Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Czy to związek ze zbyt małą średnicą bagnetu FE?

  2. #12

    Domyślnie

    Nie sądze. Ten sam obiektyw jest dostępny także pod mocowanie lejkowopanasowosigmowe. Zresztą podobne triki zastosował np. Nikon ze swoimi 14-30 i 24-70 f4. Po prostu dzięki temu dało się zrobić obiektyw 2 razy mniejszy i lżejszy od wersji lustrzankowej bez poświęcania jakości obrazka. Sam prezio Sigmy mówił o tym podczas prezentacji, że korekty programowe uwzględniono już na etapie projektowania szkła.

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Jakieś poświęcanie jakości to jednak jest. Wyciąganie winiety - szum, poprawienie dystorsji - spadek ostrości.
    Mam obawy, że Sigma będzie szła tą drogą, tzn oleje telecentryczność, szkła będzie robiła na najmniejszą dziurę bagnetu, nie wykorzystując dużego otworu u Nikona i Canona. Wniosek niewesoły, jedynie Nikon i Canon, jak będą chciały (a wcale nie muszą, bo to droższe rozwiązanie, więc będzie stosowane sporadycznie) to będą robiły takie naprawdę super szkła. Za ogromną kasiorę.
    Nie mam złudzeń, większość szklarni N i C też będzie robiona tak, że będzie wymagała sporego wspomagania softowego.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Lustrzankowa wersja winietuje tak samo a ostrość z tego co kojarzę ma deko gorszą więc trudno tu pisać, że Sigma poświeciła jakość obrazka No, ale jeśli ktoś woli większy i cięższy obiektyw, który wypluwa taki sam obrazek to na rynku jest też i taka opcja.
    PS I nie wprowadzaj w błąd. Prezes Sigmy nic nie wspominał o wielkości bagnetu. Korekty są zaszyte by obiektyw mógł być mniejszy i lżejszy. Nikon ma ogromny bagnet a w niektórych jego obiektywach też są zaszyte takie korekty (14-30 24-70 f4).
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 17-02-2022 o 11:40

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Ale ja nic nie pisałem co mówił prezes Sigmy, więc nie wprowadzam w błąd. Napisałem "mam obawy" (dotyczące tego jak Sigma będzie projektowała optykę), czyli to subiektywna moja opinia.
    Nie chce mi się szukać, ale to chyba nawet Ty przy okazji naszej dyskusji z Candarem pisałeś, że Sigma DN jest optycznie gorsza od lustrzankowego Arta, wygrywa dopiero gdy się użyje profili.
    Co do korekt u Nikona. Niektórych? Chyba nie tylko te dwa wymienione mają korekty, ale wszystkie lub prawie wszystkie. Po prostu w jednych korekta jest duża a w drugich malutka.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Sigma pod bagnet FE potrzebuje mocnej korekty programowej. Mówił nawet o tym prezes Sigmy podczas premiery. Tak to sobie wymyślili, bo bez tego obiektyw musiałby być znacznie większy. W Sony zadziała to z automatu, przez tę przelotkę TZE-01 nie zadziała więc będziesz musiał "ręcznie" prostować ogromną beczkę i pewnie winietę.
    Czy dobrze rozumiem, że korektę programową będę mógł zrobić w Ligtroomie? Profil jest w bazie LR w wersji 10.
    Z6 + N20 S + V85 1.8

  7. #17

    Domyślnie

    Jeśli w LR jest odpowiedni profil to będziesz go mógł wybrać i sprawa załatwiona. Jedyne co to pewnie będziesz to musiał ręcznie wybierać przy każdym zdjęciu, bo zdaje się, że te przelotki źle raportują dane o podłączonym obiektywie. Ale tego też nie jestem pewny, bo od dawna nie mam nic od adobe. W każdym razie przy zdjęciach raczej nie będzie to duży problem, jedynie w wizjerze będziesz miał widoczną dystorsję i inne nieskorygowane wady. Potem klik w lr i magia. Gorzej jeśli będziesz chciał tym zestawem filmować.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 17-02-2022 o 13:46

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Jeśli w LR jest odpowiedni profil to będziesz go mógł wybrać i sprawa załatwiona. Jedyne co to pewnie będziesz to musiał ręcznie wybierać przy każdym zdjęciu, bo zdaje się, że te przelotki źle raportują dane o podłączonym obiektywie. Ale tego też nie jestem pewny, bo od dawna nie mam nic od adobe. W każdym razie przy zdjęciach raczej nie będzie to duży problem, jedynie w wizjerze będziesz miał widoczną dystorsję i inne nieskorygowane wady. Potem klik w lr i magia. Gorzej jeśli będziesz chciał tym zestawem filmować.
    Najprawdopodobniej da się to rozwiązać presetem. Jeśli chodzi o filmowanie, to rzeczywiście może być klops. Choć 85 nie filmuję, to jednak ta myśl, że może kiedyś, akurat będę chciał...
    Z6 + N20 S + V85 1.8

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    85 mm to ogniskowa, gdzie dystorsja nie jest problemem. Ewentualnie winieta, na pełnej dziurze, to tak troszeczkę.
    Generalnie w dłuższych ogniskowych to nie są problemy. Co innego szerokie kąty, szczególnie w zoomach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Wybór 85mm - Tamron czy Nikon... a może Sigma? POMÓŻCIE!
    By paulagd in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 11-05-2017, 22:58
  2. 85mm 1.4g Czy 85mm 1.8g + Sigma 50mm 1.4 Art
    By llcooljozek in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-07-2015, 02:21
  3. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-05-2010, 11:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •