Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Leżakowanie sprzętu

    Witam serdecznie!

    Chciałem zapytać o Wasze doświadczenia ze sprzętem, który długo leżakuje nieużywany, np. kilka miesięcy. Czy Waszym zdaniem szkodzi mu to? Czy spotkaliście się z przypadkiem uszkodzenia, wynikającego z nieużywania? Pytanie dotyczy korpusu i obiektywów.

    Wdzięczny będę za Wasze wypowiedzi,

    Pozdrawiam.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  2. #2

    Domyślnie

    jeśli to nie zenit, to może leżeć, warto czasami "przestrzelić" wbudowaną lampę
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Kilka miesięcy "bezrobocia" dla obiektywu to u mnie była norma. Teleobiektywów używałem 3-4 razy w roku. Ostatnio przeleżały 2 lata nieużywane. Po podpięciu do korpusu zaczęły nieco piszczeć podczas ostrzenia. Ale szybko się "wyrobiły" i potem nie miałem problemu. Sytuacja dotyczyła zarówno stałki (600 VR) jak i zooma (200-400 VRII).
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  4. #4

    Domyślnie

    A korpusom nie szkodzi takie leżakowanie? Bo one najbardziej mnie interesują.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  5. #5

    Domyślnie

    Najgorzej to chyba jest z zasilaniem, baterią, akomulatorem.

  6. #6
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 176

    Domyślnie

    70-200 2.8 piszczał przy ostrzeniu, ale reszta bez problemów. Z puszkami poza padniętą baterią nic sie nie działo. A sprzęcior leżał/leży już dłuuuuugo

  7. #7

    Domyślnie

    Ja co kilka miesięcy robię sobie dzień ładowania aku do NEXów. Kilka puszek to i aku się nazbierało. Ostatni raz NEXy jakoś intensywniej wykorzystywałem w lipcu 2019 roku. Teraz od czasu do czasu jakiegoś fotosa pstryknę. Najczęściej robię RX100, który i tak w zimie głównie leży.

    Co ciekawe od leżenia zepsuł się ekran w tablecie. Nie używam go już od kilku lat, ale wczoraj zapodałem ładowanie i patrzę jakiś dziwny pęcherz powietrza. Myślałem, że to pod folią ochronną, ale nie, to ekran. Ekran mimo wszystko działa, choć podświetlenie jest bardzo nierównomierne.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  8. #8

    Domyślnie

    W długo nieużywanym tj. niezasilanym sprzęcie pierwsze siadają kondensatory elekrolityczne, po prostu wysychają.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wyjmuj baterii z aparatu, doładowywuj co jakiś czas - nie dopuść żeby się rozładowały. Najlepszy poziom naładowania akumulatorów do przechowywania to ok 40%, lepiej jednak naładować na full niż trzymać puste. W większości aparatów jest wbudowany akumulator podtrzymujący dane, ten zdecydowanie nie powinien być nigdy rozładowany. Raz do roku postaraj się mimo wszystko zrobić kilka klatek

  10. #10

    Domyślnie

    Czasami w obawie o kradzież, chowam swoje obiektywy w pomieszczeniu w którym mam około 0 stopni. Czy myślicie że zmiana temperatury otoczenia może mieć destrukcyjny wpływ dla obiektywów?
    Gear: Z6, D750, Tokina 16-28/2.8, Sigma 35/1.4, Sigma 50/1.4, Nikkor 85/1.8, Tamron 70-200/2.8.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] leżakowanie
    By darek_d in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-11-2018, 10:55
  2. kradzież sprzętu
    By makiello in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-07-2012, 01:12
  3. [ Portret ] Poranne leżakowanie
    By Szkandi in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-09-2011, 05:17
  4. waga sprzętu
    By morszula in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 25-05-2009, 13:17
  5. [ Krajobraz ] Zimowe lezakowanie czyli plaza zamknieta na klodke...
    By McEarl in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-02-2009, 21:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •