Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26
  1. #11

    Domyślnie

    Po prostu wyjdź w słoneczny dzień na spacer z tym obiektywem. Zamontuj sprzęt na statywie dla dokładnego ustawienia ostrości (statyw możliwie nisko, żeby był maksymalnie stabilny, jeśli możesz to obciąż go dodatkowo plecakiem, żeby nic się nie kiwało), czas naświetlania fajnie by było skrócić do max 1/1000s, żebyś wyeliminował drobne poruszenia, ustawienie ostrości koniecznie w live view, wtedy masz pewność, że ostrość znajduje się dokładnie w tym punkcie, gdzie ją ustawiłeś. Sam statyw może i wystarczy, chyba na razie za wcześnie żeby wykładać kilka stówek, ten obiektyw nie jest chyba dramatycznie ciężki, z tego właśnie słyną konstrukcje lustrzane. Niestety ich ograniczona ostrość również jest nieodłączna, ten obiektyw nigdy nie będzie tak ostry jak porządna konstrukcja z soczewkami. Oczywiście za te pieniądze też nie kupisz lepszej "pięćsetki"

    EDIT:
    widzę, że w czasie klecenia moich paru zdań już się pojawiły inne odpowiedzi, za powtórzone porady z góry przepraszam
    Ostatnio edytowane przez odzio ; 16-02-2022 o 11:16

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    ...możesz wskazać które zdjęcie nie ma exifa?...
    Sorry, mój błąd - kliknąłem Exif Viewer na miniaturce w poście, a do sprawdzenia Exifa nalezy zdjęcie (odnośnik) otworzyć w drugiej karcie. Co jakiś czas o tym zapominam...
    Jak już wspomniano, 1/40 sek to dużo za dużo.
    Co do przejeżdżającego TIRa - to zależy oczywiście od lokalnych uwarunkowań (grunt, nawierzchnia jezdni, konstrukcja budynku) - ja na przykład w pracy na pierwszym piętrze "po podłodze" konkretnie czuję, gdy ulicą obok przejeżdża jakiś przeładowany ciężarowiec.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #13

    Domyślnie

    Generalnie są bardziej udane obiektywy, są mniej udane, to samo dotyczy obiektywów lustrzanych. Obawiam się, że ten Samyang nie należy do udanych, firma kilkanaście lat temu nie słynęła z wybitnych konstrukcji. Kup Minoltę, Nikona, może tę nową Tokinę, sądzę że ostrość będzie lepsza. Ponadto każdy używany obiektyw ma swoją historię, trzeba by porównać inny egzemplarz dla wyciągnięcia twardszych wniosków. Każde zdjęcie nabiera życia, kiedy zaświeci słońce albo jest przynajmniej widno, jest wtedy przyjemniejsze w odbiorze. Te obiektywy mają deficyt kontrastu wynikający z konstrukcji, jak na dodatek sfotografujesz szaro-burą scenę to trudno spodziewać się dobrych efektów. Zasadniczo do zdjęć testowych należy także wybrać jakieś ciekawe obiekty i dobre światło, jak masz sieczkę przed obiektywem to nic lepszego nie pojawi się na zdjęciu
    https://blog.interfoto.eu/2018/08/16...h-lustrzanych/

    Nie wiem dlaczego szukasz fish'a do Mlecznej Drogi, to jest mało popularny wybór i specyficzny efekt, który dość szybko się nudzi. Z DX Nikona robiłem zdjęcia nocnego nieba Tokiną 11-16/2.8 i efekty były zadowalające. Btw, sprzedaję ten obiektyw gdyby byłbyś zainteresowany to podeślę linka do aukcji lub przykładowych zdjęć, napisz na priv. Szczerze to nie wiem czy znajdziesz lepsze szkło do Nikona DX w rozsądnej cenie i podobnymi parametrami.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Nie wiem dlaczego szukasz fish'a do Mlecznej Drogi, to jest mało popularny wybór i specyficzny efekt
    Wiesz co, założyłem ze skoro mam 18-105 i moim zdaniem obejmuję nim za mały obszar, to fisheye'm o ile interesujący wycinek nieba zmieszczę gdzieś w centum kadru, zrobię akurat możliwie najwięcej, a dystorsje stracą się gdzieś na krawędziach
    Biorę też pod uwagę że nominalną ogniskową muszę przemnożyć przez 1.5x, bo jednak mój sprzęt ma matrycę w wymiarze APS-C, więc może 8mm x 1.5 nie wywinie tak tragicznie krawędzi, zwłaszcza gdy "pierwszym planem" będzie nieskończoność? Jak pisałem wyżej - uczę się
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  5. #15

    Domyślnie

    Kupiłem jakiś czas temu Samyanga 14mm i przy jego kącie widzenia mam często ogromny problem z wypełnieniem kadru tematem (po prostu zbiera często dużo śmieci na krawędziach - czasem nawet nogi statywu, albo - o zgrozo - moje własne kopyta!). Używałem wcześniej sporadycznie ogniskowych 16, czasem 17 i często 18mm (już w przeliczeniu na FF oczywiście) i początkowo byłem bardzo zdziwiony jak ogromna różnica względem rzeczonych 14mm. Tutaj każdy milimetr robi OGROMNĄ różnicę. Na szerokich kątach pomiędzy Twoim 27mm (w przeliczeniu na FF), a choćby 20mm będziesz otwierać oczy ze zdziwienia jak jest szeroko. Nie sądzę, żeby rozsądnym było iść w kupno tak radykalnego instrumentu do Drogi Mlecznej. Lepiej kup sobie bardziej uniwersalny UWA, najlepiej zoom, tak jak pisał powyżej poste. Z rybiego oka pewnie będziesz korzystać sporadycznie z UWA znacznie częściej, zwłaszcza jeśli zakres ogniskowych będzie się kończyć na przestrzeni 24-35mm

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Biorę też pod uwagę że nominalną ogniskową muszę przemnożyć przez 1.5x, bo jednak mój sprzęt ma matrycę w wymiarze APS-C, więc może 8mm x 1.5 nie wywinie tak tragicznie krawędzi, zwłaszcza gdy "pierwszym planem" będzie nieskończoność? Jak pisałem wyżej - uczę się
    Nie licz tak. Rybka projektowana pod DX będzie rybką na DX.
    https://pliki.optyczne.pl/sam8nx/sam8_2.8_3.JPG
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Nie licz tak. Rybka projektowana pod DX będzie rybką na DX.
    https://pliki.optyczne.pl/sam8nx/sam8_2.8_3.JPG
    Cenna uwaga, zanotowane.
    @odzio
    No właśnie widziałem kilka zdjęć z Tokiny 11-16. Faktycznie różnica między 11 a 16 jest diametralna. Ok, dzięki panowie szlachta, fisheye narazie opuścił mój obszar zainteresowań na rzecz UWA.
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  8. #18

    Domyślnie

    W kwestii zdjęć księżyca czy z terenu obiektywem 500mm weź pod uwagę zniekształcenie związane z temperaturą powietrza między aparatem a obiektem fotografowanym czy samą różnicą temperatury między obiektywem a otoczeniem. Poniższe filmy wyjaśniają o co chodzi.

    https://www.youtube.com/watch?v=mrZk6q4mjzg
    https://www.youtube.com/watch?v=B42nXgYUwyo
    Ostatnio edytowane przez Behaviour ; 16-02-2022 o 17:37
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

  9. #19

    Domyślnie

    czy samą różnicą temperatury między obiektywem a otoczeniem
    Faktycznie, brałem tylko pod uwagę "że przecież nie jest gorąco" a wyniosłem bądź co bądź kupę nagrzanego ciepłem mieszkanka żelastwa i szkła. Bardzo trzyma się to kupy i tłumaczy tę pływającą krawędź. Dzięki!
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  10. #20

    Domyślnie

    Moim zdaniem Księżyc po prostu "uciekł", nie ma tu żadnej termiki. Plus mydlaste szkiełko Ale jak zrobisz z czasem ok 1/400 s (przy jasnym księżycu często wcale nie trzeba podnosić ISO), zmniejszysz, wyostrzysz, dodasz kontrastu, powinno być lepiej.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Sigma AF 5-6.3 APO 170 - 500mm szybkie pytanie.
    By Shievel in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-11-2015, 01:59
  2. Samyang 500mm F/6,3 - Kilka Pytań...
    By bboy4 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 17:28
  3. Samyang 500mm - pytanie
    By Grand. in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 07:44
  4. Samyang - co jest nie tak ?
    By daromire in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16-07-2009, 22:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •