Close

Strona 2 z 37 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 364
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Matryca ma te samą wielkość (FX), obiektyw przez FTZ ma te samą odległość do matrycy jaką miał w lustrzance i jest to ten sam obiektyw (nie jest to inna konstrukcja z np innym charakterem bokehu). Plastyka nie może być inna.
    A co z rozdzielczością, czyli upakowaniem pikseli na danej powierzchni, wielkością każdego z nich, jego sposobem ułożenia na matrycy i kątem zbierania światła przez każdego? A jeśli mówimy o kątach, to dochodzi jeszcze czułość na poszczególne widma i to też może mieć znaczenie.

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    A co z rozdzielczością, czyli upakowaniem pikseli na danej powierzchni, wielkością każdego z nich, jego sposobem ułożenia na matrycy i kątem zbierania światła przez każdego?
    Odniosłem się do tego pisząc:
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Sądzę, że to autosugestia wynikająca z innej ilości Mpx, przez co obrazek oglądany na monitorze w powiększeniu 100% pokazuje inny wycinek.
    Rozdzielczośc skutkuje ilością Mpx.
    Wielkość piksela, jego ułożenie, mikrosoczewki na matrycy mają wpływ na wykorzystanie fotonów padających na obszar danego piksela. W efekcie poprawiają nam parametr związany z ISO.
    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    to dochodzi jeszcze czułość na poszczególne widma i to też może mieć znaczenie.
    To z kolei jest związane z mozaiką Bayera i z kolorem. Jak wiemy niuanse kolorystyczne wystepują i to nie na zasadzie lustrzanki inaczej a bezlustra inaczej. Tak było przecież też w obrębie matryc montowanych w różnych modelach lustrzanek. I jak wiemy dzięki czasami większemu nakładowi pracy, oprofilowaniu itp daje się kolor sprowadzić do takiego samego. Tak czy siak różnice w kolorze (minimalne przecież) raczej nie wpływają na odbiór płaskości/trójwymiarowości obrazu. Bo nie słyszałem by ktoś mówił, że zdjęcia z D610 są bardziej płaskie od tych z D750 lub odwrotnie. A o różnicach w kolorze słyszałem.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Pytam się o wielkości, ułożenie i kąty światła na pikselach, a Ty o wycinkach i autosugestii.
    No nie, w tym kontekście na wycinku nie zobaczy się nic. Mówimy wyłącznie o całym obrazku na monitorze, a najlepiej na odbitce. Chociaż niestety ocena płaski/niepłaski może być bardzo subiektywna.

    Miałbym tu jeszcze parę uwag, w typie "Rodzaj i sposób ułożenia pikseli na matrycach różnych producentów i jaki to ma wpływ na odbiór obrazka?", ale dyskusja zaczyna skręcać w stronę "Skąd się bierze plastyka?"
    A to się robi niebezpieczne i już nic więcej nie piszę.

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Pytam się o wielkości, ułożenie i kąty światła na pikselach,
    A to się robi niebezpieczne i już nic więcej nie piszę.
    Z tego co się dzieje "na pikselu" i tak zostaje w efekcie tylko informacja o wartościach RGB (0-255 w przypadku jpg). Mikrosoczewki mają poprawić wydajność w wyłapywania światła podającego na obszar piksela.
    Kąty padania światła na matrycę przy szkle lustrzankowym są identyczne w bezlustrze i w lustrzance. Identyczne. Matryca FX, rejestr w bezlustrze taki sam (bo musi być! z dodanym FTZ). Identyczne. Skoro są identyczne to nie może być różnic.
    Mikrosoczewki na matrycach w bezlustrach i lustrzankach mogą mieć inne kształty, nawet bym się nie zdziwił, bo w bezlustrach jest większy kłopot z winietowaniem (a dokładniej z winietowaniem pikselowym). Sęk w tym, że to problem przy obiektywach gdzie soczewka jest blisko matrycy, co jest częste w szerokich kątach projektowanych dla bezluster. Ale superteleobiektywy do lustrzanek mają swoje ostatnie soczewki daleko, zachowana jest tzw telecentryczność. Jeśli promienie padają prostopadle na matryce to mikrosoczewki nic nie psują. Bo nie psują nawet wtedy, gdy mamy takiego np Nikkora Z 28/2.8. Zmniejszają winietę, choć mało skutecznie resztę robi soft.
    Kończę OT, bo pewien user sie wścieknie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    pewien user powinien sie cieszyc, ze mozna sensowne infos w poscie przeczytac.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  6. #16

    Domyślnie

    Hmmm, może też mam "chore oko", ale przyłączam się do opinii o tym "płaskim" obrazku, co też widziałem w np. Z7.
    Mam wrażenie że ostatnie lustra FX dawały obrazek bardziej analogowy, jak dla mnie ładniejszy.
    Jak możesz FotoDam to wrzuć więcej fotek, szczególnie tych przyrodniczych i jak najmniej obrobionych.

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym te odczucia zrzucił raczej na kwestie postępującej doskonałości w odwzorowaniu obrazu, lepsze sensory, lepsza optyka, czasami i lepsza obróbka itp, większa rozdzielczość czy detale, które tworzą czasami pewne rozmycia tu są wyraźne, kontrastowe itp.
    To tak jak wiele obiektywów manualnych z bardzo dawnych czasów ma wady optyki w postaci aberracji co przekłada się jednak na wspaniały bokeh i inne cudeńka na tle ale i na pierwszym planie w przy głębi ostrości co w efekcie tworzy pewne przyzwyczajenie, wzorce i odniesienia.

  8. #18

    Domyślnie

    Coś w tym jest. Kiedyś (w latach '90) kina testowały wyświetlanie z szerokiej kliszy (120), co dawało zdecydowanie wyższą rozdzielczość (na taśmie 135 obraz był w poprzek, więc mniejszy nawet niż APS-C).
    Publiczność tego nie kupiła, obraz był zbyt... telewizyjny
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Krzywe mogą być bardziej płaskie. O dziwo czym większe DR tym obrazek może wygladac gorzej, ale daje większe możliwości w obróbce. Przesiadka na nowsze matrycę często skutkuje nieco innym podejściem do postprocesu.
    No i dalej mnie wciągacie w OT.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #20
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Moim zdaniem droga do doskonałości od strony technicznej odwzorowania obrazu nie zawsze jest tą najlepszą, pewne wady jakie wprowadzała zazwyczaj optyka plus niedoskonałości sensorów doprowadzają do efektów, które powodują że nasze postrzeganie takich zdjęć jest inne niż jesteśmy przyzwyczajeni.
    Wystarczy strzelić sobie zdjęcie starym Heliosem i dla porównaniu rewelacyjną 50-tką od Zetki, dyskusja co lepsze, a co ładniejsze trwałaby tu wiele stron.

    Sensor nic nie spłaszcza, to nie wina nawet oprogramowania, a jak chcemy sobie zrobić "symulacje" gorszego sprzętu to można sobie ustawić małe jpg, oczywiście nie o to chodzi ale pozbędziemy sporo tego co idzie razem z zaletami świetnych sensorów.

Strona 2 z 37 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Bezlustro na co dzień .. Z6 vs X-T4
    By marcin255 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 163
    Ostatni post / autor: 26-10-2021, 19:40
  2. Bezlustro
    By koberek in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 10-09-2016, 16:18
  3. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 26-05-2014, 17:24
  4. skaner płaski
    By bogdi64 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-04-2012, 23:37
  5. [ Przyroda ] Płaski nos
    By andre84 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-05-2010, 22:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •