Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 74
  1. #1

    Domyślnie Nikon d70 na co zamienić - lustrzanka czy bezlusterkowiec

    Witam, od 15 lat jestem posiadaczem nikona d70 z obiektywem kitowym 24-70 3,5-4,5.

    Mam potrzebę na coś nowego, ale że już długo nie śledziłem tego co zmienia się na rynku w sprzęcie potrzebuje wskazówek.

    W d70 bardzo lubiłem łatwy dostęp zmiany balansu bieli, eksopzycji i ISO- przycisk i pokrętło, chciałbym to zachować. Był to dla mnie szybki aparat, ale nie mam porównania bo to pierwsza i jedyna lustrzanka cyfrowa.

    To co nie lubiłem to spore szumy, za mały LCD, potrzebowałbym odchylany z live view, oraz tryb automatyczny wg mnie bardzo słaby- zawsze musiałem manualnie ustawiać, a chciałbym mieć możliwość czasem zrobić szybko w miarę dobre zdjecie z trybu automatycznego.

    Lubię robić zdjęcia krajobrazów i ludzi, reporterskie, teraz jeszcze chciałbym dodać sport z odległości tak 50-80 metrów.

    Budżet nie wiem jaki mam do końca, moze 5000 zl, jak warto to 8000, jak cos by mnie zadowoliło za 4000 zl to tez super.

    Myślę pomiędzy jakas lustrzanka nikona aps-c (że względu na mniejszy rozmiar),

    albo jakimś bezlusterkowcem nikona - tu nie wiem czy lepiej pełna klatka czy aps. Z aps-c w sumie nie ma wyboru, jak patrzylem na zdjęcia to chyba trudno szybko zmieniać wartosc wb czy eskpozycji. Większy wybór jest z5/6.

    albo nad bezlusterkowcem sony.

    Obiektyw na początek jakiś uniwersalny zoom. Docolowo chciałbym mieć wlasnie 24-70 (rozumiem, że dla aps-c to będzie 18-50), stały 50 i kiedyś jakis większy zoom.

    Zastanawiam się jak z tym trzymaniem baterii w bezlusterkowcach. W d70 było na prawdę ekstra, mam 3 akumulatory i w ogóle nie musiałem martwić się o prąd.
    Ostatnio edytowane przez mswieb ; 10-01-2022 o 01:27

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli chcesz pozostać przy lustrzance aps-c, to D7500 (ok. 5000 zł) lub nawet D500 (ok. 7500 zł) do sportu jak najbardziej pasuje, ale nie starczy na nowy obiektyw (ten kit to chyba 18-70, a nie 24-70).
    Jeśli pełnoklatkowy bezlusterkowiec to starczy tylko na Z5 (ok. 6000 zł), ale z obiektywem już nie poszalejesz, są zestawy, np. z 24-50 za 6500 zł, ale zestaw z 24-70/4 to już ponad 9000 zł. Bateria wytrzymuje kilka razy krócej niż ekwiwalent do lustrzanki.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Potrzebowałbym jeszcze jakiejś porady, bo cenowo te modele sprawdziłem.
    Że może już wystarczylbymi np. d5600(chyba że różnica z d7500 jest kolosalna) albo jakąś używka, gdzie odczuje juz sporą różnicę do tego d70, gdzie będzie ta sama szybkość AF, lub szybszy, mniejsze ziarno i lepiej działające automatycznie dobierane parametry.

    No i czy w tych bezlusterkowcach nikona, można szybko beż wchodzenia w menu, czy klikania w ekran dotykowy ustawiać balans bieli.

    Widzialem, że niektóre osoby z forum przechodziły z lustrzanek na bezlusterkowce. Argument który był dla mnie ważny, poza mniejszym rozmiarem to że w tą stronę się może teraz rynek rozwijać. Zastanawiam się czy jeszcze belusterkowiec może dawać coś więcej niz lustrzanka.

    Też chciałem się upewnić że jakbym kupił z50 na początek to te obiektywy później do z5/6/7 to już nie za bardzo.

    I wiem że pewnie na forum nikona trudno pytac o porównywanie z sony, ale widzialem ze te tańsze a6000 i te drozsze a7 maja przyciski c1/c2 itd które można programować i mieć szybki dostęp do ustawień i jest spory wybór sony z ta mniejsza matryca. Ale nie wiem też, ze może z jakichś powodów w sony nie ma co iść.

  4. #4

    Domyślnie

    Od dłuższego czasu nie zwracam sobie uwagi balansem bieli. Robiąc zdjęcie w RAW to w ogóle nie ma sensu cokolwiek ustawiać, zwłaszcza że obecnie automaty radzą sobie bardzo dobrze. Ponadto w bardziej zaawansowanych lustrzankach Nikona masz możliwość wybrania lub skorygowania automatycznego WB (zachowaj ciepłe kolory, coś takiego mam zdaje się ustawione, nawet nie pamiętam).

    Wspomniałeś o Sony, powiem tylko, że do tego systemu masz obecnie największy wybór obiektywów, plus różnych adapterów itp. sprzętu. Mógłbym polecić b. dobre obiektywy do aps-c, np. Sigmę 18-50/2.8 DC DN. Obiektyw nie ma stabilizacji, więc optymalny byłby do niego korpus a6500 lub a6600. To są topowe puszki APS-C Sony, możesz z nimi robić wszystko. Kupując ten obiektyw z używanym a6500 zmieścisz się w 6000 zł, moim zdaniem to jest zestaw wart tych pieniędzy, mały i zgrabny ze światłem 2.8.

    Lustrzanki jeszcze przez wiele lat będą robiły zdjęcia, ale fakt faktem są zastępowane przez bezlustra. Co byś nie kupił, w porównaniu do d70 będzie duuuży postęp

  5. #5

    Domyślnie

    Porównanie D5600 i D7500: https://cameradecision.com/multi-com...vs-Nikon-D7500
    W D7500 i D500 WB ustawiasz przyciskiem i obrotem pokrętła sterującego. Nie ma czegoś takiego w prostych lustrzankach lub bezlusterkowcach takich jak Z5 lub Z50, chociaż, być może, można w tym celu zaprogramować jakieś przyciski. Nie wiem dokładnie, bo nie mam bezlusterkowca.
    Bezlusterkowiec pozbawiony jest dźwięku charakterystycznego dla lustrzanki, ale obrazek będzie identyczny przy identycznych parametrach matrycy. Tym niemniej Nikon raczej będzie sterował w kierunku bezlusterkowców i powoli odchodził od lustrzanek. Dużą zaletą lustrzanek są ogólnie tańsze (czasami sporo) obiektywy. Obiektywy od D50, czyli aps-c mogą być założone na pełnoklatkowe bezlusterkowce, ale będą wycinały z matrycy tylko tę część, którą pokrywa obiektyw aps-c, czasami przy droższych szkłach można liczyć na trochę większe pokrycie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Porównanie D5600 i D7500: https://cameradecision.com/multi-com...vs-Nikon-D7500
    W D7500 i D500 WB ustawiasz przyciskiem i obrotem pokrętła sterującego. Nie ma czegoś takiego w prostych lustrzankach lub bezlusterkowcach takich jak Z5 lub Z50, chociaż, być może, można w tym celu zaprogramować jakieś przyciski. Nie wiem dokładnie, bo nie mam bezlusterkowca.
    Proszę bardzo: https://www.fotopolis.pl/testy/apara...2/33134/184547

  7. #7

    Domyślnie

    Żadna Zetka, za wyjątkiem Z9, nie ma dedykowanego przycisku do WB. W Z5 można to przypisać pod Fn1, Fn2 lub przycisk nagrywania filmu (oczywiście tylko w trybie foto). Ewentualnie jako pierwsza pozycja w menu "i", wówczas włączasz menu tym właśnie przyciskiem, domyślnie podświetlone jest WB, i zmieniasz wartość kółkiem. W pozostałych modelach myślę, że będzie tak samo.

    Jeśli chodzi o jakość obrazu z D5600/D7500 czy Zetek DX (Z50, Zfc), kolosalnych różnic moim zdaniem nie będzie, podobnie w przypadku pełnej klatki - ponoć matryce w D750 i Z5 są takie same, w Z6 (pierwsza i druga generacja) już są wykonane w innej technologii, i objawia się to trochę lepszą jakością na wysokim ISO. Ja osobiście zamieniłem D750 na Z5 i nie widzę różnicy w jakości.

    Przewaga bezluster w użytkowaniu ujawnia się moim zdaniem w obszarze autofokusa, w Zetkach pola AF pokrywają praktycznie cały kadr (w lustrach właściwie tylko centrum i jego okolice), plus bajery typu wykrywanie oka, itp. Nagrywanie filmów (o ile w ogóle zamierzasz to robić) lustrzankami Nikona z użyciem AF to była mordęga (ze względu na kontrastowy AF, właściwie dotyczy to też ustawiania ostrości w trybie zdjęciowym w LV), w Zetkach jest dużo lepiej, zwłaszcza z natywnymi obiektywami, bo te projektowane pod lustrzanki, mają dość głośne silniki, słyszalne na nagranych filmach.

    Obiektywy DX do Zetek owszem zadziałają na pełnoklatkowych Zetkach, ale z przycięciem obrazu do formatu DX, lepiej nie iść tą drogą.

    Jeśli planujesz, że cały zestaw posłuży Ci przynajmniej z połowę tego czasu, co D70, nie będziesz nic modernizował, a później i tak kupisz coś nowego, to moim zdaniem bez różnicy, czy kupisz lustrzankę czy bezlusterkowca (w obu przypadkach DX). Lustrzanki rzeczywiście są już chyba na "wymarciu", w takim sensie, że nie ma się co spodziewać nie wiadomo ilu nowych modeli obiektywów (rzekłbym nawet, że jakichkolwiek, przynajmniej od Nikona) jak i aparatów, ale zdjęcia nadal robią i będą robić.

    Na pewno nie polecę Ci pełnej klatki, bo w zakładanym budżecie, nawet tym do 8 000 zł, jedyne co kupisz, to aparat i kitowy obiektyw, i mam tu na myśli Z5, czyli najprostszy model, z obiektywem 24-50, bo zestaw z 24-70 już wykracza poza budżet (notabene znalazłem raptem 2 sklepy oferujące taki zestaw, i nie wiem czy to nie są zestawy, które sklep sam złożył, bo Nikon chyba fabrycznie nie oferował takiego zestawu). Poza tym ciągle nie ma sensownego teleobiektywu (typu 70-200/4 albo 70-300/~5.6) z bagnetem Z, więc musiałbyś się ratować adapterem i obiektywami z bagnetem F. A z resztą 200-300 mm na FX do sportu z odległości 50-80 m to tak średnio moim zdaniem.

    Zatem w Nikonie pozostają chyba dwie opcje:
    - Nikon D7500 (ma jednak o wiele lepszą ergonomię niż D5600, który nie ma przycisku od WB i tylko jeden przycisk funkcyjny, na dodatek dziwnie umiejscowiony) + Sigma 17-50/2.8 + Nikkor AF-P DX VR 70-300/4.5-6.3, koszt to 4500 zł + 1800 zł (masakra, pamiętam jak nowa była po 1500 zł) + 1700 zł (druga masakra, ten obiektyw, fakt że w promocji, można było kupić za 1000 zł), łącznie idealnie 8000 zł, oczywiście nowe. Możesz też oczywiście szukać sprzętu używanego, jeśli nie masz nic przeciwko temu (wówczas nawet może być D7200 zamiast D7500, tyle że w przypadku starszego modelu Nikkor 70-300 będzie działał z pewnymi ograniczeniami). Stałkę 50/1.8 bym odpuścił mając Sigmę.
    - Nikon Z50 + Nikkor Z 16-50mm + Nikkor Z 50-250mm + mała, lekka i jasna stałka Nikkor Z 40mm/f2 bo te dwa kitowe obiektywy to jednak trochę ciemne są. Taki zestaw to niecałe 7000 zł (body plus dwa kitowe obiektywy to 5700, stałka 1250).

    W przypadku bezlustra te 250mm na dłuższym końcu (uwzględniając crop 1,5x) to też tak średnio biorąc pod uwagę odległości przez Ciebie wspomniane, ale nic innego w bagnecie Z póki co nie ma, zaś w bagnecie F przyrostowi milimetrów towarzyszy też niestety przyrost złotówek (i to raczej wykładniczo niż liniowo ). Cokolwiek dłuższego niż wcześniej wymieniony Nikkor 70-300, to chyba Tamron/Sigma 100-400, oba w okolicach 3500 zł.
    Ostatnio edytowane przez lukasz_kk ; 10-01-2022 o 17:38

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mswieb Zobacz posta
    No i czy w tych bezlusterkowcach nikona, można szybko beż wchodzenia w menu, czy klikania w ekran dotykowy ustawiać balans bieli.
    Nie bardzo rozumiem, co masz z tym balansem i po co to wyciągać na wierzch? Wszystkie dzisiejsze puszki nie mają z tym problemu i automat balansu działa bardzo dobrze, może z wyjątkiem światła żarowego. Nawet gdy się trafi walnięty balans w żarowym, to jest kwestia jednego, czy paru klików w sofcie i to dotyczy zarówno Raw jak i Jpeg.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem, co masz z tym balansem i po co to wyciągać na wierzch? Wszystkie dzisiejsze puszki nie mają z tym problemu i automat balansu działa bardzo dobrze, może z wyjątkiem światła żarowego. Nawet gdy się trafi walnięty balans w żarowym, to jest kwestia jednego, czy paru klików w sofcie i to dotyczy zarówno Raw jak i Jpeg.
    nie mam doświadczenia z dzisiejszymi aparatami, a tym d70 prawie zawsze musiałem ustawiać ten balans manualnie

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta

    Na pewno nie polecę Ci pełnej klatki, bo w zakładanym budżecie, nawet tym do 8 000 zł, jedyne co kupisz, to aparat i kitowy obiektyw, i mam tu na myśli Z5, czyli najprostszy model, z obiektywem 24-50, bo zestaw z 24-70 już wykracza poza budżet (notabene znalazłem raptem 2 sklepy oferujące taki zestaw, i nie wiem czy to nie są zestawy, które sklep sam złożył, bo Nikon chyba fabrycznie nie oferował takiego zestawu). Poza tym ciągle nie ma sensownego teleobiektywu (typu 70-200/4 albo 70-300/~5.6) z bagnetem Z, więc musiałbyś się ratować adapterem i obiektywami z bagnetem F. A z resztą 200-300 mm na FX do sportu z odległości 50-80 m to tak średnio moim zdaniem.

    Zatem w Nikonie pozostają chyba dwie opcje:
    - Nikon D7500 (ma jednak o wiele lepszą ergonomię niż D5600, który nie ma przycisku od WB i tylko jeden przycisk funkcyjny, na dodatek dziwnie umiejscowiony) + Sigma 17-50/2.8 + Nikkor AF-P DX VR 70-300/4.5-6.3, koszt to 4500 zł + 1800 zł (masakra, pamiętam jak nowa była po 1500 zł) + 1700 zł (druga masakra, ten obiektyw, fakt że w promocji, można było kupić za 1000 zł), łącznie idealnie 8000 zł, oczywiście nowe. Możesz też oczywiście szukać sprzętu używanego, jeśli nie masz nic przeciwko temu (wówczas nawet może być D7200 zamiast D7500, tyle że w przypadku starszego modelu Nikkor 70-300 będzie działał z pewnymi ograniczeniami). Stałkę 50/1.8 bym odpuścił mając Sigmę.
    - Nikon Z50 + Nikkor Z 16-50mm + Nikkor Z 50-250mm + mała, lekka i jasna stałka Nikkor Z 40mm/f2 bo te dwa kitowe obiektywy to jednak trochę ciemne są. Taki zestaw to niecałe 7000 zł (body plus dwa kitowe obiektywy to 5700, stałka 1250).
    Dzięki za wyjaśnienia,
    W tym momencie najblizej mi do D7500, gdyż jak patrze w internecie na wymiary, to te bezlusterokwce nie sa specjanile dużo mniejsze, po 1 cm w każdym wymiarze. A sporo jest używanych obiektywów z mocowaniem F i pewnie będzie jeszcze więcej, jak ludzie będą przechodzić na bezlusterkowce. Na kręceniu filmów aparatem mi nie zależy.
    W wolnym czasie chce poszukać czy gdzieś w sklepach stacjonarnych są te modele i wziąć do ręki - myślę, że jeśli są porównywalne to to jak mi się je trzyma będzie ważnym kryterium.

    Jak mi się spodobają te bezlustrekowce bardziej to będę się zastanawiał jaki wybrać, ale bliżej mi do Z5 niż z50 ze względu na stabilizacje w korpusie i wygląda na to, ze nikon nie rozwija się głównie w pełnej klatce jeśli chodzi o bezlusterkowce, więc jakby mi kiedyś przyszło wymienić body na pełną klatkę to z obiektywów nie skorzystam. Więc wtedy bym kupił droższe body z podstawowym kitowych obiektywm, a lepszy za jakiś czas.


    Jeszcze Poste pisał o Sony, gdzie jest spory wybór obiektywów, więc też do ewentualnego rozpatrzenia, chociaż z tego co czytam to ergonomia nikona lepsza, a pewnie prędzej czy później sigma też zacznie robić obiektywy do nikon Z.

    Także dzięki za wszystkie porady. Teraz musze sobie zrobić trochę przerwy bo łeb boli od czytania internetu i za

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mswieb Zobacz posta
    ...

    Jeszcze Poste pisał o Sony, gdzie jest spory wybór obiektywów, więc też do ewentualnego rozpatrzenia, chociaż z tego co czytam to ergonomia nikona lepsza, a pewnie prędzej czy później sigma też zacznie robić obiektywy do nikon Z.
    Szczerze? Mnie to chyba najbardziej zniechęciło do Nikona, ta wieczna saga z problemami z kompatybilnością obiektywów firm trzecich. Coś działa, po aktualizacji przestaje, albo wiecznie jakieś problemy, brak korekty cyfrowej, itd, neverending story. Nikon (Canon też) ma filozofię firmy Apple, dla własnego zdrowia psychicznego lepiej to zaakceptować i nie oglądać się na Sigmę. Ta nowa Sigma 18-50 bez korekty cyfrowej byłaby prawdopodobnie nie używalna, obejście tego wszystkiego wymagałoby trochę wysiłku.
    Od premiery z50 minęły ponad 2 lata i nie widać ani następcy, ani kolejnych modeli. Inne obiektywy masz tylko od Chińczyków, manualne.

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Aparat na początek. Lustrzanka czy bezlusterkowiec?
    By adamu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-08-2019, 18:07
  2. Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 13-02-2019, 23:10
  3. Lustrzanka lub bezlusterkowiec z obiektywem 5000zł
    By FelTom in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 14-06-2018, 07:49
  4. Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 28-03-2018, 15:45
  5. Bezlusterkowiec/Lustrzanka ze szkłem do 5000zł
    By explorexxx in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 04-04-2016, 13:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •