzęt jest ok ale przydały by się z 3 kl/s więcej w serii, lepsza czułość na poziomie ISO 3200 lepszy AF. Nie wiem czy to wina obiektywu czy warunków atmosferycznych (stadion, sztuczne oświetlenie) ale ostre zdjęcia wychodzą w granicach 20,25 metrów od obiektywu i wtedy gdy zawodnicy na biegają wprost na obiektyw.

    Co amatorskiego zamiast D7100. D500. A może kupić uzywke d700.?

    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    Pozdrawiam Dawid
    https://www.dawidszczech.pl/
    D7100, D700, S 70-200 2.8, S 100-300 4.0, N 50 1.8, N 17-70, T 17-55 2.8

  2. #2

    Domyślnie

    chyba chodzi TYLKO o wymianę - D700 ma 5 kl/s, a D7100 6 kl/s - piszesz, że chcesz więcej a podajesz przykład mniej ? - fakt, że 7100 ma mały bufor, z tym troszkę ciężko przy "szybkim" sporcie, do tego 3200 z D700 nie będzie lepszy niż z D7100, co do AF, to D7100 ma "specyficzny" i tu może być lepiej w D700, ale to też w zależności od obiektywu,
    D7100 używałem z sigmą 70-200, nikorem 80-200 i 70-210, według mnie, sigma naj mniej precyzyjna
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję Ci za komentarz. Z tym D700 chodziło mi raczej o jakość AF.

    Moje zdjęcia z tego zestawu można zobaczyć na fb

    https://www.facebook.com/dawid.szczech.31

    To jest mój profil i tu większość zdjęć z D7100 i Sigma 70-200 2.8



    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    Pozdrawiam Dawid
    https://www.dawidszczech.pl/
    D7100, D700, S 70-200 2.8, S 100-300 4.0, N 50 1.8, N 17-70, T 17-55 2.8

  4. #4

    Domyślnie

    Ryjbuk i do tego bez zalogowania nie można zobaczyć. No strrrasznie śmieszne... -,-
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malyd77 Zobacz posta
    Generalnie sprzęt jest ok ale przydały by się z 3 kl/s więcej w serii, lepsza czułość na poziomie ISO 3200 lepszy AF.
    Skoro siedzisz 8 lat w fotografii to pewnie spuścisz w kiblu mojego posta, no ale jakbym nie napisał to by mnie rozsadziło . Przez niecałe dwa miesiące jak intensywnie siedzę w temacie, tak posiadając d7100 mogę poradzić co następuje:
    AF-S zamiast AF-C. I robienie zdjęcia pomimo braku potwierdzenia ostrości (opcja a1 i/lub a2, ustaw na przycisk). W zdjęciach seryjnych organoleptycznie dowiodłem że przed kazdym ujęciem aparat ostrzy, mimo że nie musi. Nie wiem jak wygląda piłka kopana z tej drugiej strony obiektywu, ale wydaje mi się że jednokrotne ustawienie ostrości i odpalenie 7 strzałów w serii nie wymaga ostrzenia co ujęcie. Przenieś też ostrzenie na przycisk AE-L/AF-L zamiast na półspust migawki (opcja f4).

    Dużo też zależy od karty - wiadomo że żaden nośnik zgodny ze standarem SD nie ma startu do prędkości bufora, ale np ja gdy cykam ptaki to też nie duszę spustu żeby zrobić 100 klatek tylko 3-4, odpuszczam na sekundę aż ptak się obróci tą bardziej reprezentatywną częścią ku mnie, co daje czas na zejście 1-2 rawów z bufora na kartę. Niemniej mam wtedy tylko 2 zdjęcia w buforze czyli 5 do wykonania na szybkości. I widzę różnicę w opychaniu bufora na kartę 16G a na kartę 32G. Generalnie im większa pojemność tym krócej bufor spływa. nie bez znaczenia jest także stopień zapełnienia karty danymi.

    Rozważ też zmianę pól AF z 51 do 11 - znów z mojego doświadczenia aparat szybciej ogarnia ostrzenie wybranego pola jeśli tych pól jest mniej.
    ostre zdjęcia wychodzą w granicach 20,25 metrów od obiektywu
    Przysłona? Generalnie poszedłbym na jakieś ósmoligowe rozgrywki poćwiczyć różne ustawienia, nawet takie najbardziej z dupy na pierwszy rzut oka, bo jednak współczesne aparaty to niesłychanie skomplikowana maszyneria i nie zdziwiłbym się gdyby zmiana metody pomiaru światła przełożyła się na ostrość . Ja juz nauczyłem się że soft piszą ludzie, a ci z natury są omylni.

    Sigma 70-200 2.8 wersja II.
    Ostrość nie na śrubokręt, prawda? bo wiesz, nie wiem jak Twoje doświadczenia ale w moich szkłach jest spora bezwładność tego mechanizmu, silnik jeszcze kręci gdy AF potwierdza że jest ostro, więc ostrość jest przestrzelona, więc silnik gwałtownie cofa , AF zdąży potwierdzić a grupa jeszcze się kręci i obiektyw "nawala" przód tył. Trwa to dziesiątą część sekundy, ale to ta 1/10 decyduje czasem o dobrym ujęciu. Tak dzieje mi się w, kiepskiej jakości notabene, Tamronie 28-200, ale nauczyłem się po prostu tego obiektywu.

    A, jeszcze jedno, bo pewnie trzaskasz RAWy. 14bitowa głębia brzmi mega profesjonalnie, ale póki nie wyciągasz jakichś detali z cienia na mocno niedoświetlonym zdjęciu to 12bit w zupełności wystarcza, a i zajmuje mniej na karcie, a co ważniejsze - w buforze (+1klatka).
    Ostatnio edytowane przez ostatni_wolny_login ; 22-02-2022 o 15:19
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli poważnie myślisz o zmianie, to bardzo dobrą opcją jest D500 - świetny AF, bardzo dobre wysokie ISO, 10 kl/sek i bardzo pojemny bufor (200 RAWów). W porównaniu z D7100 mocno odczuwalna różnica. Z bardziej budżetowych rozwiązań ciekawą opcją jest D300s (można znaleźć w dobrym stanie i w fajnej cenie). Szybko i pewnie ostrzy, bardzo dobre śledzenie ostrości, seria trochę szybsza niż D7100, a i bufor bardziej pojemny. Dużo używałem do piłki nożnej i nie narzekałem. Jedyny minus to jakość zdjęć przy wysokim ISO, najlepiej się sprawdza w przyzwoitym świetle.
    Gdybym był w Twojej sytuacji, to bym się pewnie porozglądał za D3s, bo tu miałbyś wszystko, co potrzebne. Mega wytrzymały i pancerny korpus, gdy się poszuka, to można znaleźć w przyzwoitym stanie i dobrej cenie. Bardzo dobry AF, świetne wysokie ISO, 9 kl/sek, pojemny bufor - no i znakomita ergonomia. To jest wciąż sprzęt o ogromnych możliwościach.
    Tak naprawdę wszystko się sprowadza do tego jaki przewidujesz budżet na zmianę i na ile D7100 nie spełnia Twoich oczekiwań. Często bywa tak, że lepszy, jaśniejszy obiektyw załatwia sprawę. Powodzenia!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Skoro siedzisz 8 lat w fotografii to pewnie spuścisz w kiblu mojego posta, no ale jakbym nie napisał to by mnie rozsadziło .
    Dziękuję za Pana komentarz. Pomimo tego że zdjęcia na piłce robię już bardzo długo nie spuszczam w kiblu (tak jak Pan napisał) sensownych wiadomości za co serdecznie dziękuję.

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Przez niecałe dwa miesiące jak intensywnie siedzę w temacie, tak posiadając d7100 mogę poradzić co następuje:
    AF-S zamiast AF-C. I robienie zdjęcia pomimo braku potwierdzenia ostrości (opcja a1 i/lub a2, ustaw na przycisk). W zdjęciach seryjnych organoleptycznie dowiodłem że przed kazdym ujęciem aparat ostrzy, mimo że nie musi. Nie wiem jak wygląda piłka kopana z tej drugiej strony obiektywu, ale wydaje mi się że jednokrotne ustawienie ostrości i odpalenie 7 strzałów w serii nie wymaga ostrzenia co ujęcie. Przenieś też ostrzenie na przycisk AE-L/AF-L zamiast na półspust migawki (opcja f4).
    Dziękuję, słyszałem o tym przeniesieniu AF pod przycisk AE-L/AF-L. Będę musiał spróbować. Jest Pan pewnie swojej tezy dotyczącej trybu Af-s AF-C.?


    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Dużo też zależy od karty - wiadomo że żaden nośnik zgodny ze standarem SD nie ma startu do prędkości bufora, ale np ja gdy cykam ptaki to też nie duszę spustu żeby zrobić 100 klatek tylko 3-4, odpuszczam na sekundę aż ptak się obróci tą bardziej reprezentatywną częścią ku mnie, co daje czas na zejście 1-2 rawów z bufora na kartę. Niemniej mam wtedy tylko 2 zdjęcia w buforze czyli 5 do wykonania na szybkości. I widzę różnicę w opychaniu bufora na kartę 16G a na kartę 32G. Generalnie im większa pojemność tym krócej bufor spływa. nie bez znaczenia jest także stopień zapełnienia karty danymi.
    Zdjęcia robię w jpge, nie cisnę spustu migawki żeby zapchać bufor, góra 3-4 klatki



    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Przysłona? Generalnie poszedłbym na jakieś ósmoligowe rozgrywki poćwiczyć różne ustawienia, nawet takie najbardziej z dupy na pierwszy rzut oka, bo jednak współczesne aparaty to niesłychanie skomplikowana maszyneria i nie zdziwiłbym się gdyby zmiana metody pomiaru światła przełożyła się na ostrość . Ja juz nauczyłem się że soft piszą ludzie, a ci z natury są omylni.
    Wiesz nie chce wyjść na gbura ale w życiu sfotografowałem około 200 meczów piłkarskich w różnych warunkach i przy różnych temperaturach i przy różnym świetle. Po zmroku przy sztucznym świetle najczęściej ustawiam tak aby mieć czas 1/1250s czyli przysłona max 3.5, ISO 1600 lub większe Af-s pomiar światła matrycowy.





    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    Pozdrawiam Dawid
    https://www.dawidszczech.pl/
    D7100, D700, S 70-200 2.8, S 100-300 4.0, N 50 1.8, N 17-70, T 17-55 2.8

  8. #8

    Domyślnie

    Pan
    dziwnie tak, w internecie przywykłem że wszyscy jestesmy na Ty, niezależnie od wieku, stopnia czy stażu, ale jeśli to Cię/ Pana razi to dostosuję się ;P.
    Jest Pan pewnie swojej tezy dotyczącej trybu Af-s AF-C.?
    Zdecydowanie. Różnica między trybami S i C jest taka, że S przestaje korygować ostrość w zmieniającym się otoczeniu, gdy C dopóki trzymasz półspust/ AE-L dopóty ostrzy.
    Zrób sobie prosty test.
    Ustaw AF-S i stojąc powiedzmy trzy metry od drzewa wyostrz na pień tak, żeby w wizjerze uzyskac potwierdzenie (charakterystyczna kropka w lewym- dolnym rogu). Nie puszczając półspustu przenieś pole widzenia przed drzewo, kierując aparat w dół. Zauważ że dopóki trzymasz półspust, dopóty aparat jest przekonany ze ostrość jest OK i nie podejmuje korekt, mimo ze w wizjerze masz mydełko Fa.
    Ten sam test w trybie AF-C wyostrzy na pień, zjechanie aparatem w dół spowoduje pojawienie się strzałki wyostrzania do momentu kiedy aparat uzna że warto "postawić kropkę"

    W zależności od ustawień a1/a2 aparat nie pozwoli lub pozwoli wykonać zdjęcie mimo "braku kropki". Znów - nie wiem jak wygląda "sytuacja podbramkowa", ale jeśli aparat w ferworze akcji traci czas na "doostrzanie" lub przynajmniej kalkulacje czy "nadal jest ostro" to tu doszukiwałbym się braku wydajności.

    Zdjęcia robię w jpge
    Tutaj tez jakość ma wpływ na zapełnianie bufora. JPG w jakości "fine" wchodzi 9 do bufora, "medium" 14 a "small" 24. Przykładowo bawiąc się z kotem, rzucam mu chrupkę, gdy on do niej leci ja mam juz przygotowany aparat na "medium". z tych 14 zdjęć na pewno trafią się dwa do których będę chciał wracać :P. Przekładając na Twoją profesję - nie wiem czy bardziej liczą się serie 3-4 zdjęć w zacnej jak na JPG jakości, czy zadowoli Cię 10 w niższej, ale obejmujących dłuższą chwilę. To już sam musisz dobrać.

    Wiesz nie chce wyjść na gbura ale w życiu sfotografowałem około 200 meczów piłkarskich w różnych warunkach
    Tu nawet nie zamierzam dyskutować - dla mnie to jasne że masz dużo większe doświadczenie w swojej niszy i nie neguję tego. Mówię tylko że gdybym miał takie potrzeby jak Ty to przekopałbym wszystkie opcje aparatu, włącznie z nazewnictwem plików, byleby tylko namacalnie przekonać się że żadna z pozoru nie związana z tematem opcja nie ma wpływu na to na czym mi zależy.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  9. #9

    Domyślnie

    OWL ustawienie AF-S przy foceniu czegoś dynamicznego to niezbyt mądry pomysł.
    Najsensowniej ustawić AF-C z pojedynczym polem na tylny guzik ODPINAJĄC jednocześnie af od spustu. Priorytet na spust i można klepać nawet bez potwierdzenia ostrości.

    Co do samej zamiany puszki. Przy obecnych cenach D3s można się mocno zastanowić nad kupnem. Albo nad D4, jak coś więcej kasy jest.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie twierdzę że mam dobre pomysły :P. Wyobrażam sobie jednak taki kadr


    Hansmillery fussballery biegną prostopadle do fotografa - na przestrzeni 6-7fps panowie przemieszczą się na tyle nieznacznie że nie wyjdą poza obszar fokusa.
    Chociaż, jak czytam teraz strone 58 instrukcji obsługi:
    Tabela poniżej przestawia przybliżoną szybkość rejestracji zdjęć z całkowicie naładowanym akumulatoerm EN-EL15, w trybie ciągłego AF, w manualnym trybie eskpozycji lub w trybie automatyki ekspozycji z preselekcją czasu, z czasem otwarcia migawki 1/250s lub krótszym i watościami domyślnymi dla pozostałych ustawień.

    dx | jpg | 6fps
    1.3x | jpg | 7fps
    Ja to rozumiem tak ze Nikon deklaruje że niezależnie czy AF-S czy AF-C, użytkownik wytrzaska ze 6-7 fps.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. fotografia amatorska a umowa o dzieło ?
    By Saphire in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 25-09-2017, 13:07
  2. Przesiadka na Nikona D7100 - fotografia sportowa
    By kowals12 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24-02-2017, 22:02
  3. Amatorska Fotografia leśna.Jakie body,obiektyw.
    By szydlos in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 03-12-2016, 15:44
  4. [ Portret ] Fotografia amatorska - studio własnej produkcji w domu
    By tomaszmr in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 08:18
  5. Fotografia Profesjonalna, a amatorska
    By liściu in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 16-11-2010, 09:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •