Close

Strona 21 z 46 PierwszyPierwszy ... 11192021222331 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 460
  1. #201
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2016
    Miasto
    w szuwarach
    Posty
    162

    Domyślnie

    Proponuję sprawdzić czułość Af,chodzi o to jak szybko aparat ma reagować na przemieszczanie obiektu.Ustawienie na max może powodować że aparat szybko szuka i łapie tło.
    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Czego brakuje? Niczego. Z9 ma potencjał na lepszy aparat (do moich zastosowań), bo w odróżnieniu od R5 w Z9 można sobie wybrać ilość FPS, a w Canonie R5 nie ma takiej możliwości - jak się używa migawki elektronicznej to ma się 20fps i koniec.
    Generalnie w porównaniu z Canonem i Sony uważam że Nikon ma najlepsze menu i możliwości konfiguracji pod użytkownika.
    Jedyny mankament Z9 który zauważyłem to praca AF z teleobiektywami (500mm) przy użyciu FTZ. Czasami kiedy aparat "przestrzeli" z ostrością i ustawi ją na nieskończoność za nic nie chce wrócić z powrotem choćby miało się obiekt w centrum kadru.
    To się nie zdarza często, ale jednak, i nie wiem czy to kwestia samego aparatu czy obsługi adaptera. W R5, z adapterem RF / EF, takich przypadków nie mam.
    Generalnie oba aparaty (Z9 i R5) są bardzo porównywalne, oba są znakomite, i gdybym mógł mieć tylko jeden to wybrałbym Z9 bo fotografuję na migawce elektronicznej a ta w Z9 jest lepsza (szybsza).
    Na szczęście mam obydwa i nie muszę wybierać

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ..... Na szczęście mam obydwa i nie muszę wybierać
    No, to jest dobre podsumowanie. W końcu można nosić ze sobą oba i nie trzeba niczego wybierać, bo przecież można robić tym wszystkim na cztery ręce. Tak mi się nasunęło.

    Zainstalowałem ten nowy soft 2.00 i powiem, że ciekawie wygląda tryb rejestrowania zdjęć przed wciśnięciem spustu (i po jego puszczeniu). Szkoda tylko, że dotyczy to jedynie 30fps i 120fps, czyli samych JPEG-ów. Gdyby to działało jeszcze dla normalnego trybu 20fps (RAW, albo RAW/JPEG), to byłoby super. Po krótkim naciśnięciu spustu, mniej więcej w czasie, gdy chcemy wykonać zdjęcie, dostajemy kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt klatek (zależy to od ustawień) i raczej nie przeoczymy tej właściwej. Bardzo łatwo jest ograniczyć ilość klatek w takiej serii i niepotrzebnie nie zapychać kart pamięci. Oczywiście dla 120fps ma to dużo większe znaczenie, bo tam wyprodukowanie przykładowych 480 zdjęć, jest bardzo łatwe i zajmuje około 4 sekund. A jak przytrzymamy dłużej to, może tego być dobrze ponad 1000 - większość najczęściej niepotrzebna, do przebrania i ręcznego wyrzucenia. Pewnie zapytacie po co to komu? Jeśli ktoś nie wyobraża sobie takich zastosowań, to trudno, jego strata. Ja sobie wyobrażam i już zdarzyło mi się użyć trybu 120fps. Ciekawie wygląda też możliwość prawie dowolnego definiowana grup pół AF. Jeśli robimy zdjęcie na którym jest kilka osób i sensownie ustawimy taką grupę pól, to nie musimy się obawiać, że ostrość pójdzie gdzieś niżej, czy wyżej ponad głowy. Jak robimy ptaka, czy inne zwierzę, to można dopasować sobie grupę pól do jego wielkości w kadrze. Trzeba to oczywiście przetestować, ale wygląda zachęcająco. Coś tam jeszcze poprawili, coś zmienili, ale to tylko drobiazgi, bo większa część tej aktualizacji dotyczy filmowania, a nie robienia zdjęć. Jak ktoś to robi, to chyba powinien być zadowolony.
    Jacek

  3. #203

    Domyślnie

    @JK, również zainstalowałem, jestem rozczarowany. Nowe udogodnienia są fajne, ale najbardziej cieszyłem się na pre-release capture, ograniczenie wyłącznie w JPG sprawia że ta funkcja jest dla mnie bezużyteczna. Zdecydowanie wolałbym 20fps w RAW niż 120 fps w JPG do tego 11mpix... No cóź, dużo szumu o nic.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Paapaj Zobacz posta
    Proponuję sprawdzić czułość Af,chodzi o to jak szybko aparat ma reagować na przemieszczanie obiektu.Ustawienie na max może powodować że aparat szybko szuka i łapie tło.
    To sytuacja innego rodzaju. Nawet nieruchome obiekty są problemem.
    Wyobraź sobie pustą polanę na której ustawiasz patyk, gdzie masz nadzieję że usiądzie ptak (wabisz go tam).
    Za tym patykiem nie ma nic, 20 metrów pustej przestrzeni, żeby mieć ładne rozmyte tło.
    Ty siedzisz w ukryciu powiedzmy 5-7 metrów od tego patyka, i fotografujesz ptaki które na nim siadają, i nagle AF myli się i ustawia ostrość na te krzaki 20m za patykiem w centrum kadru.
    OK, bywa, każdy aparat tak się czasami myli.
    Problem w tym że w Z9 za nie chce w takiej sytuacji szukać od nowa ostrości. Masz rozmyty patyk w centrum kadru, celujesz w niego punktem AF, a aparat nic - dalej ostrzy na krzaki 20 metrów za obiektem, ignorując to co na pierwszym planie.
    Ja osobiście podejrzewam że może to mieć związek z używaniem obiektywu z adapterem FTZ, widziałem kilka recenzji Z9 na youtube robionych przez fotografów przyrody i kilku z nich opisywało podobne zjawisko, oni również używali FTZ zamiast natywnych obiektywów.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    @JK, również zainstalowałem, jestem rozczarowany. Nowe udogodnienia są fajne, ale najbardziej cieszyłem się na pre-release capture, ograniczenie wyłącznie w JPG sprawia że ta funkcja jest dla mnie bezużyteczna. Zdecydowanie wolałbym 20fps w RAW niż 120 fps w JPG do tego 11mpix... No cóź, dużo szumu o nic.

    No nie do końca. Taki tryb 120fps może być wykorzystywany np. w celu dokumentacji szybkozmiennych procesów. Tam 120fps może się przydać, a i 1200fps nie byłoby za dużo. Ja użyłem 120fps żeby pomóc znajomemu w rejestracji zmian naprężeń w takiej części z tworzywa, która za szybko się zużywała. Obiektyw makro 5:1, szybka seria i około 1000 zdjęć pomogły rozwiązać problem. To nie są zdjęcia do pokazywania, ale do tego też służą takie aparaty.

    Moim zdaniem jest kilka drobiazgów, które mogłyby być ważne dla wielu użytkowników i nie powinny powodować żadnego problemu dla Nikona. Na przykład dziwi mnie wyłączenie tych 30 i 120fps z trybu fotografowania z przesunięciem ostrości. Gdyby to odblokowali i trochę zmienili obsługę tego trybu, to seria 60 zdjęć macro do stackowania zajmowała by około 0.5 sekundy. Przy podglądzie i VR można by to spokojnie z ręki robić. No ale nie można. Teraz to samo z pre-release. Też nie można, właściwie bez powodu, bo możliwości techniczne przecież są. Jeśli można to zrobić z JPEG 30fps, to można też to zrobić z RAW 20fps. Jak brakuje mocy obliczeniowej lub pamięci, to można ograniczyć czas wyprzedzenia do 1/3 sekundy. Wystarczyło by. A może jednak pilnują, żeby ten Z9 jednak nie był za dobry, bo przecież kiedyś będą chcieli sprzedawać Z9II.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 20-04-2022 o 13:47
    Jacek

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grafo Zobacz posta
    @m_a_g dzięki za info. Spoko, pytałem o przyrodę bo tylko ten temat mnie interesuje. Ciekawi mnie jeszcze jak by wyglądało z9 z 500 F4 vs R5 z 500 F4 bo może różnica o której piszesz pokazuje się na klasie szkieł. 500 5.6PF to świetne szkło ale odbiega od 500 F4. Sam przeszedłem z D5 na Z6II i szczerze mówiąc nie odczuwam dyskomfortu w pracy AF. FPS jest oczywiście widocznie mniej, H+ nie ma co używać (zgadzam się z tym co pisałeś o blackoucie). W tej sytuacji po zapięciu R5/Z9 powinienem chyba poczuć mega zmianę w pracy AF i to brzmi zachęcająco. Zwłaszcza, że w mojej S500Sport za stosunkowo nie dużą kwotę mogę zmienić bagnet na EF
    Wiesz co, wszystko jest możliwe, nie testowałem bo nie mam tylu obiektywów więc to co piszę to są tylko moje przypuszczenia.
    Ja osobiście podejrzewam że problem jest spowodowany przez oprogramowanie lub adapter. Nikkor 500 f5.6 ma znakomity AF, naprawdę bardzo szybki, i kiedy aparat nie wariuje to praktycznie wszystko jest trafione.
    W Canonie na 500mm f4 też są takie sytuacje że aparat przestrzeli, ale w takich razem bez problemu wyszuka ponownie ostrość po wskazaniu obiektu punktem AF, po prostu wróci i od nowa przejedzie cały zakres.
    Widziałem ostatnio w sieci testy Z9 i nowego Nikkora Z 800mm f6.3 i tam ten problem nie występował chociaż obiektyw dłuższy i ciemniejszy.

    Co do zmiany aparatu - o tak, jeżeli zamienisz Z6II na Z9 lub R5 to gwarantuję Ci pierwsze dwa dni nie będziesz przychodził do domu tylko siedział w terenie trzaskając foty, bo zmiana jest jak to zgrabnie ująłeś "mega"

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No nie do końca. Taki tryb 120fps może być wykorzystywany np. w celu dokumentacji szybkozmiennych procesów. Tam 120fps może się przydać, a i 1200fps nie byłoby za dużo. Ja użyłem 120fps żeby pomóc znajomemu w rejestracji zmian naprężeń w takiej części z tworzywa, która za szybko się zużywała. Obiektyw makro 5:1, szybka seria i około 1000 zdjęć pomogły rozwiązać problem. To nie są zdjęcia do pokazywania, ale do tego też służą takie aparaty.

    Moim zdaniem jest kilka drobiazgów, które mogłyby być ważne dla wielu użytkowników i nie powinny powodować żadnego problemu dla Nikona. Na przykład dziwi mnie wyłączenie tych 30 i 120fps z trybu fotografowania z przesunięciem ostrości. Gdyby to odblokowali i trochę zmienili obsługę tego trybu, to seria 60 zdjęć macro do stackowania zajmowała by około 0.5 sekundy. Przy podglądzie i VR można by to spokojnie z ręki robić. No ale nie można. Teraz to samo z pre-release. Też nie można, właściwie bez powodu, bo możliwości techniczne przecież są. Jeśli można to zrobić z JPEG 30fps, to można też to zrobić z RAW 20fps. Jak brakuje mocy obliczeniowej lub pamięci, to można ograniczyć czas wyprzedzenia do 1/3 sekundy. Wystarczyło by. A może jednak pilnują, żeby ten Z9 jednak nie był za dobry, bo przecież kiedyś będą chcieli sprzedawać Z9II.
    To prawda, zapewne są ludzie którym się to przyda. Ja niestety do nich nie należę, bo jestem nauczony fotografować w RAW i dopiero tam zajmować się balansem bieli i kolorami. Nie potrafiłbym przerzucić się na ustawianie tego przez zrobieniem zdjęć z poziomu aparatu, to bardzo ogranicza.
    Szczerze, to nie mogę zrozumieć w czym Nikon ma problem żeby zaimplementować tą funkcję w RAW - skoro mój Olympus M1X bez problemu daje mi w tym trybie 17 fps ze śledzeniem obiektu i zapisem RAW, lub 60 fps bez śledzenia obiektu i zapisem w RAW.
    Może Twoja teoria o Z9II jest słuszna, z tym że Nikon niech się martwi o to jak wypuścić na rynek więcej Z9 - bo ja chcę kupić drugie body i nie mogę
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  6. #206

    Domyślnie

    Nikon to chyba w ogóle szybko nowej puszki nie wypuści, nie mówiąc już o Z9II, na którego jest zresztą za wcześnie.
    Na necie chodzą ploty, że N specjalnie nie żyłuje Z9, czekając prezentacje Canona R1. Czy to prawda, można tylko gdybać.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ..... bo ja chcę kupić drugie body i nie mogę
    No to się trochę spóźniłeś. Jeden z naszych forumowych kolegów właśnie pozbył się Z9, bo się do niczego nie nadawało.
    Jacek

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No to się trochę spóźniłeś. Jeden z naszych forumowych kolegów właśnie pozbył się Z9, bo się do niczego nie nadawało.
    Tak, widziałem. Ja jestem tylko amatorem, wiem że to do niczego aparat ale mnie Z9 wystarczy do moich skromnych zastosowań
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  9. #209

  10. #210

    Domyślnie

    @grafo poszedł PW z linkiem.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

Strona 21 z 46 PierwszyPierwszy ... 11192021222331 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z50 w praktyce forumowiczów
    By Mr.Pietrek in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 23-03-2023, 21:03
  2. Nikon Z7 w praktyce forumowiczów
    By TOP67 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 625
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:05
  3. Nikon Z6 w praktyce forumowiczów
    By HYPER in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 3908
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:04
  4. Nikon Z 7II w praktyce forumowiczów
    By wel in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-01-2022, 16:44
  5. Nikon D600 w praktyce.
    By Jacek_Z in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2924
    Ostatni post / autor: 06-08-2019, 14:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •