Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dwa stare obiektywy z bagnetem F

    Witojcie.

    Z góry zaznaczam że post będzie raczej przydługawy i raczej bez obrazków ;p. Z góry przepraszam także za brak fachowej nomenklatury, przejrzałem pobieżnie glosariusz, ale nie wszystko zapamiętałem.

    Posiadam Nikona D7100 z kitowym 18-105.
    Postanowiłem wydać trochę grosza na jakieś inne szkła tak żeby mieć namacalną różnicę pomiędzy nimi, ale nie chciałem wydawać za dużo ;p. Posortowałem więc znany portal aukcyjny po cenie, odrzucilem oczywiste pleśniaki i wszedłem w posiadanie:
    Tamron AF 28-200 F3.8-5.6 71DN
    Nikkor 35-80 f/4-5.6D N.

    Jak będzie trzeba to podrzucę fotki.

    Co wyróżnia te dwa obiektywy od mojego kita to fakt posiadania pierściena nastawczego od przysłony. Na ustawieniu maksymalnym f/22 body "czyta" te obiektywy i pozwala zrobić zdjęcie, każda zmiana na "mniej" skutkuje komunikatem fEE na wyświetlaczu w wizjerze. Co więcej, ustawienie przysłony za pomocą pierścienia skutkuje ograniczeniem zakresu ruchu "dźwigni od przysłony" (taki metalowy paluch na tyle obiektywu odpowiadający za ruch listków przysłony i jej przymnkięcie).
    Dodam że obydwa mają autofokus na śrubokręt (jako laik nawet nie widziałem ze moje body obsługuje takie starożytne technologie ;p).

    Grzebiąc w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania znalazłem informację że Tamron produkowany był w latach 1992-1996, co jeszcze bardziej mnie zdziwiło że huncwot ma ten elektroniczny interfejs (CPU po nikonowemu).
    Rozumiem że kupiłem jakieś antyczne szkła?

    O ile Nikkor jako tako działa (pomniejsze kropki na jednej z zewnętrznych soczewek, wydaje mi się że "do zmycia"), o tyle Tamron nie dość że nie ostrzy (w całym zakresie pracy fokusa nie mogę złapać ostrości), to jeszcze przedstawia się w exifie jako "Nikon AF Nikkor 180mm f/2.8 IF-ED". Zaglądałem do środka (tj odkręciłem bagnet) i nie rzuciło mi się nic podejrzanego w oczy, tj nic w środku nie lata, a CPU wygląda na fabryczne, a nie jakąś chałupniczą dokładkę. Dodatkowo Tamron wchodzi dość ciasno w body, jakby nie był do końca spasowany?

    Moje pytania są następujące:
    1. czy jest opcja taka żeby Tamron był produkowany jako totalnie analogowa bestia, a ktoś po prostu "dorzucił" doń CPU i nikonowski bagnet?
    2. jeśli mydło z Tamrona mam w całym zakresie pracy fokusa, to czy może wynikać to z faktu że wypadałoby odsunąć obiektyw od matrycy jakimś pierścieniem pośrednim, bo mimo pasującego bagnetu nie jest to szkło przeznaczone do cyfrowych aparatów?
    3. czy fEE po ustawieniu ręcznie przysłony (i co za tym idzie- brak możliwości wyzwolenia migawki) to standard w takich starszych obiektywach?
    4. skoro Tamron nie podpisuje się jako Tamron na zrobionych zdjęciach, to czy mogę przypuszczać że jednak coś było mieszane w CPU i nie jest oryginalna elektronika/ wsad µkontrolera w środku?

  2. #2

    Domyślnie

    3. Tak. Po prostu trzeba ustawić na max liczbę i przysłonę zmieniać pokrętłem w aparacie.

  3. #3

    Domyślnie

    "1. czy jest opcja taka żeby Tamron był produkowany jako totalnie analogowa bestia, a ktoś po prostu "dorzucił" doń CPU i nikonowski bagnet?
    2. jeśli mydło z Tamrona mam w całym zakresie pracy fokusa, to czy może wynikać to z faktu że wypadałoby odsunąć obiektyw od matrycy jakimś pierścieniem pośrednim, bo mimo pasującego bagnetu nie jest to szkło przeznaczone do cyfrowych aparatów?"


    Jeśli obiektyw ma bagnet F, to nie jest potrzebny żaden adapter. Jeśli obiektyw nie ostrzy, to zapewne wymaga kalibracji. Jeśli nie łapie ostrości - to nie wiem. A ręcznie dasz radę nastawić ostrość?

    Raczej nie jest to obiektyw, który ktoś by przerabiał, bo przeróbka więcej warta niż obiektyw. Brutalna prawda jest taka, że te oba obiektywy są dużo słabsze niż twój obiektyw kitowy.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    3. Tak. Po prostu trzeba ustawić na max liczbę i przysłonę zmieniać pokrętłem w aparacie.
    Dziękuję, od razu czuję się stabilniej

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Raczej nie jest to obiektyw, który ktoś by przerabiał, bo przeróbka więcej warta niż obiektyw.
    Równiez dziękuję za odpowiedź.
    Co do mydła to chyba się rozwiązało. Otóż nauczony aparatami w telefonach, małpką i obiektywem kitowym "testowałem" Tamrona w odleglości około metra, półtorej od obiektu. Wyszło na to że ten gagatek nawet na najkrótszej dla niego ogniskowej (28mm) daje się wyostrzyć w odległości minimum dwóch, dwóch i pół metra od obiektu. Nie wiem czy spowodowane jest to konstrukcją sprzed 30 lat czy może jakimiś wadami, w sumie jak ktoś będzie miał pomysł to jestem gotów chwycić za śrubokręt i zajrzeć do środka.

    Brutalna prawda jest taka, że te oba obiektywy są dużo słabsze niż twój obiektyw kitowy.
    Żadna tam brutalna, kupując szkła za stówkę nie liczyłem na jakość Jak pisałem, chcę doświadczyć czym różnią się lepsze szkła od gorszych. Niemniej dziękuję za rzetelną ocenę zakupu ^_^

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostatni_wolny_login Zobacz posta
    Równiez dziękuję za odpowiedź.
    Co do mydła to chyba się rozwiązało. Otóż nauczony aparatami w telefonach, małpką i obiektywem kitowym "testowałem" Tamrona w odleglości około metra, półtorej od obiektu. Wyszło na to że ten gagatek nawet na najkrótszej dla niego ogniskowej (28mm) daje się wyostrzyć w odległości minimum dwóch, dwóch i pół metra od obiektu. Nie wiem czy spowodowane jest to konstrukcją sprzed 30 lat czy może jakimiś wadami, w sumie jak ktoś będzie miał pomysł to jestem gotów chwycić za śrubokręt i zajrzeć do środka.


    Podobno jest adapter close-up, ale czy coś to warte. ¯\_(ツ)_/¯
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 27-01-2022 o 18:08 Powód: Nieszczęsne S...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    A nawet "nieSkończoność".

    Tak mi się wydawało, bo te stare zoomy miały nieprzyjemną cechę ostrzenia od następnego pokoju.

  7. #7

    Domyślnie

    A tam, ciiii.
    Głodny byłem.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8

    Domyślnie

    Może jednak bycie fotograficznym analfabetą to nie jest cecha, a przypadłość do wyleczenia
    Tak czy inaczej bardzo dziękuję OjTam, kolejna rzecz pojęta ^^
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy do nikona
    By yllonka in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-07-2014, 10:54
  2. D7000, a stare obiektywy.
    By Wald in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 15-03-2011, 14:07
  3. stare obiektywy
    By vahanara65 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-11-2009, 21:55
  4. D3 a stare obiektywy
    By dvkoc in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 19-06-2008, 11:07
  5. stare obiektywy a nikon d70
    By Tomasz12006 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-02-2007, 18:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •