Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39
  1. #1

    Domyślnie Tani skaner do negatywów 2022

    Zdaję sobie sprawę, że najpewniej połączenie tanio i dobrze w tym przypadku się wyklucza (bo zawsze tak było) ale ciekawy jestem, czy oferowane obecnie "tanie" skanery do negatywów oferują lepszą jakość od tych dostępnych parę lat temu. Są może jakieś "perełki", którymi warto się zainteresować? Czy też to jest to samo, tyle, że z wyświetlaczem LCD + wejściem na kartę SD. No i przez to sporo droższe niż kiedyś

    Taki sprzed paru lat mam i od razu w jpg daje obrazek jak poniżej. Można skanować do TIFFa, oczywiście zrobić potem jakąś korektę co pewnie przełożyłoby się na lepszy rezultat.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	216,8 KB
ID:	59792

    Czytam oceny tych nowych na all.. i w sumie ludzie narzekają na jakość. Natomiast ceny ich mnie zastanawiają - 500... 800 to już zakres, że pewnie da się upolować coś używanego a firmowego.

    Debatuje sam ze sobą bo chciałbym w tym roku w końcu poskanować leżące w domu negatywu i zastanawiam się czy w coś zainwestować czy bawić się moim. Zaciekawiła mnie np. Reflecta X66 bo dodatkowo można średni format skanować ale to wg moich standardów drogo, a jak skanuje marnie...
    Ewentualnie, drugą opcją jaką mam jest płaski HP Skanjet 4890. Ma on wbudowaną przystawkę do skanowania kliszy, aczkolwiek jeszcze nie ogarnąłem skanu w kolorze (coś mi słabo wychodzi co być może wynika z mojej nieumiejętności) . No i niestety brakuje mi ramki do układania negatywu (pewnie do ogarnięcia jakąś uniwersalną czy samemu zrobić szablonik).

  2. #2

    Domyślnie

    to samo co było. przyzwoite skanowanie, zwłaszcza negatywów kolorowych to wydatki
    zależy też co masz na myśli jako dobry rezultat, załączone zdjęcie na pewno nie jest dobrze odwrócone
    ja bym się zastanowił co jest Twoim celem - zeskanowanie czy zabawa w proces skanowania, jeśli to pierwsze i nie masz trzycyfrowej liczby filmów, to można oddać do jakiegoś labu, żeby Ci masowo zrobili, a jeśli lubisz się bawić w skanowanie, to kupiłbym używanego Epsona V500/550/600
    do odwracania negatywów barwnych są specjalizowane narzędzia, zazwyczaj do pracy poza softem skanera (chyba że Silver Fast), ja skanuję VueScan'em, tez negatywy cz-b (z dowolnego skanera) do pliku DNG a potem odwracam przy pomocy Negative Lab Pro, ale tu już każde narzędzie kosztuje

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam Canona CanoScan 9000F Mark II. Poskanowalem slajdy, negatywy kolor i BW. Całe archiwum ojca, kilka tysięcy klatek.

    Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
    Coś tam, coś tam .... i jeszcze troszkę ....

  4. #4

    Domyślnie

    Najtańszy to chyba będzie SND 3600, nie pamiętam tylko ceny.
    Skanować skanuje. Uruchomiłem go nawet na Linuxie. Trochę trudno powiedzieć, co do jakości skanów, bo raz go tylko próbowałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Optymalnym rozwiązaniem jest moim zdaniem zakup dobrego, używanego skanera dedykowanego, zeskanowanie materiałów i odsprzedanie go. Inaczej nie przeskoczysz dylematu tanio/dobrze. Skanery płaskie do małego obrazka odradzam, chyba, że chcesz zrobić tylko wglądówki. Jak masz dużo czasu, to obiektyw makro-przystawka-podświetlarka i fotografowanie pojedynczych klatek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Jak masz dużo czasu, to obiektyw makro-przystawka-podświetlarka i fotografowanie pojedynczych klatek.
    "Skanowanie" za pomocą aparatu i przystawki znacznie szybsze niż skanowanie skanerem. Tak wynika z mojego doświadczenia w obu metodach. Jednak przystawka też nieco kosztuje, np. https://www.speedgraphic.co.uk/bello...r/19206_p.html, a rezultaty są OK do oglądania na ekranie lub do druku w formacie do A4 mniej więcej.

  7. #7

    Domyślnie

    płaski epson da lepszy rezultat
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. W sumie potwierdzacie to czego się spodziewałem sam - zakup tych "tanich" skanerów sensu wielkiego nie ma. Po pierwsze bo nie są już tanie , a po drugie, że w większości ich parametry nie różnią się od tego, który miałem. Tyle, że ja zapłaciłem za niego kiedyś z 80-100 zł a nie jak teraz 500-800 (lub więcej) zł.

    Jakby ktoś miał podobne dylematy jak ja to napiszę (skacząc trochę po tematach, uwagach jakie daliście i do czego sam doszedłem po kilkudniowej zabawie ze skanowaniem)

    - Reflecta X66, o której myślałem - wyczytałem w testach anglojęzycznych, że zapisuje zdjęcia tylko w jpg co mnie niezbyt zadowala. TIFF pewnie większe pole manewru zapewni w dalszej obróbce. Aczkolwiek jak komuś aż tak nie zależy to podobno mocno zła nie jest,

    - Płaskim skanerem faktycznie dość ciężko skanować film 35mm. Zwłaszcza jak się nie ma ramki Nie wychodziło to zadowalająco (ciężko zwłaszcza prosto ułożyć film). Duży problem jaki napotkałem (wynikający z mojej niewiedzy Photoshopowej) to niestety fakt, że zdjęcia wychodzą w strasznej kolorystyce (kolorowe negatywy). Piszą w necie, że to proste do skorygowania, czytam, oglądam jakieś tutoriale ale na ten moment mnie to pokonało. No nie umiem... Może ktoś podpowie, wskaże jak to dokonać ale tak dokładniej, bez skrótów myślowych ?
    Skanowanie filmu cz-b 120 za to wyszło mi całkiem fajnie. Zadowolony byłem i widzę tu możliwości, tyle, że sporo jeszcze musze pokombinować, nauczyć się,

    - filmów w domu mam z 30 (jakichś starych, robionych przez ojca). Zajawkę mam też ja sam na zrobienie paru kolejnych więc skanowanie w labach sensu nie ma. Kosztowo to wyjdzie tak, że kupił by już solidny sprzęt używany ale...

    Kończąc moje dylematy Mimo, że jestem wielkim fanem starzyzny i różnych dziwnych wynalazków uznałem, że kupno używanego skanera nie ma sensu. Wydać trzeba na sensowny z 600 zł, wiele podłączanych jeszcze przez SCSi itp. co rodzi potrzebę kolejnych inwestycji. Te nowsze/używane sporadycznie się pojawiają i też podobnie kosztują (jak nie więcej). Trudno wykosztowałem się na... Plusteka Optifilm 8100.

    Na obecną chwilę próbuję go okiełznać Wychodzi mi "tak se" jeszcze więc liczę na wyrozumiałość i nie traktowanie poniższego jako jego maksymalnych możliwości

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skanik1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	606,9 KB
ID:	59981

  9. #9

    Domyślnie

    - Płaskim skanerem faktycznie dość ciężko skanować film 35mm. Zwłaszcza jak się nie ma ramki
    używam epsona v300, ze starych negatywów bez problemu odbitki 30-45 , masz przykład na negatywie przeterminowanym tylko o 10 lat , negatyw kolor
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...lat?highlight=
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    - Płaskim skanerem faktycznie dość ciężko skanować film 35mm. Zwłaszcza jak się nie ma ramki
    używam epsona v300, ze starych negatywów bez problemu odbitki 30-45 , masz przykład na negatywie przeterminowanym tylko o 10 lat , negatyw kolor
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...lat?highlight=
    Ładnie Ci to wyszło, nie powiem. Rozumiem, że konwertowałeś już po skanowaniu kolor do B+W?

    Mój HP na ta chwilę trochę mnie rozczarowuje, bo przy skanowaniu z użyciem przystawki do zdjęć powyżej 300 dpo wprowadza jakiś zafarb na połowę zdjęcia. A przy skanie tylko z szyby nic takiego nie ma. No i niemożliwie długo to trwa
    No ale, coś tam wychodzi. Jeśli będę miał jakieś filmy w średnim formacie to można się bawić. Takie mniej więcej coś otrzymuję (tylko pewnie wypadałoby lepiej usunąć "kolor" filmu).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	scan.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	236,9 KB
ID:	60008

    35mm w tym Plusteku to niebo a ziemia Silverfast a później jakieś dostrojenie w LR daje zadawalające mnie rezultaty więc pewnie całość oblecę tym

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Skaner do negatywów
    By Martix in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 22-11-2019, 17:30
  2. Skaner do negatywów
    By messer in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-09-2009, 17:20
  3. Skaner negatywow
    By Kosti68 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 23:21
  4. Skaner Do Negatywow....help
    By Redskull in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-01-2007, 17:22
  5. Skaner do negatywów
    By kronos28 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 24-06-2006, 22:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •