Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49
  1. #1

    Domyślnie Z D80 na Z50/Z5 na kolejne 15 lat

    Witajcie. Podglądałem was od dawna ale w końcu muszę sam zadać pytanie. Planuję zmianę body na nowsze, gdyż mój staruszek D80 już mi nie wystarcza. Na początku zastanawiałem się nad zmianą na D7500 (ewentualnie D500) ale z kim nie rozmawiam to zazwyczaj proponuje bezlusterkowce. Dlatego piszę tu gdyż mam zagwozdkę. Ale najpierw trochę o mnie.

    Co fotografuję?
    Jestem amatorem który wykorzystuje aparat do uwieczniania życia tam gdzie mnie z rodziną wiatr poniesie w kraju i za granicą. Aparat jest mi również potrzebny podczas pracy zawodowej biologa terenowego do dokumentacji i uwieczniania ulotnych chwil. Chodzi tu zarówno o krajobrazy ale i motyle na kwiatach czy przelatujące ptaki. ~80% zdjęć robię właśnie w terenie w warunkach różnych, od dni mroźnych i wietrznych do upałów z prawie 100% wilgotnością powietrza, czasami o przeciętnych warunkach oświetlenia. Przy zdjęciach owadów wykorzystuję wbudowaną lampę błyskową.

    Jakie obiektywy posiadam / procent czasu użytkowania
    kitowy Nikkor 18-55 / 55%
    Nikkor 70-300 AF-S f/4,5–5,6G IF-ED / 40%
    Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Macro / 5%

    Jakie obiektywy docelowo chcę mieć?
    standardowy zoom ale z trochę większym zakresem ogniskowej niż mam obecnie
    Nikkor 70-300 - pasuje mi i jakbym mógł go zostawić to byłby ogromny plus
    szeroki kąt do krajobrazów typu nikkor 10-20

    Tamron 90 - potencjalnie do sprzedania.

    Wykorzystanie aparatu:
    z grubsza to co wymieniłem na początku
    sporadyczne nagrywanie filmów w terenie (FHD wystarczy), np. samic motyli składających jaja, ptaków śpiewających na drzewie (posiadam mikrofony)
    zdjęcia nocnego nieba

    Co rozważam?
    Nikon Z50 + nowy kit + FTZ
    Nikon Z5 + nowy kit + FTZ

    Z50:
    + format DX, crop który mi się przyda przy większych powiększeniach (istotna cecha)
    + istotnie niższa cena

    Z5:
    + korpus lepiej zabezpieczający przed działaniem czynników zewnętrznych (istotna cecha)
    + dostęp do obiektywów pełnoklatkowych (ale biorąc pod uwagę że potrzebuję trzech wymienionych wyżej czy jest to decydująca cecha?)
    + lepsze parametry i pełna klatka (nie wiem czy jest mi potrzebna)
    - brak cropa z DX

    Budżet
    Ogólnie im taniej tym lepiej. Fotografia to hobby a nie źródło zarobku w moim przypadku. Ważne jest aby sprzęt był trwały dlatego rozważam Z5.

    Pytania:
    1. Które body polecacie biorąc pod uwagę moje wymagania?
    2. Czy pełna klatka jest mi potrzebna?
    3. Czy z Z5+FTZ będzie współpracować N70-300 i T90?
    4. Brać body od razu z kitem (16-50/24-50) czy oddzielnie kupując już docelowy obiektyw (na przykład NIKKOR Z DX 18-140MM/NIKKOR Z 24-70MM F4 S)?
    5. A może jednak D7500/D500?

    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Niby trochę tak, ale nie do końca. Po drugie moje pytania i wątpliwości nie zostały tam wyjaśnione.

  4. #4

    Domyślnie

    1. Z50
    2. Nie.
    3. Nie wiem (N 70-300 raczej tak).
    4. 16-50 jest bardzo przyjemnym i lekkim obiektywem (24 mm na szerokim końcu).
    5. Jeśli masz taką potrzebę.
    Generalnie - jak nie będziesz gwoździ tym wbijał, to Z50 spełni Twoje oczekiwania. Wbrew pozorom to solidny aparat. Weź jeszcze jedną cechę pod uwagę - niską APS-C wagę.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki!

    Co do gwoździ to nie będę Chodzi tylko o to czy wysoka temperatura/wilgotność czy konieczność położenia sprzętu na ziemi/trawie nie spowoduje jego śmierci.

    Jeśli Z50 to lepiej kupić nowy obiektyw Nikkor Z 18-140mm f/3.5-6.3 VR czy może przez FTZ połączyć dobre szkło jakim jest Nikkor AF-S 16-80mm f/2.8-4E ED VR (skoro i tak FTZ będę musiał kupić aby doczepić 70-300)?
    Ostatnio edytowane przez Behaviour ; 10-01-2022 o 20:16

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym się skupił na szkłach natywnych. Przelotka jest fajna na początek, ale szybko zaczyna wkurzać. Zmienia masę, gabaryty i wyważenie zestawu, nie mówiąc o dodatkowych stykach, które też z czasem mogą sprawiać kłopoty.

    Do kropa zdecydowanie szkło od 16mm. Przy 18mm często może brakować tych 2mm na dole.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Z50 ma zaletę jeszcze taką że przez FTZ można podpinać obiektywy AF-P, które jak wiemy są bardzo dobre i tanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz to już sam nie wiem. Natywne do Z50 z VR mają nieatrakcyjny zakres ogniskowych. Z jednej strony 16-50 jest trochę za krótki ale przy 18-140 traci się te 2mm z krótszej strony a dłuższa jest trochę za długa jeśli drugim obiektywem ma być 50-250. Ten natomiast jest za krótki z długiej strony...

    A z nikkorem z 25-250 będzie dobrze działać telekonwerter 1.4? Nie będzie za ciemno?
    Ostatnio edytowane przez Behaviour ; 10-01-2022 o 21:25

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Może pojawi się wreszcie 10-20mm to by ci dało zakres fajny, 55-250mm jeśli potrzebujesz i uzupełniasz to porterówką i uniwersalnym 40mm f/2.
    Nie kupujesz FTZ i masz cały komplet natywny ale nie wiemy kiedy będzie 10-20mm.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Behaviour Zobacz posta
    Natywne do Z50 z VR mają nieatrakcyjny zakres ogniskowych. Z jednej strony 16-50 jest trochę za krótki ale przy 18-140 traci się te 2mm z krótszej strony a dłuższa jest trochę za długa jeśli drugim obiektywem ma być 50-250. Ten natomiast jest za krótki z długiej strony...

    A z nikkorem z 25-250 będzie dobrze działać telekonwerter 1.4? Nie będzie za ciemno?
    Używałeś do tej pory 18-55 i 70-300 a teraz piszesz, że 16-50 jest za krótki? 300 mm na 10 MPix matrycy było ok, a 250 mm na 20 MPix, to już za mało? Czyżbyś poszukiwał św. Graala obiektywów?

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] kolejne
    By darek_d in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-02-2014, 22:28
  2. [ Przyroda ] Kolejne
    By uomatko in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 20:46
  3. [ Portret ] kolejne
    By J4R in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 18:29
  4. [ Krajobraz ] Kolejne
    By Sebastianito in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-07-2009, 00:48
  5. [ Krajobraz ] Kolejne?
    By bandzior in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-06-2009, 23:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •