Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Opinie o tanich obiektywach

    Witajcie zaczynam dopiero zabawę w robienie zdjęć i chciałbym sobie skompletować jakiś zestaw obiektywów. Przy czym jestem totalnym amatorem, więc też nie widzę sensu kupowania jakichś profesjonalnych szkieł. Coś tam poczytałem, trochę popstrykałem w życiu, ale nie znam się za bardzo.

    Wiem, że to bardzo ogólne pytanie ale może mi coś polecicie? Myślę, że na początek wystarczyły by mi jakieś 2 zoomy. Jeden do pejzaży, a drugi taki może trochę tele do robienia zdjęć z daleka - ludziom, zwierzętom itp. Nie mam jakichś ustaleń budżetowych, ale raczej zdroworozsądkowe. Nie zajmuje się fotografią, więc chodzi mi o te tanie, a z drugiej strony nie chcę też kupić totalnego bubla.
    Ostatnio edytowane przez Alters ; 11-01-2022 o 13:16

  2. #2

    Domyślnie

    Warto jednak podać jakieś granice finansowe i doprecyzować o jakie chodzi szkła, bo nawet w bagnecie F są różnice między aparatami np. jeśli chodzi o AF i obsługiwane szkła.

    Jeśli body obsługuje, to najlepsze chyba pod kątem cena/jakość są Nikkory AF-P, 18-55 oraz 70-300 DX VR.

  3. #3

    Domyślnie

    hmm może koło 2 tys., ale to nie jest sztywny budżet. Wiem, że przy obiektywach to nie jest duża kwota.

    Jakieś tam Sigmy, Tamrony to nie szukać nawet z takich tańszych firm?

    300mm mnoży się razy 1,5 tak? Ten cały krop. Czyli wychodzi 450mm. Dobrze to liczę? To chyba wystarczy do zdjęć na odległość, chociaż nie wiem w praktyce ile to jest. Pewnie z dużej odległości będzie mało, ale te większe tele to są mega drogie.
    Ostatnio edytowane przez Alters ; 11-01-2022 o 13:20
    Amator fotografii. Z zawodu pracownik banku specjalista leasingu samochodów
    blog

  4. #4

    Domyślnie

    Czy masz lub planujesz zakup aparatu i jakiego?

    Jest jeszcze Sigma 17-50/2.8, budżetowy mistrz w swojej klasie. Do tych 2k to trudno przeskoczyć te obiektywy, chyba że masz jakieś bardziej sprecyzowane oczekiwania. Np. jeśli 50 czy 55 mm jest za krótkie, to są jeszcze przyzwoite kitowe zoomy Nikona 18-140, 18-105.
    Ostatnio edytowane przez poste ; 11-01-2022 o 13:48

  5. #5

    Domyślnie

    do jakiego aparatu ?, jaki przedział ogniskowych ?, o jakiej "sile" światła ?
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    D3500.
    Chyba, że to nie ten bagnet F, ale wydaje mi się, że ten???

    To nie jest sztywna kwota. No, ale dla mnie taka zdroworozsądkowa. Dobrze by było mieć dwa. Zakres ogniskowej?? hmmm 18 to chyba mocno szeroki, ale takie często się spotyka dolne granice ogniskowej. No, a górna granica ogniskowej to jak dla mnie im więcej tym lepiej, ale chyba tam powyżej bodajże 300 to się robią już grube tysiące w cenach.

    Światło - to zakładam, że chodzi o przesłonę? To w ogóle nie wiem, pewnie im jaśniej tym lepiej i jednocześnie drożej. Nie mam preferencji.

  7. #7

    Domyślnie

    AF-P będą działać. Może już masz 18-55? Jeśli nie to warto upolować używany za jakieś 200 zł. Rób zdjęcia, czytaj o fotografii, sam zobaczysz czego brakuje z czasem.

    Ps. Najtańsze ale bardzo sensowne tele to jak pisałem N70-300 af-p dx vr. Nie ma co kombinować z innymi, bo w tym zakresie ani lepiej, ani taniej nie będzie.

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba chciałbym też mieć dłuższą ogniskową niż 300, ale zdaję sobie sprawę, że to już będzie kilka tysięcy. Pooglądałem trochę u znajomego (on ma Canona) Sigmę 70-300. No nie jest to duże zbliżenie na tym 300mm, ale przy takim budżecie rozumiem, że nie ma co szukać większych.

    Chyba rzeczywiście Nikkor najlepszy. Nie jestem w stanie ocenić jakości optycznej, bo się nie znam, ale co zwróciło moją uwagę - guma na pierścieniu tej Sigmy tak wyblakła, że zrobiła się blado szara. Oczywiście nierównomiernie i koszmarnie ten stary obiekty wyglądał.

  9. #9

    Domyślnie

    Trudno Ci będzie coś dłuższego (i sensownego) od 300mm do D3500 kupić poniżej 3000 złotych.
    Osobiście poleciłbym ci zestaw Nikkor 16-85 VR jako szkło podstawowe i Nikkor 70-300 AF-S (lub Nikkor 70-300AF-P).
    16-85 ma taki zakres, że wystarczy do większość zastosowań, a w przypadku krajobrazu te 16 mm daje naprawdę bardzo dużo.
    Używałem go wiele lat i złego słowa na niego nie powiem.

    70-300 stanowi bardzo dobre uzupełnienie dla powyższego szkła - ja znam wersję AF-S i śmiało ja polecam, ale Ci co mieli AF-P też go bardzo chwalą, więc warto go rozważyć.
    Ten zestaw ma też taką zaletę, że masz jednakową średnicę filtrów (67mm) co oznacza że np. filtr polaryzacyjny (bardzo przydatny w krajobrazie) wystarczy jeden.
    A kupując używane spokojnie zmieścisz się w 2000 złotych.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    pamiętaj, że w okolicach ogniskowych 24-85mm zamyka się większość typowo fotografowanych tematów codziennej prozy życia, 35-50mm są zwykle też szkłami najkorzystniejszymi cenowo (przy bardzo dobrej jakości optycznej). Natomiast każde odejście w stronę szerokich kątów lub teleobiektywów jest tym droższa im dalej się odsuwamy, a użyteczność tych instrumentów maluje w przeciwieństwie do ich ceny (chyba, że zajmujesz się wyspecjalizowaną dziedziną, jak wnętrza, czy ptaki, to wiadomo, będą użyteczne). Ergo na początku lepiej się skup na ogniskowych, których zakres ma dobrą relację ceny i jakości. 300mm (450 po uwzględnieniu cropa) zdecydowanie wystarczy do 99,9% codziennych pstryków. Każdy z nas na początku marzy o 600mm kobyle, nie zdając sobie sprawy z tego, że ten obiektyw większość czasu spędzi w szufladzie, bo ciężki, nieporęczny, a szans na jako wykorzystanie niewiele

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. n 70-210 f4-5.6 lub któryś z tanich 70-300
    By artur0372 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 16:09
  2. Opinie o obiektywach.
    By -AciD- in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-07-2011, 17:03
  3. Która z tanich naświetla najdokładniej?
    By darzur in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 11-05-2010, 16:10
  4. !!UWAGA!! Nie kupujcie tanich filtrów!! !!
    By GrzegorzPPP in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 28-04-2008, 13:32
  5. opinie o obiektywach 20 lub 24mm
    By linux_user in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 25-02-2005, 10:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •