Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zamrażanie światłem - lampa reporterska vs studyjna

    Hej drodzy,

    Piszę trochę po fakcie, ale nie mogę nigdzie dojść do źródła, a nurtuje mnie następujący problem:


    Temat - fotografia kulinarna - zamrażanie ruchu (rozbryzgi, lanie płynów, sypanie cukrem/solą/pieprzem)

    Do tej pory korzystałem (żona korzystała, ale powiedzmy, że "ja") z pożyczonych od przyjaciela YN685 oraz d7100.
    Obecnie do posiadanego Nex 5r (czas x-sync 1/160, brak hss) dokupiłem lampę studyjną GlareOne Vega 400.

    Teraz pytanie - dlaczego lampy reporterskie mają w specyfikacji najkrótszy czas trwania błysku 1/20 000 a studyjne (te tańsze) 1/2000 - czy to wynika z faktu, że reporterki po prostu są słabsze, więc siłą rzeczy czas wygasania błysku będzie szybszy?

    Owo wspomniane zamrażanie ruchu nie jest kluczowym tematem zdjęć, ale czymś co "chciałoby się" móc robić. Zdecydowałem się na lampę "stacjonarną" bo nie trzeba do niej ciągle ładować akumulatorków, ma światło pilotujące, więc nie muszę świecić w pokoju wszystkich świateł, żeby AF sobie radził w miarę szybko i dobrze, szybko się przeładowuje, więc seria zdjęć to dla niej błahostka, ale teraz zastanawiam się, czy postąpiłem słusznie, jeśli lampa typu YN685 dawała radę oświetlić zdjęcia statyczne natomiast miała większy potencjał w kwestii "zamrażania" ruchu?

    Czy teraz powinienem, chcąc czasem coś zamrozić dołożyć do kompletu:
    1) lampę reporterską
    2) zbierać na lepszą lampę studyjną z HSS (Jinbei MSN 400 Pro, Quadralite Pulse Pro X 400) - oczywiście to wiąże się ze zmianą body na lepsze
    3) zbierać jeszcze więcej na lampę z funkcja freeze (Elinchrom ELC 500, o Profoto nie wspomnę)

    Być może są inne opcje o których jeszcze nie wiem, z góry dziękuję za Waszą pomoc i sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    Duża część lamp studyjnych moc błysku osiąga dłuższym świeceniem - w "normalnej" fotografii nie ma to znaczenia
    Mało tego część lamp błyskowych słabszej jakości - jest w stanie skrócić czas (bo zmniejszasz moc) ale dostają dominanty barwnej
    Jedyne wyjście to szukać lamp które mają w specyfikacji opisany czas błysku i wygaszenia

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikopol Zobacz posta
    Teraz pytanie - dlaczego lampy reporterskie mają w specyfikacji najkrótszy czas trwania błysku 1/20 000 a studyjne (te tańsze) 1/2000 - czy to wynika z faktu, że reporterki po prostu są słabsze, więc siłą rzeczy czas wygasania błysku będzie szybszy?

    Owo wspomniane zamrażanie ruchu nie jest kluczowym tematem zdjęć, ale czymś co "chciałoby się" móc robić. Zdecydowałem się na lampę "stacjonarną" bo nie trzeba do niej ciągle ładować akumulatorków, ma światło pilotujące, więc nie muszę świecić w pokoju wszystkich świateł, żeby AF sobie radził w miarę szybko i dobrze, szybko się przeładowuje, więc seria zdjęć to dla niej błahostka, ale teraz zastanawiam się, czy postąpiłem słusznie, jeśli lampa typu YN685 dawała radę oświetlić zdjęcia statyczne natomiast miała większy potencjał w kwestii "zamrażania" ruchu?

    Być może są inne opcje o których jeszcze nie wiem, z góry dziękuję za Waszą pomoc i sugestie
    Niektóre lampy studyjne z średniej półki (np Jinbei MSN 400) mają czas trwania błysku 1/10 000. W praktyce wystarczało mi to do takich zdjęć

    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post3746792

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Znam ten ból. Niestety zamiast silnych studyjnych używam... Nikon Sb800 i to na np 1/32.
    Mam system oparty na Elfo i ich mocowaniu. Muszę w końcu zmienić mocowanie czyli wymienić lampy, ze względu na lampę plenerową Atlas I na te o krótkim błysku Godox: https://www.optyczne.pl/17144-news-G...I_Quicker.html
    Popatrz na czasu t 0.1 (nie 0.5) i to przy nastawach 1/1 czy 1/2, a nie 1/256.
    Oni nigdy się nie nauczą, że WS to energia błysku, nie moc.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-01-2022 o 22:27
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    @Jacek_Z jak nie potrzebujesz pilota w LEDzie, to nie wiem, czy jest sens QTIII kupować. QTII mają nawet ciut szybszy błysk, a z tego co widzę, są tańsze.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Jak pisano wtedy tego newsa to nie było ceny. Teraz nawet nie patrzyłem ile kosztuje. Co do parametrów mnie zdziwiłeś, nie sądziłem że się w tym "cofną".
    Nie pali mi się z zakupem. Ja już się tylko bawię w fotografię.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Edit - popatrzyłem na speckę i na full to czas jest ... długi. Trzeba dorwać tabelkę z t 0.1.dla każdej podziałki energii.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cen w newsie optycznych dalej nie ma. Zaciekawiły mnie te lampki wczoraj (czy przedwczoraj) i pokopałem trochę. Na aliexpres QT600III kosztuje 2700. QT600II na godox.store 2200.

    Ten czas 1/29,600 sekundy jest dla QT400III. Dla QT400II czas wynosi 1/35k. Edycja: Oczywiście czasy na t0.1.

    Specki są na godox.com, można porównać.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Zerknę tam. Podają ile jest dla 1/2 1/4 itp? Bo na 1/256 jak jest kilka Ws to modeli ruchu się nie porobi z sensownymi przysłonami.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    http://www.godox.com/EN/InstructionM...M_20190115.pdf
    http://www.godox.com/EN/InstructionM...M_20170411.pdf
    Na 6 stronie jest parę pomiarów.

    Obie instrukcje do QTII, QTIII jeszcze nie ma.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Znalazłem to samo
    Na 1/4 (lampa 600 Ws) mamy około 150 Ws, da sie robić na sensownej przysłonie jak lampa jest blisko modelki (1/4596 s) i temp barwowa jest znośna (5907 K). Choć lepiej by było mieć lampę dalej by modelka miała swobodę ruchu, a krótszy czas na 1/8 też by sie przydał. Chyba trzeba będzie zrezygnować z ISO 100 i wejść na 400. Tragedii nie ma.
    Ale na 1/128 jest .. 9335 K nieźle wali niebieskim choć zapewne da sie odkorygować RAWa. Wiele matryc rejestruje tak, że WB da się ustawić od 2500 do 10000 K. Czyli te 9K to blisko końca zakresu.
    W materiałach reklamowych nie mówią, że ma się 1/29.000 s przy 5 Ws i WB w okolicach 9300 K
    W sumie pierw bym chciał mieć dostęp do takiej lampy zanim bym ją miał kupić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lampa reporterska do D7500
    By Alojzy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-06-2020, 21:26
  2. Lampa reporterska z TTL dla zielonego amatora
    By MarcinSt in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22-11-2018, 08:36
  3. lampa studyjna czy reporterska - co na początek
    By Cahir in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 07-05-2015, 12:46
  4. Lampa reporterska + softbox - warto dokupić stofen?
    By ~lxs in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-10-2012, 17:39
  5. Lampa studyjna a SB 600
    By Damianus in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-05-2006, 15:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •