Witajcie. Podglądałem was od dawna ale w końcu muszę sam zadać pytanie. Planuję zmianę body na nowsze, gdyż mój staruszek D80 już mi nie wystarcza. Na początku zastanawiałem się nad zmianą na D7500 (ewentualnie D500) ale z kim nie rozmawiam to zazwyczaj proponuje bezlusterkowce. Dlatego piszę tu gdyż mam zagwozdkę. Ale najpierw trochę o mnie.

Co fotografuję?
Jestem amatorem który wykorzystuje aparat do uwieczniania życia tam gdzie mnie z rodziną wiatr poniesie w kraju i za granicą. Aparat jest mi również potrzebny podczas pracy zawodowej biologa terenowego do dokumentacji i uwieczniania ulotnych chwil. Chodzi tu zarówno o krajobrazy ale i motyle na kwiatach czy przelatujące ptaki. ~80% zdjęć robię właśnie w terenie w warunkach różnych, od dni mroźnych i wietrznych do upałów z prawie 100% wilgotnością powietrza, czasami o przeciętnych warunkach oświetlenia. Przy zdjęciach owadów wykorzystuję wbudowaną lampę błyskową.

Jakie obiektywy posiadam / procent czasu użytkowania
kitowy Nikkor 18-55 / 55%
Nikkor 70-300 AF-S f/4,5–5,6G IF-ED / 40%
Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Macro / 5%

Jakie obiektywy docelowo chcę mieć?
standardowy zoom ale z trochę większym zakresem ogniskowej niż mam obecnie
Nikkor 70-300 - pasuje mi i jakbym mógł go zostawić to byłby ogromny plus
szeroki kąt do krajobrazów typu nikkor 10-20

Tamron 90 - potencjalnie do sprzedania.

Wykorzystanie aparatu:
z grubsza to co wymieniłem na początku
sporadyczne nagrywanie filmów w terenie (FHD wystarczy), np. samic motyli składających jaja, ptaków śpiewających na drzewie (posiadam mikrofony)
zdjęcia nocnego nieba

Co rozważam?
Nikon Z50 + nowy kit + FTZ
Nikon Z5 + nowy kit + FTZ

Z50:
+ format DX, crop który mi się przyda przy większych powiększeniach (istotna cecha)
+ istotnie niższa cena

Z5:
+ korpus lepiej zabezpieczający przed działaniem czynników zewnętrznych (istotna cecha)
+ dostęp do obiektywów pełnoklatkowych (ale biorąc pod uwagę że potrzebuję trzech wymienionych wyżej czy jest to decydująca cecha?)
+ lepsze parametry i pełna klatka (nie wiem czy jest mi potrzebna)
- brak cropa z DX

Budżet
Ogólnie im taniej tym lepiej. Fotografia to hobby a nie źródło zarobku w moim przypadku. Ważne jest aby sprzęt był trwały dlatego rozważam Z5.

Pytania:
1. Które body polecacie biorąc pod uwagę moje wymagania?
2. Czy pełna klatka jest mi potrzebna?
3. Czy z Z5+FTZ będzie współpracować N70-300 i T90?
4. Brać body od razu z kitem (16-50/24-50) czy oddzielnie kupując już docelowy obiektyw (na przykład NIKKOR Z DX 18-140MM/NIKKOR Z 24-70MM F4 S)?
5. A może jednak D7500/D500?

Z góry dziękuję za pomoc